skoki narciarskie

  skoki narciarskie

  Norweski mistrz skoków narciarskich, Bjoern Einar Romoeren, wielokrotnie zasmucił Polaków, wygrywając w turniejach skoków narciarskich z Adamem Małyszem i Kamilem Stochem. W ostatnim czasie wszyscy jednak zgodnie trzymali za niego kciuki, ponieważ Bjoern walczył z nowotworem kości. Udało mu się jednak przezwyciężyć chorobę i dziś powoli wraca do zdrowia. O trudach ostatnich miesięcy opowiedział w wideorozmowie z Robertem Stockingerem.

  Skoczek narciarski - Dawid Kubacki myśli o zrobieniu licencji pilota. Mistrz Polski w akrobacji samolotowej - Artur Kielak postanowił dać mu możliwość zakosztowania lotniczych emocji i zaprosił go na pokład swojego samolotu: "(Dawid) chce to robić i przede wszystkim się tego nie boi czyli jest dobrym materiałem na pilota".

  Maciej i Jakub Kot pochodzą z rodziny ze sportowymi tradycjami. Ich dziadek i babcia trenowali gimnastykę, a rodzice jeździli na nartach. Dlaczego bracia zdecydowali się na skoki narciarskie? Który z nich uchodził za zdolniejszego? Dlaczego Jakub zrezygnował ze skoków? Czym się teraz zajmuje? Który z braci jest bardziej wyważony, a który ekspresyjny?

  Stanisław Marusarz to legenda polskiego narciarstwa. Uprawiał między innymi skoki narciarskie i biegi. Czterokrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. II Wojna Światowa przerwała jego sportową pasję. Jaki był prywatnie? Czy był towarzyskim człowiekiem? Czy oprócz narciarstwa miał inne pasje? Jak wspomina go syn oraz wnuk?

  Jak rysuje się przyszłość polskich skoków narciarskich. Czy mamy kolejne pokolenia zawodników, które zapewnią nam olimpijskie medale? Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z młodym, zdolnym skoczkiem narciarskim, siostrzeńcem Adama Małysza, Tomaszem Pilchem. A w studiu naszymi gośćmi byli Jarosław Konior, trener i dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk w Buczkowicach i Andrzej Cienciała, instruktor narciarski oraz ojciec Tymka - 9-letniego skoczka.

  Polska reprezentacja skoczków narciarskich w konkursie drużynowym na Zimowych Igrzyskach w Pjongczangu zajęła trzecie miejsce. Z Maciejem Kotem spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy skoczkowie trenują przy tak niskich temperaturach? Czy igrzyska w Korei wpłynęły na jego życie? Czym jest dla niego sukces? Do Korei skoczkowie zabrali ze sobą swoje gitary. Jak zdradził Maciej, granie na gitarach między treningami i zawodami ich relaksuje. Czy skoczkowie mają w planach nagranie płyty? I w kim Maciej Kot ma największe wsparcie?

  Dziś w Pjongczangu odbędzie się konkurs olimpijski na dużej skoczni. Polskę będą w nim reprezentować: Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Stefan Hula. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychologa sportu z Uniwersytetu SWPS Tomasza Kuracha i dziennikarza sportowego Krzysztofa Srogosza, aby czy w obliczu ogromnych oczekiwań, skoczkowie czują dużą presję i czy pomaga ona w zdobywaniu medali.

  Bronisław Stoch: "Wspaniały wynik. Czwarte miejsce do kolekcji się przyda". Było blisko. We wczorajszym konkursie skoków, Polacy uplasowali się tuż za podium. To był ciężki dzień dla kibiców ale przede wszystkim dla zawodników. Wiatr robił wszystko, żeby utrudnić zawody i niestety dla nas ... zwiał nam medale sprzed nosa. Z ojcem Kamila Stocha o emocjach jakie przeżywali podczas konkursu rozmawiała Kinga Burzyńska. Trzymamy kciuki za naszych skoczków w kolejnych konkursach!

  Dlaczego Kamil Stoch nie może stać dłużej niż 15 minut i... czy może tańczyć? :) Jak udało się przekonać Kamila, by dopuścił ekipę filmową na tyle blisko, żeby powstał dokument opowiadający o jego karierze? Kto podjął tę decyzję? Jaki jest przepis na sukces w skokach narciarskich? W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Marka Fostiaka, specjalistę od przygotowania motorycznego z Zakładu Lekkiej Atletyki AWF w Gdańsku i Wiceprezesa Zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Piotra Kempę, producenta wykonawczego serii „Kamil Stoch. Moja historia”.

  Łukasz Janik, Mirosław Czarnota i Łukasz Janota to trzech nurków z Żywca, którzy przenieśli skoki narciarskie pod... wodę. W rolę skoczka narciarskiego wcielił się ten pierwszy. O przygotowaniach do tego wyczynu i samym skoku nurkowie powiedzieli w Dzień Dobry TVN. Który z nich wpadł na ten niezwykły pomysł? Czy utrzymywanie nart pod wodą było proste? Kto im jeszcze pomagał przy realizacji projektu?

  Kamil Stoch wygrał Turniej Czterech Skoczni. Ile miał lat, kiedy zaczął trenować skoki narciarskie? Czy w młodości miał czas na zabawę? Czy rodzicom Kamila przeszkadza szum medialny, który się wytworzył wokół niego? Z tatą polskiego zawodnika - Bronisławem Stochem rozmawiał Robert Stockinger. Dzięki wizycie reportera Dzień Dobry TVN w rodzinnym domu Kamila mogliśmy zobaczyć dach, na którym nasz zawodnik ćwiczył skoki :)

  Charakterystyczny układ nart, jaki obserwujemy podczas lotu skoczka, polegający na ich rozstawieniu w kształcie litery V został rozpropagowany przez szwedzkiego skoczka, Jana Bokloeva, pod koniec lat 80-tych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że już kilkanaście lat wcześniej stylem V skakał Polak, nasz dzisiejszy gość, Mirosław Graf ze Szklarskiej Poręby.

  Polska reprezentacja skoczków narciarskich zdobyła Puchar Narodów w sezonie 2016/17. Nasi bohaterowie wrócili już do kraju i zdążyli trochę poświętować. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się w Wiśle z Piotrem Żyłą, by spytać go o wrażenia z tego sezonu i porozmawiać o planach na wakacje. Gdzie spędzi nadchodzące święta i co robi w tygodniu wolnym od pracy?

  Piotr Żyła założył się z burmistrzem Wisły o to, że przywiezie medal z Mistrzostw Świata w Lahti. Skoczek zdobył na mistrzostwach 2 medale, więc wybrał się do burmistrza, aby ustalić szczegóły dotyczące wygranej - ma wybrać zespół, który wystąpi w wiślańskim amfiteatrze. Kamera Dzień Dobry TVN towarzyszyła Żyle podczas pertraktacji. Co prawda burmistrz nie zgodził się na Madonnę, ale skoczek miał zapasowy plan - postanowił zaproponować swój ulubiony zespół. Zobaczcie jaki!

  Magdalena i Katarzyna Pałasz udowadniają, że skoki narciarskie to nie jest sport wyłącznie dla mężczyzn. Dlaczego ten sport jest zdecydowanie mniej popularny wśród kobiet i co spowodowało, że siostry zainteresowały się tą dyscypliną? Co jest najpiękniejsze w skokach narciarskich? Trzymamy kciuki za ich przyszłe sukcesy i życzymy samych dobrych lądowań!

  W Dzień Dobry TVN rozgorzały wielkie sportowe emocje, ponieważ prowadzący Dzień Dobry TVN Dorota Wellman i Marcin Prokop postanowili pobawić się w Małysza ;) Dla Małysza Doroty dobrze to się nie skończyło, a jak sobie poradził Małysz Prokopa? :)

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki udał się do Szczyrku, gdzie trenują młodzi skoczkowie. Spotkał się tam z 8-letnim Tymkiem Cienciałą, który już po raz drugi wygrał Turniej Czterech Skoczni dla dzieci. Kto motywuje chłopca do treningów? Czy nadal chce zostać profesjonalnym skoczkiem?

  W ten weekend Puchar Świata w skokach narciarskich odbywał się w Wiśle - rodzinnym mieście Piotra Żyły. Jaka była atmosfera podczas zawodów? Czy skoczek czuł presję startując w Wiśle? Czego nauczył go obecny trener Stefan Horngacher? Jak Piotr wspomina ostatni Turniej Czterech Skoczni? Jakie ma marzenia? Z Piotrkiem Żyłą rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Agnieszka Rylik.

  W Wiśle dzieci chętnie trenują skoki narciarskie. Jak im idzie? Sprawdził to Bartek Jędrzejak. Prezenter pogody miał też okazję usiąść na "zacnej" belce ;)

  Mówi się, że za sukcesem każdego mężczyzny stoi mądra kobieta. Kim są więc partnerki polskich skoczków narciarskich, którzy ostatnio pokazują się z dobrej strony? Do Wisły pojechała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska, aby spotkać się z żoną Piotra Żyły - Justyną i partnerką Macieja Kota - Agnieszką Lewkowicz. Jak wspierają swoich mężczyzn? Denerwują się, kiedy ich partnerzy startują w zawodach? Jak będą wyglądały u nich najbliższe święta Bożego Narodzenia? Skoczkowie pomagają w domu, czy są raczej skupieni na treningach?

  Sama obecność multimedalisty na treningach motywuje młodych skoczków do wytężonego wysiłku. Dlaczego Adam Małysz postanowił wrócić do skoków? Czy tęsknił za nartami i śniegiem? Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej nowej pracy.

  Adam Małysz: "Przyrzekłem sam sobie, że nie wrócę jako aktywny zawodnik. Wiem doskonale, że bardzo dużo pracy musiałbym włożyć, żeby wrócić do skoków. (...) Będę dyrektorem-koordynatorem, będę nadzorował kadrę i wspierał ich w terenie". O powrocie do skoków narciarskich, choć nie na skocznię, Adam Małysz opowiedział Kindze Burzyńskiej. Chcielibyście jeszcze zobaczyć Adama "w locie"?

  Tegoroczne Letnie Grand Prix w skokach narciarskich wygrał Polak Maciej Kot. Do Bukowiny Tatrzańskiej pojechała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska, aby zapytać skoczka, jak świętował zwycięstwo i kto jest dla niego największym wsparciem. Miała też okazję spotkać się z dziewczyną Maćka - Agnieszką Lewkowicz.

  Tymek Cienciała ma dopiero 7 lat, a jest już zwycięzcą tegorocznego Turnieju Czterech Skoczni dla dzieci. Skoczek wraz z rodzicami odwiedził dziś studio Dzień Dobry TVN. Jak wyglądają treningi chłopca? Kiedy znajduje czas na odrabianie lekcji? I czy podobnie jak Adam Małysz lubi jeść bułki z bananami?

  Tomek Pilch swoje pierwsze narty do skoków dostał w wieku 2 lat. Osobą, które mu je podarowała był jego wujek... słynny Orzeł z Wisły - Adam Małysz. Od tego momentu chłopiec chciał skakać. Swoje pierwsze skoki zaczął oddawać w wieku 4 lat. Dziś Tomek ma lat 15 i większość czasu spędza na treningach, ponieważ skocznia to jego żywioł. Tomka wraz z jego rodzicami - Iwoną i Adamem Pilchami gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Zapytaliśmy ich o treningi i przyszłość młodego sportowca. czy rodzice odczuwają strach, kiedy ich syn siada na belce startowej? Czy Tomek jada - tak jak jego wujek - bułkę z bananem? ;)

  Tomasz Pilch - to młody skoczek i siostrzeniec Adama Małysza. To właśnie Adam namówił go do skoków. W najbliższą niedzielę, 3 stycznia, poznacie go bliżej. Bądźcie z nami od 8:30!