Balsam kapucyński – skład i właściwości

Łyżka z balsamem kapucyńskim
Photo by Cathy Scola / Getty Images
Źródło: Moment RF
Balsam kapucyński jest naturalnym preparatem o doskonałych właściwościach zdrowotnych. Poprawia również samopoczucie. Jest bezpieczny nawet dla dzieci. Dlaczego warto go mieć zawsze w rodzinnej apteczce?

Balsam kapucyński powstaje z naturalnych składników, głównie z ziół i żywic. Jego receptura jest bardzo stara. Pochodzi ona z zakonu kapucynów. To właśnie ci bracia od ponad 100 lat wytwarzają go dbając, by receptura zachowała swą autentyczność. Składniki do jego produkcji są wykorzystywane w niezmienionej od lat formie i ilości.

Balsam kapucyński stosowany jest na różne dolegliwości od lat 90., choć do niedawna używany był stosunkowo rzadko. Na szczęście jego popularność rośnie z dnia na dzień. To bardzo dobrze, bo jest niezwykle skutecznym środkiem leczniczym, którego skład bazuje na naturalnych produktach.

Balsam kapucyński – skład

W balsamie kapucyńskim znajdziemy najlepsze składniki, które dała nam natura, czyli głównie zioła, żywicę balsamiczną, miód i propolis. Może zawierać też bezpieczne dodatki smakowe i zapachowe. Warto też zaznaczyć, że zawiera etanol, więc nie wszystkim osobom można go podawać w formie doustnej.

W balsamie kapucyńskim możemy znaleźć także alonę, czyli wyciąg z liści aloesu, który działa bardzo dobrze na pracę układu trawiennego, ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze oraz delikatnie przeczyszczające. W balsamie znajduje się też kłącze rzewienia oraz korzeń arcydzięgla. Dużą zaletą składu balsamu kapucyńskiego jest także miód uważany za naturalny antybiotyk.

Zastosowanie balsamu kapucyńskiego

W jaki sposób należy przyjmować balsam kapucyński? Najczęściej nalewa się go bezpośrednio na łyżeczkę lub na łyżeczkę z cukrem. Niewskazane jest mieszanie balsamu z napojami innymi niż woda, nawet z gorzką herbatą. Zazwyczaj jedna dawka leku to około 45 kropli.

Skuteczność działania balsamu opiera się na regularnym stosowaniu, dlatego najczęściej zaleca się przyjmowanie go przez przynajmniej dwa tygodnie po trzy razy dziennie. Kurację przeprowadza się ponownie po siedmiodniowej przerwie. Oczywiście w przypadku dzieci dawkowanie balsamu kapucyńskiego będzie inne i nie zawsze dozwolone w formie doustnej.

Ogólnie przyjmuje się, że dawki leku warto przyjmować na czczo, ponieważ w takim przypadku działanie balsamu kapucyńskiego będzie bardziej skuteczne. Dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na pierwszą dawkę, która powinna być przyjęta zaraz po przebudzeniu się.

Balsam kapucyński – działanie prozdrowotne

Na co pomaga balsam kapucyński? Lista problemów, które łagodzi, jest bardzo długa. Przede wszystkim dobrze działa na stany zapalne zlokalizowane w jamie ustnej i równie skutecznie zwalcza próchnicę. Dodatkowo szybko koi ból gardła, poprawia funkcje trawienne i zwiększa apetyt. Doskonale działa także jako środek likwidujący ból głowy, dlatego bardzo często jest stosowany w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia. Duże uznanie ma także wśród osób cierpiących na nawracające migreny. Balsam kapucyński skutecznie wzmacnia organizm. Może być stosowany także przez osoby będące na diecie odchudzającej.

Skutki uboczne stosowania balsamu kapucyńskiego

Balsam kapucyński nie powoduje skutków ubocznych , jeśli jest przyjmowany w zalecanych ilościach. Jednak w niektórych przypadkach jego stosowanie nie jest zalecane. To przede wszystkim ciąża, ostre zapalenie wątroby, woreczka żółciowego i nerek, zaawansowana choroba wrzodowa żołądka lub owrzodzenia jelita grubego. Balsam kapucyński może mieć negatywny wpływ na koncentrację i zdolność prowadzenia pojazdów, dlatego nie jest też polecany kierowcom.

Balsam kapucyński – na co stosuje się go u dzieci?

Ze względu na to, że balsam zawiera alkohol, nie powinno się go stosować u dzieci w formie doustnej bez wyraźnego zalecenia lekarza. Można natomiast używać go zewnętrznie, np. nalewając kilka kropel balsamu na wacik kosmetyczny i przecierając nim skórę w miejscach, które tego wymagają (miejsca chorobowo zmienione przez wypryski, brodawki, liszaje itp.).

Balsam kapucyński dla dzieci nie jest zalecany, jeśli chcemy podawać go w klasyczny sposób, czyli doustnie. Nie tylko ze względu na sporą zawartość alkoholu, ale także na mieszankę różnych ziół, których stosowanie u małych dzieci nie może być dowolne. Balsam może podrażniać bardzo delikatny układ pokarmowy dziecka, a nawet doprowadzić do wystąpienia problemów trawiennych, takich jak zaparcia.

Zobacz film: Leczenie szyte na miarę.

Zobacz film: Leczenie szyte na miarę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości