Gela Seksztajn przed wojną była zdolną malarką. Niestety - zginęła w 1943 roku. Dzięki mężowi artystki do dzisiejszych czasów zachowały się jej niezwykłe prace. Na ich podstawie Monika Libicka napisała książkę "Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma". Teraz autorka opowiedziała o tej postaci w Dzień Dobry TVN.
Gela Seksztajn była jedną z malarek tworzących środowisko żydowskiej kultury w stolicy. Zaczęła osiągać dojrzałość artystyczną i zyskiwać uznanie krytyków tuż przez swoją śmiercią. Niedawno powstała książka o tej niezwykłej postaci.
Siostry Spiegiel dorastały w czasie drugiej wojny światowej. Przeżyła tylko Ariana. Po drugiej z dziewcząt pozostał jednak pamiętnik - "Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu". Po raz pierwszy opublikowano go w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Kim była jego autorka? W jakich okolicznościach zginęła?
W Łodzi powstały zdjęcia do amerykańskiego filmowego dokumentu fabularyzowanego „Kto napisze naszą historię”. Jego fabuła opowiada o Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego tzw. Archiwum Ringelbluma. Producentką filmu jest młodsza siostra Stevena Spielberga - Nancy. Produkcja była realizowana z udziałem polskiej ekipy i znanych aktorów. W postać Racheli Auerbach wcieliła się Jowita Budnik. Aktorkę oraz prof. dr hab. Pawła Śpiewaka, dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN. Na czym polega niezwykłość Archiwum Ringelbluma? Grupa archiwistów działała w konspiracji aż trzy lata. Jak udało im się utrzymać działania w tajemnicy?