Magnez jest minerałem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia. Objawia się zaburzeniami pracy serca, nadmierną sennością oraz osłabieniem mięśni. Jedną z możliwych przyczyn nadmiaru magnezu są zaburzenia endokrynologiczne.
Nadmiar magnezu - czym jest? Przyczyny
Magnez pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Reguluje pracę układu sercowo-naczyniowego, mięśniowego i nerwowego oraz uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Nadmiar magnezu , czyli hipermagnezemia może jednak doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Stwierdza się go w przypadku, gdy stężenie magnezu w surowicy krwi przekroczy 1,5 mmol/l. Nadmiar magnezu warunkowany jest różnymi przyczynami. Może towarzyszyć stanom chorobowym, w przebiegu których dochodzi do upośledzenia procesu wydalania magnezu z organizmu. Jedną z najczęstszych przyczyn nadmiaru magnezu jest niewydolność nerek wywołana ostrym uszkodzeniem narządu lub przewlekłą chorobą nerek. Hipermagnezemia może rozwinąć się także w wyniku zaburzeń endokrynologicznych, takich jak niedoczynność tarczycy czy kory nadnerczy. Przyczyną nadmiaru magnezu w organizmie może być również zbyt duża podaż pierwiastka wskutek przyjmowania różnych suplementów diety i preparatów magnezowych, a także leków stosowanych w leczeniu chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Hipermagnezemia pojawia się także w przebiegu chorób nowotworowych, cukrzycowej kwasicy ketonowej oraz przy leczeniu litem wykorzystywanym m.in. w chorobach psychicznych.
Nadmiar magnezu - objawy
Objawy nadmiaru magnezu w organizmie mogą dotyczyć różnych narządów i są zależne m.in. od stężenia tego pierwiastka w surowicy krwi. Umiarkowana hipermagnezemia może początkowo przebiegać bezobjawowo. Niepokojące symptomy pojawiają się, gdy poziom magnezu we krwi osiągnie wartość 2-3 mmol/l. Objawami nadmiaru magnezu są: niedociśnienie, zawroty głowy, senność, nudności i wymioty, uczucie mrowienia w okolicach twarzy, osłabienie mięśni, bóle brzucha, biegunka lub zaparcia, arytmia, zaburzenia oddychania, ból w klatce piersiowej. Hipermagnezemii spowodowanej przyjmowaniem środków doustnych lub doodbytniczych mogą towarzyszyć także takie symptomy, jak: zapalenie żołądka, zapalenie jelita grubego, pęknięcie jelita. Skutkami nadmiaru magnezu , którego poziom przekroczył 3 mmol/l mogą być:
· hipokalcemia - niskie stężenie wapnia we krwi,
· bradykardia - spowolniona praca serca,
· zanik odruchów mięśniowych,
· hipotonia - stan zmniejszonego napięcia mięśniowego,
· nietrzymanie moczu.
W skrajnych przypadkach nadmiaru magnezu (gdy stężenie pierwiastka osiągnie wartość powyżej 5 mmol/l) w organizmie może dojść do porażenia mięśni i zatrzymania pracy serca, czego konsekwencją jest śmierć.
Nadmiar magnezu - diagnostyka i leczenie
Rozpoznanie nadmiaru magnezu w organizmie opiera się na oznaczeniu stężenia pierwiastka w surowicy krwi. Monitorowaniu podlegają: całkowite stężenie magnezu we krwi, stężenie magnezu zjonizowanego w osoczu oraz poziom magnezu w przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Hipermagnezemii nie należy ignorować, gdyż nieleczona będzie skutkować pogorszeniem stanu zdrowia, a z czasem może doprowadzić do śpiączki lub zgonu. Postępowanie lecznicze polega na wyeliminowaniu przyczyny nadmiaru magnezu w organizmie. W przypadku gdy hipermagnezemia spowodowana jest nadmierną suplementacją pierwiastka, zwykle wystarczy zaprzestać stosowania preparatów magnezowych. U osób, u których stężenie magnezu znacznie przekracza prawidłowy poziom konieczne jest wdrożenie leczenia, które przyspieszy proces usuwania pierwiastka z organizmu. Zastosowanie mają m.in. preparaty wapnia oraz dożylne wlewy roztworu chlorku sodu połączone z lekami o działaniu moczopędnym.
Nadmiar magnezu w ciąży
Kobiety ciężarne powinny szczególnie kontrolować poziom magnezu w swoim organizmie. W trakcie ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta, dlatego przyszłym mamom zwykle zaleca się suplementację magnezu. Kobiety ciężarne powinny przyjmować około 400 mg magnezu dziennie. Stosowanie preparatów magnezowych przez przyszłe matki należy wdrożyć wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Suplementacja wymaga systematycznej kontroli, aby nie dopuścić do nadmiaru magnezu w ciąży. Objawami hipermagnezemii u ciężarnej mogą być: osłabienie, narastające zmęczenie, trudności z oddychaniem, biegunka, zaczerwienienie skóry, biegunka, uczucie mrowienia w okolicy rąk i nóg. Należy jednak pamiętać, że nadmiar magnezu jest zjawiskiem rzadkim i dotyczy głównie osób z zaburzeniami pracy nerek.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN