18 października przypada Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Najczęstszym i jednocześnie słabo rozpoznanym celem jest wykorzystywanie ludzi w pracy. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Irena Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada oraz muzycy: Bartek Caboń i Amadeusz Krebs.
30 lipca przypada Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Z tej okazji przypominamy rozmowę z prezeską
Joanna Opozda, aktorka i partnerka Antoniego Królikowskiego, podzieliła się traumatyczną historią. Jako młoda dziewczyna wyjechała do Francji, gdzie miała pracować jako modelka. Na miejscu okazało się jednak, że pracodawca oczekuje od niej świadczenia usług seksualnych. Jak udało się jej uciec? Fundacja La Strada radzi, co należy robić, gdy padnie się ofiarą handlarzy ludźmi.
Roczna wartość rynku prostytucji w Polsce to 650 mln zł. Jaka część osób świadcząca usługi seksualne robi to z własnej, nieprzymuszonej woli? Ostatnio w Internecie pokazało się ogłoszenie mężczyzny, który sprzedawał wakacje ze swoją dziewczyną. Czy to już sutenerstwo? Jak działa sponsoring? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ireną Dawid-Olczyk z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada".
28-letnia Polka była więziona przez pracodawcę w Holandii. Na szczęście udało jej się skontaktować z rodziną, która z kolei zawiadomiła policję. Doniesienia o takich sytuacjach pojawiają się w mediach cały czas. Jak bezpiecznie pracować za granicą? Dlaczego ofiary handlu ludźmi nie zawsze chcą rozmawiać z organami bezpieczeństwa? W Dzień Dobry TVN rzecznik prasowy GKP insp. Mariusz Ciarka i Irena Dawid-Olczyk z Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada odpowiedzieli na najważniejsze pytania dotyczące bezpiecznych wyjazdów zarobkowych.
Wiele osób wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych trafia do obozów pracy. O to, co się w nich dzieje i dlaczego trudno wyrwać się z rąk mafii zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Jakuba Oleszewskiego, który pracował w obozie pracy we Włoszech i Irenę Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada.