Ślub cywilny – wszystko o ceremonii, kosztach i terminach

Młoda para z białymi kwiatami
Fot. JovanaT / Getty Images

Planujesz ślub cywilny? To podniosły moment, dlatego warto zadbać o każdy deta Dowiedz się, jak wygląda ślub cywilny, ile kosztuje, ile trwa, jak wygląda i jak się do niego przygotować, by móc zorganizować uroczystość swoich marzeń.

Ślub cywilny to wyjątkowa chwila zarówno dla przyszłej panny młodej, jak i pana młodego. Nie wiesz, jaka sukienka będzie odpowiednia na ślub cywilny, jakie dokumenty są potrzebne i na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiemy, jak przebiega uroczystość oraz z czym musisz się liczyć, planując ceremonię.

Jaka sukienka? Ślub cywilny a kreacja

Ważnym punktem przygotowań każdego ślubu są stroje, a szczególnie sukienka panny młodej. Ślub cywilny to idealny moment na wyjątkową kreację, która zapadnie w pamięć wszystkich gości. Pierwszym pomysłem są typowe, choć skromniejsze, suknie do ślubu cywilnego. Cywilny ślub różni się od kościelnego, dlatego można postawić na krótszą wersję białej sukni. Dobrym pomysłem są także kolorowe suknie ślubne . Cywilny ślub to jeden z takich momentów, w których można zaszaleć. Świetnie sprawdzi się jasny róż, beż, a nawet kreacje biało-czarne czy niebieskie.

Możesz także wybrać tradycyjną wersję , na którą składają się welon i suknia. Ślub cywilny nie musi pod tym względem różnić się od kościelnego, dlatego jeśli masz ochotę na wyjątkowy krój – jak najbardziej wypada w takiej kreacji pojawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Jak wybrać suknię do ślubu cywilnego?

Zanim zdecyduje się o sukni na ślub cywilny , warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, ma być elegancka i wygodna. Jeśli czujesz, że model jest wyjątkowy i wyróżnia się, ale nie do końca czujesz się w nim dobrze, lepiej zrezygnuj z takiego rozwiązania. W tak wyjątkowym dniu musisz czuć się komfortowo. Pamiętaj, aby sukienka nie była za krótka. Taki fason dedykowany jest jednak mniej wieczorowym i eleganckim uroczystościom. Najlepiej, gdyby suknia sięgała do kolan. Warto zwrócić uwagę także na przezroczystość. Suknie do ślubu cywilnego raczej powinny być pod tym względem skromne. Liczy się nie tylko, jaka sukienka na ślub cywilny będzie najlepsza, ale także to, jakie będą dodatki. Zadbaj o to, aby tworzyły wspólną całość, były dopasowane do całej kreacji. Jeśli masz dużo koronek lub świecących kryształków w sukni ślubnej – lepiej postaw na delikatniejszą biżuterię. Ważny będzie także odpowiedni wybór fryzury na ślub cywilny . Najlepiej wybrać się do zaufanego salonu wraz ze zdjęciem sukni, aby dobrać pasujące upięcie.

Ślub cywilny – koszt ceremonii

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ślub cywilny, nie jest to wcale duża kwota. W Urzędzie Stanu Cywilnego należy zgłosić się osobiście co najmniej miesiąc przed uroczystością. Koszt ślubu cywilnego obejmuje opłatę skarbową, która wynosi 84 zł. Wraz z opłatą należy złożyć wszystkie niezbędne dokumenty.

Ślub cywilny – dokumenty, które musisz przygotować

Jakie przygotować dokumenty do ślubu cywilnego? Jeśli jesteś panną lub kawalerem, musisz przygotować odpis skrócony aktu urodzenia oraz dowód osobisty. Te dwa dokumenty zupełnie wystarczą do zawarcia ślubu. Jednak jeśli jesteś wdową lub wdowcem, do tych dwóch dokumentów musisz dodać także odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka. Z kolei jeśli masz za sobą rozwód , do aktu urodzenia i dowodu osobistego musisz dodać także odpis skrócony aktu małżeństwa wraz ze stosowną adnotacją o rozwodzie.

Ślub cywilny – przysięga i przebieg ceremonii

Jeśli nie wiesz, ile trwa i jak wygląda ślub cywilny, to podpowiemy, że cała ceremonia jest krótsza niż w przypadku ślubu kościelnego. Miejscem ślubu cywilnego jest Urząd Stanu Cywilnego. Ślub odbywa się wraz z zaproszonymi gośćmi. Złożenie przysięgi oraz przygotowanie stosownych dokumentów trwa około dwudziestu minut. Na samym początku urzędnik z Urzędu Stanu Cywilnego przemawia do wszystkich zgromadzonych i pyta, czy pan i pani młoda chcą zawrzeć związek małżeński. Następnie składana jest przysięga oraz zakładane są obrączki. Ślub cywilny zostaje zawarty w momencie podpisania aktu małżeństwa, czyli tuż po złożonej przysiędze. Końcowym elementem jest pocałunek panny młodej przez pana młodego.

Jest także możliwość, aby zorganizować ślub cywilny w plenerze . Koszt jest większy – opłata wynosi dodatkowo 1000 zł. Wtedy należy złożyć wniosek, aby wstąpić w związek małżeński poza Urzędem Stanu Cywilnego właściwym dla danego miejsca. Plener powinien być odpowiednio zaplanowany, aby można było zachować powagę ceremonii. Trzeba także sprawdzić, czy wymarzone miejsce spełnia wymogi ustawy. Na miejscu ślubu trzeba zadbać o krzesło, stół i zadaszenie dla kierownika USC oraz godło. Warto zadbać o odpowiednie nagłośnienie i oprawę dekoratorską. Pamiętaj, że jeśli chcesz zorganizować ślub poza urzędem, warto złożyć wniosek wcześniej, np. pół roku przed wydarzeniem.

Ślub cywilny – świadkowie i zaproszenia

Świadkowie muszą być pełnoletni oraz posiadać przy sobie dowód osobisty. Mogą być to osoby tej samej płci. Warto zadbać o oprawę, podniosłość ceremonii oraz zaproszenia na ślub cywilny. Nie różnią się one właściwie od tych, które wysyłane są na uroczystość kościelną. Warto dopasować zaproszenia do motywu przewodniego całej uroczystości.

Zobacz film: Ślub kościelny po raz drugi, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości