Nowa podstawa programowa, która obowiązuje w polskich szkołach od września tego roku wzbudza niemałe emocje nie tylko wśród nauczycieli i rodziców, ale całego społeczeństwa. Jakich ważnych zagadnień brakuje, a czego jest za dużo? Czy dzieci faktycznie nie dowiedzą się o istnieniu takich postaci jak Lech Wałęsa, Wisława Szymborska i Czesław Miłosz? Co z teorią ewolucji i ekologią? A jak będą wyglądały lekcje WOS i wychowania do życia w rodzinie? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z ekspertami, którzy mieli w ręku już niejedną podstawę programową: prof. dr hab. Krzysztofem Spalikiem (nauki przyrodnicze), Marią Gudro-Homicką (język polski), dr Agnieszką Janiak-Jasińską (historia) i Iwoną Jachnik (WDŻR).
Tym razem w naszym cyklu "Szkoła w (re)formie" postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej nowej podstawie programowej. Których uczniów dotyczy? Co jest jej głównym grzechem? Czy faktycznie cofa nas do XX wieku? O szkole "dwóch prędkości" i skutkach reformy szkolnictwa w Dzień Dobry TVN mówili dr Maciej Jakubowski - ekonomista i socjolog z Evidence Institute oraz nauczyciel historii Jan Wróbel.
W wyniku reformy oświaty nauczyciele, którzy chcą zachować pełny etat, muszą podjąć pracę w kilku szkołach. Co jeszcze ich czeka od nowego roku szkolnego? Ilu nauczycieli - w wyniku reformy - straciło pracę? O obietnicach Minister Edukacji Narodowej i rzeczywistej sytuacji w szkołach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem oraz nauczycielem i byłym dyrektorem gimnazjum w Łodzi Witoldem Młynarczykiem.