C: Mania może pojawić się w naszym życiu zupełnie niespodziewanie, nawet u ludzi dotychczas zdrowych psychicznie. Z początku czujemy się dobrze, radośnie, niemal euforycznie, czasem stan ten może jednak przechodzić w rozdrażnienie. Osoby cierpiące na zaburzenia maniakalne mają ogromną energię i motywację do działania. Pod wpływem manii potrafią brać kredyty, wydawać ogromne sumy pieniędzy, podejmować przypadkowe kontakty seksualne, wdawać się w awantury. Wydaje się im, że są zdrowi i szczęśliwi, jak nigdy przedtem. Tymczasem okazuje się, że mania to zaburzenie psychiczne, które nieleczone może doprowadzić do zniszczenia życia osoby chorej, poprzez lekkomyślne i nieracjonalne zachowania. Występuje również poważniejsza odmiana tej choroby - mania psychotyczna, która często wymaga hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym.
Skąd się bierze Mania?
Zespół maniakalny może pojawić się, gdy w naszym mózgu zachodzą zmiany chemiczne, zupełnie odwrotne do tych, które obserwuje się w depresji. Wzrasta stężenie serotoniny i noradrenaliny w synapsach. Epizody maniakalne mogą być również objawem niektórych chorób somatycznych, takich jak nadczynność tarczycy, nowotwory, padaczka, niewydolność nerek, toczeń układowy czy stwardnienie rozsiane. Manię mogą wywołać również niektóre infekcje bakteryjne i wirusowe, szczególnie te niedoleczone. Stan maniakalny może zostać wywołany przez niektóre leki przeciwwirusowe, przeciwmalaryczne, kaptopryl, kortykosterydy lub kokainę. Istnieje również choroba psychiczna - afektywna dwubiegunowa - przejawiająca się następującymi po sobie fazami: najpierw chory odczuwa depresję, a następnie manię.
Mania - objawy
Chory najczęściej nie jest w stanie sam rozpoznać, że dzieje się z nim coś złego, chociaż czasem zdarza się, że osoba w stanie maniakalnym ma świadomość, że dzieje się z nią coś dziwnego, niepodobnego do jej normalnego usposobienia. Zespół maniakalny tego rodzaju to hipomania, objawy jej poza tą świadomością są bardzo podobne do manii. Warto więc zwrócić szczególną uwagę, gdy bliska nam osoba nagle zaczyna zachowywać się nietypowo. Do najczęściej spotykanych objawów manii należą:
· przypływ energii;
· brak krytycyzmu;
· mniejsza niż dotychczas potrzeba snu;
· pobudzenie psychoruchowe;
· wysoka samoocena;
· trudności z koncentracją;
· gonitwa myśli;
· przymus mówienia.
Stan maniakalny to zachowania ryzykowne, nieprzemyślane, lekkomyślne i chaotyczne. Osoby znajdujące się w takim stanie wchodzą w konflikty z prawem, podejmują przypadkowe kontakty seksualne, zaczynają chętnie sięgać po używki, nawet jeśli wcześniej od nich stroniły. Zdarza się również, że wyjeżdżają w dalekie podróże, których wcześniej nie planowały, kupują drogie i niepotrzebne im rzeczy, wydają duże ilości pieniędzy. Są również o wiele bardziej pewne siebie, dlatego bardzo łatwo wchodzą w sytuacje konfliktowe, np.w miejscu pracy. U chorego może również wystąpić mania z objawami psychotycznymi - pojawiają się wtedy urojenia o własnej wielkości, poczucie posłannictwa, czasem towarzyszą im również omamy słuchowe lub wzrokowe.
Stany maniakalne powinny być leczone psychiatrycznie za pomocą odpowiednich leków stabilizujących nastrój. Często w leczeniu manii stosuje się również leki przeciwpadaczkowe. Pomocna jest także odpowiednia psychoterapia. Człowiek, u którego pojawił się zespół maniakalny , może być w późniejszej perspektywie obserwowany przez lekarzy pod kątem choroby afektywnej dwubiegunowej, dlatego w czasie leczenia warto stawiać się regularnie na wizytach u specjalisty, szczególnie gdy wcześniej długo występował obniżony nastrój.
Jeśli obserwujemy u naszych bliskich wyżej wymienione zachowania, może to właśnie być epizod maniakalny , który wymaga leczenia psychiatrycznego. Bardzo wiele osób nie ma pojęcia, co to jest mania i bierze taką nagłą zmianę zachowania za dobrą monetę. Warto jednak być ostrożnym i dokładnie obserwować poczynania takiej osoby, ponieważ całkowicie nieświadomie może ona zniszczyć sobie życie. Warto starać się więc nakłonić chorego do wizyty u psychologa lub psychiatry, a w przypadku zachowań niebezpiecznych i irracjonalnych - wezwać karetkę pogotowia.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN