Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Na co pomaga to popularne ziele?

Filiżanka z herbatą rumiankową
Fot: AndreyCherkasov / gettyimages.com
Rumianek pospolity pochodzi z południowo-wschodniej Europy oraz Azji Mniejszej, jednak występuje powszechnie również w Polsce. Znany jest nie tylko z urokliwego wyglądu, ale również z szerokiej gamy zastosowań w medycynie naturalnej oraz w przemyśle kosmetycznym. Jakie właściwości ma rumianek pospolity i do czego można go wykorzystać?

Pozytywne właściwości rumianku znane są już od czasów starożytnych. Ta delikatna i niepozorna roślina z rodziny astrowatych od wieków wykorzystywana jest w ziołolecznictwie oraz w kosmetyce. Szczególnie cenne są kwiaty ziela, bogate w korzystne dla zdrowia i urody substancje aktywne. Warto więc zapoznać się z działaniem rumianku pospolitego i na stałe wprowadzić go do swojej apteczki i kosmetyczki.

Rumianek – właściwości rośliny

Właściwości lecznicze rumianku pospolitego wynikają z zawartego w nim olejku eterycznego oraz szeregu substancji aktywnych wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Roślina zawiera m.in. takie związki, jak:

· chamazulen,

· cholina,

· spiroeter,

· flawonoidy,

· związki kumarynowe i śluzowe,

· poliacetyleny,

· alfa-bisabolol,

· sole mineralne,

· witamina C.

Dzięki zawartości tych substancji rumianek pospolity ma działanie antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, wiatropędne, rozkurczowe oraz ściągające. Stanowi więc doskonały surowiec wykorzystywany do przygotowywania preparatów zielarskich, medycznych czy kosmetycznych.

Aby cieszyć się zbawiennymi dla zdrowia i urody właściwościami rośliny, można wyhodować ją we własnym ogródku. Nasiona rumianku pospolitego dostępne są w sklepach ogrodniczych i zielarskich. Łatwiej jednak kupić gotowy produkt - susz, herbatę z rumianku, olejek lub kosmetyki na bazie rośliny.

Zobacz film: Wpływ leków ziołowych na zdrowie. Źródło Dzień Dobry TVN.

Rumianek pospolity – zastosowanie lecznicze

Zastosowanie lecznicze rumianku pospolitego jest naprawdę szerokie. Roślinę można używać zarówno wewnętrznie (w postaci napoju, np. naparu, herbaty, odwaru czy nalewki), jak i zewnętrznie, bezpośrednio na skórę lub włosy (np. olejek, napar, produkty na bazie rumianku). Oprócz tego może być stosowana jako dodatek do inhalacji.

Co leczy rumianek pospolity? Roślina stosowana jest przede wszystkim jako specyfik łagodzący podrażnienia układu pokarmowego . Osoby zmagające się z zaburzeniami żołądkowymi, stanami zapalnymi jelit lub skarżące się na nudności powinny więc sięgnąć po napar z rumianku. Napój zalecany jest też po obfitych posiłkach, ponieważ pomaga w trawieniu i zwalcza wzdęcia . Stanowi również doskonałe remedium na kolkę niemowlęcą .

Kolejnym zastosowaniem rumianku pospolitego jest wykorzystanie go jako środka ułatwiającego zasypianie . Dzięki właściwościom rozluźniającym roślina pomaga wyciszyć organizm i ukoić nerwy.

Ściągające i przeciwzapalne właściwości rumianku pospolitego sprawiają, że ziele warto stosować w przypadku podrażnienia oczu . W takiej sytuacji należy przygotować okłady lub kompresy. Przykładane regularnie zmniejszą opuchliznę, a także złagodzą zaczerwienienie i inne nieprzyjemne objawy. W związku z tym zaleca się stosowanie rumianku m.in. przy zapaleniu spojówek, rogówki czy tęczówki, a także w przypadku alergii . Rumianek pospolity dobrze sprawdzi się także do przemywania ropiejących oczu .

Przy objawach zapalenia gardła czy dziąseł, a także innych infekcjach jamy ustnej również warto zastosować rumianek pospolity . W takim przypadku należy przygotować napar z rośliny w formie płukanki.

Rumianek pospolity uśmierzy również dolegliwości bólowe związane z ząbkowaniem dzieci . Warto przemywać dziąsła maluchów wacikiem namoczonym w naparze, ponieważ zmniejszy to podrażnienia i obrzęk. Z kolei rumianek pospolity w postaci inhalacji stosowany jest przy przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych .

Innym działaniem rumianku pospolitego jest też wspomaganie gojenia zewnętrznych ran, oparzeń czy owrzodzeń. W takim przypadku należy stosować okłady i kompresy. Zawarte w roślinie antybakteryjne substancje aktywne złagodzą podrażnienia i zregenerują naskórek. Co ciekawe, rumianek pomoże także wyciszyć skórę trądzikową.

Rumianek pospolity - przeciwwskazania

Mimo właściwości leczniczych rumianku pospolitego, w przypadku poważnych chorób należy stosować go jedynie jako dodatek do leczenia farmakologicznego . Jeśli wystąpią niepożądane objawy, takie jak wysypka, zaczerwienienie skóry czy świąd, należy przerwać kurację.

Rumianek pospolity może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami czy ziołami i nasilać lub osłabiać ich działanie. Dlatego, jeśli oprócz rumianku przyjmujesz inne specyfiki, skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Rumianek pospolity – zastosowanie kosmetyczne

Różnorodne właściwości rumianku sprawiają, że znajduje on także szerokie zastosowanie w kosmetyce. Na jego bazie powstaje wiele kremów, maseczek, mydeł i płynów do kąpieli. Zapewniają one odpowiednie nawilżenie skóry, chronią przed podrażnieniami i pomagają w codziennej pielęgnacji.

Rumianek pospolity jest też często składnikiem szamponów i innych preparatów do włosów (zwłaszcza blond). Ma działanie delikatnie rozjaśniające, wzmacnia cebulki oraz uelastycznia i nabłyszcza włosy . Ponadto, polecany jest osobom z tendencją do łupieżu i przetłuszczania się skóry głowy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości