Kiedy Aniela miała 10 miesięcy, lekarze zdiagnozowali u niej kardiomiopatię gąbczastą i niedomykalność zastawki mitralnej. Dziewczynkę zakwalifikowano do przeszczepu serca, jednak lekarze nie pozostawiali złudzeń jej rodzicom, ponieważ w Polsce szansa na przeszczep u dzieci do trzeciego, czwartego roku życia jest bardzo mała. Mimo tych informacji rodzice Anieli wierzyli w cud i każdego dnia czekali na telefon, że znalazł się dawca. Niestety dziewczynka nie doczekała się operacji. Po jej stracie rodzice postanowili walczyć o przeszczepy dla innych dzieci. Dlaczego w Polsce tak trudno o przeszczepy dla małych dzieci?
Zespół popowo-rockowy HLA 4TRANSPLANT promuje ideę transplantologii poprzez muzykę i sztukę. Jego liderem i założycielem jest kardiochirurg dr Zygmunt Kaliciński. W zespole gra na perkusji. Lekarza oraz jego brata transplantologa prof. Piotra Kalicińskiego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Skąd pomysł na połączenie muzyki z transplantologią? Jaka jest obecnie sytuacja transplantologii w Polsce? Poprawiła się? Co należy zrobić, żeby po naszej śmierci organy były pobrane do przeszczepu?
Największa tragedia jaka może spotkać matkę i ojca to strata dziecka. Dotknęła ona m.in. rodziców 8-letniej Marty - Ewelinę i Krzysztofa Kowalskich. Dziewczynka niespodziewanie dostała udaru mózgu i niestety po kilku dniach zmarła. Rodzice postanowili wykonać testament córki i oddali jej organy do transplantacji. Oto wzruszająca historia Marty.