Podział sieci komputerowych ze względu na zasięg wyróżnia trzy rodzaje sieci komputerowych – lokalne sieci komputerowe (LAN), miejskie sieci komputerowe (MAN) i ogólnoświatowe sieci (WAN). Wszystkie z nich odegrały, a nawet odgrywają, bardzo istotną rolę.
Podział sieci komputerowych rozróżnia sieci ze względu na zasięg. Współcześnie sieci komputerowe występuje właściwie wszędzie. Za najbardziej rozległy i ogólnoświatowy rodzaj sieci komputerowej uznaje się internet. Jednak w czasach, gdy prace nad internetem dopiero raczkowały, różne typy sieci komputerowych pozwalały na transfer danych pomiędzy komputerami nawet bardzo od siebie oddalonymi.
Zobacz też: Jak wygląda praca programisty gier i na czym polega tworzenie gier? >>>
Czym są sieci komputerowe? Zastosowanie
Sieci komputerowe to zbiory połączonych ze sobą komputerów lub – innymi słowy – połączenia sieciowe między komputerami umożliwiające swobodny i szybki transfer danych pomiędzy nimi. Podłączone do sieci komputery określa się często mianem punktów sieci. Wymiana danych może występować w różny sposób w zależności od typu sieci komputerowej. Ze względu na różne czynniki tworzone są klasyfikacje sieci komputerowych. Najpopularniejszy podział sieci występuje ze względu na wielkość sieci, czyli zasięg możliwych do wymiany danych pomiędzy poszczególnymi komputerami.
Zobacz też: Szyfrowanie pendrive – jak ustawić hasło i zabezpieczyć pamięć? >>>
Jakie jest przeznaczenie i zastosowanie sieci komputerowych? Głównym celem sieci jest ułatwienie komunikacji między użytkownikami sieci , którzy dzięki temu rozwiązaniu mogą znajdować się w innych, oddalonych od siebie miejscach, a jednocześnie cieszyć się możliwością wymiany danych między komputerami. Sieci komputerowe gwarantują także możliwość korzystania ze wspólnych zasobów danych, jak i współtworzenia technicznych aspektów sieci. Korzystanie z różnych rodzajów sieci komputerowych gwarantuje wyższe bezpieczeństwo i szybszą prędkość przesyłanych plików. Współcześnie sieci komputerowe znajdują się niemal wszędzie – w firmach, szkołach, uniwersytetach, korporacjach, organizacjach i w wielu innych miejscach. Zasadniczo sieci komputerowe nie zostały stworzone z myślą o użytku domowym, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć własną sieć komputerową w domu, np. LAN. Jeśli zaś mowa o typie sieci LAN, warto poznać, jakie są rodzaje sieci komputerowych.
Jak wygląda podział sieci komputerowych?
W ramach podziału sieci komputerowych ze względu na zasięg wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje sieci komputerowych :
- LAN (ang. Local Area Network ),
- MAN (ang. Metropolitan Area Network )
- WAN (ang. Wide Area Network ).
Jak same nazwy wskazują, w niniejszej klasyfikacji sieci komputerowych czynnikiem różnicującym jest rozmiar sieci rozumiany jako możliwy zasięg . Pierwsza z sieci, najprostsza do stworzenia (wymaga najmniej składników sieci), LAN, jest rodzajem lokalnej sieci komputerowej. LAN może składać się z minimum dwóch komputerów. Plan sieci jest bardzo prosty, a pod względem terytorialnym sieci takie tworzone są zwykle w jednych budynkach. Doskonałym przykładem występowania lokalnych sieci komputerowych są uczelniane kampusy i biblioteki.
Zobacz też: Czy każdy może zostać programistą? >>>
Drugim wariantem są miejskie sieci komputerowe – MAN. Nazwa pochodzi od orientacyjnego możliwego zasięgu sieci, w tym przypadku wielkości miasta, a nawet metropolii. W początkach kształtowania się globalnej sieci internet i w czasach, gdy nie była ona jeszcze dostępna dla większości ośrodków, miejskie sieci komputerowe łączyły w obrębie jednego miasta m.in. jednostki samorządu terytorialnego, a także różne miejskie placówki i ośrodki danych organizacji i firm prywatnych.
Zdecydowanie największym typem sieci komputerowej w zakresie zasięgu jest WAN, czyli sieć, która może rozciągać się nawet między kontynentami. Współcześnie największym przedstawicielem tego typu sieci jest oczywiście internet (sam protokół www to skrót od World Wide Web , czyli „światowej sieci komputerowej”). Jednak w czasach, gdy internet nie był jeszcze rozpowszechniony, sieci typu WAN miały za zadanie umożliwiać transfer danych pomiędzy komputerami znajdującymi się w ogromnej odległości od siebie, używane były np. do przesyłu danych z jednej placówki danej firmy międzynarodowej do drugiej.
Co jest potrzebne do stworzenia sieci komputerowych?
Powyżej przedstawione podstawowe klasy sieci komputerowych składają się z poszczególnych elementów, bez których nie mogłyby funkcjonować. Najprostsza sieć, LAN, w najbardziej zakrojonej wersji wymagać będzie wyłącznie dwóch komputerów z dostępem do protokołu TCP/IP i połączenia kablowego (np. kabel Ethernet). Komputer, który ustanawia połączenie lokalne z drugim komputerem, określa się mianem hosta sieci. W przypadku sieci szerszego zasięgu potrzebne są dodatkowe elementy takie jak specjalistyczne oprogramowanie , sprzęt do obsługi sieci komputerowej, nośniki transmisyjne (medium transmisyjne, np. router), hosty (często więcej niż jeden) i serwery.
Autor: Anna Kobyłka
Źródło zdjęcia głównego: E+