Sezon wakacyjny jest bardzo lubiany przez internetowych wyłudzaczy. „Świadczą” bardzo szerokie usługi. Od fikcyjnych biletów lotniczych po nieistniejące miejsca noclegowe, wypożyczalnie aut, rowerów i wiele innych urlopowych atrakcji. Bardzo często stosują metodę wyjątkowej, niepowtarzalnej okazji, możliwej do uzyskania tylko „tu i teraz”. Wiele osób się na to nabiera i wierzy, że dzięki temu zaoszczędzi trochę pieniędzy, w efekcie tak naprawdę je tracąc. Poniżej kilka wskazówek, jak uniknąć wakacyjnych oszustw internetowych.
Wakacyjne oszustwa w internecie - jak do nich dochodzi?
Obecnie zdecydowana większość usług związanych z wakacyjnymi wyjazdami rezerwowana i wykupowana jest przez internet. Zwykle załatwienie wszystkiego nie stanowi większego problemu czy ryzyka, zwłaszcza jeśli mamy pewność, że oferty są sprawdzone. Nie zawsze jednak użytkownik jest dobrze zorientowany w markach i ofertach. Poza tym zdarza się, że te opracowane przez oszustów podszywają się pod inne – rozpoznawalne i wzbudzające zaufanie. Dlatego przy każdej transakcji online warto się upewniać, czy nasze pieniądze nie trafiają właśnie na konta oszustów.
Oszustwo wakacyjne występuje, gdy klient płaci za wybraną usługę online, a potem nie może jej zrealizować, ponieważ okazuje się, że ta nie istnieje, np.:
- bilety lotnicze, kolejowe, autobusowe,
- noclegi,
- wynajem samochodów i innych pojazdów,
- kompletne pakiety wakacyjne, zawierające wszystkie lub niektóre z powyższych i inne.
Prócz samych pieniędzy oszuści wykorzystują również dane skradzionych kart kredytowych. Kupują legalne usługi turystyczne, które następnie sprzedają innym osobom po niższej cenie. W ten sposób zarabiają na powtórnej sprzedaży tej samej usługi.
Jak uniknąć wakacyjnego oszustwa online?
- Jeśli masz wątpliwości, spróbuj potwierdzić bezpośrednio z linią lotniczą, wypożyczalnią samochodów lub hotelem, że Twoja rezerwacja została dokonana.
- Zawsze płać kartą, aby zakup był chroniony lub skorzystaj z bezpiecznej, sprawdzonej strony płatniczej, takiej jak PayPal. Jeśli jesteś proszony o zapłatę gotówką, przelewem bankowym, np. MoneyWise lub Western Union, a nawet wirtualną walutą, taką jak Bitcoiny, to znak, że ktoś może próbować Cię oszukać. Te metody płatności są trudne do wyśledzenia i nie podlegają zwrotowi.
- Nie daj się nabrać na oferty zbyt „piękne, aby były możliwe” – np. luksusowe wakacje z przelotem i pełnym pakietem za niewiarygodnie niską cenę. Nawet bardzo promocyjne ceny muszą się opłacać.
- Nie daj się nabrać na niepowtarzalne okazje, które kończą się, gdy tylko wyjdziesz ze strony bez zapłaty.
- Jeśli kontaktuje się z Tobą agent biura podróży lub firma, której nie znasz i oferuje Ci wakacje po nieprawdopodobnie niskiej cenie, niemal pewne jest, że są to oszust. Zanim zdecydujesz się skorzystać, dokładnie się upewnij, poproś o pełną nazwę, dane firmy, wszelkie linki do stron, mediów społecznościowych i opinii innych klientów. Jeśli nie potrafisz tego sprawdzić, poproś kogoś o pomoc. Oszuści potrafią stworzyć bardzo wiarygodne opisy swoich ofert w sieci, ale nie zawsze. Dlatego samodzielnie lub przy pomocy drugiej osoby przeprowadź dokładne rozeznanie w sieci, aby upewnić się, że dana firma działa legalnie.
Co powinna zawierać legalna strona oferująca wakacyjne usługi?
- ikonka kłódki (zabezpieczającego protokołu https) na pasku adresu strony internetowej,
- strona z biletami lotniczymi powinna zawierać logo IATA,
- bezpieczny system płatności i bezpieczny protokół komunikacyjny (https) do procedury rezerwacji,
- opinie innych klientów (choć i te mogą być fałszywe),
- zwróć szczególną uwagę na nazwę i domenę witryny. Niewielkie zmiany w nazwie lub domenie przypominającej znaną markę mogą przekierować Cię na stronę oszustów,
- pełne dane kontaktowe. Numer telefonu, adres pocztowy i wszelkie inne informacje, które ułatwiłyby Ci kontakt, gdyby coś poszło nie tak,
- regulamin, zasady zwrotu pieniędzy i politykę prywatności. Przed udostępnieniem jakichkolwiek danych osobom trzecim upewnij się, że uzyskano Twoją zgodę.
Jak rozpoznać, że podaliśmy ofiarą wakacyjnego oszustwa online?
- podmiot całkowicie przerywa kontakt po dokonaniu płatności i nie potwierdza niczego, co zostało zarezerwowane i/lub strona rezerwacji przestała działać,
- w linii lotniczej brakuje rezerwacji na wykupiony lot. Zdarza się, że pasażerowie dowiadują o tym po przyjeździe na lotnisko,
- w obiekcie hotelowym nie ma rezerwacji na dane nazwisko,
- z konta zniknęły środki na transakcje, które nie były realizowane przez Ciebie,
- oferowany obiekt hotelowy nie figuruje nigdzie indziej w internecie, nie ma takiego adresu itd.
Podsumowując, jeśli nie chcesz ryzykować i wszystkiego wielokrotnie sprawdzać, postaw na zaufane linie lotnicze, wyszukiwarki noclegów i innych atrakcji.
Zobacz też:
Oszustwo "na pracownika banku". Ekspert: "Tak naprawdę sami siebie okradamy"
Poczta Polska ostrzega przed oszustwem na opłatę celną. "Grozi to utratą pieniędzy z kont bankowych"
Kary dla nieuczciwych sprzedawców. Jak nie dać się oszukać na pokazach handlowych?
Zobacz video: Opieka zdrowotna w czasie urlopu. Jak ubezpieczyć się na wakacje?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: policja.pl
Źródło zdjęcia głównego: E+