Jaki sprzęt strażacki ma na wyposażeniu straż?

Remiza strażacka z wozami strażackimi.
Fot. Martin Appleson / Getty Images

Sprzęt strażacki to zarówno podstawowe narzędzia, jak i specjalistyczne urządzenia. Sprzęt dla straży dostosowany jest zawsze do indywidualnych okoliczności: przy jednym wezwaniu konieczne będzie użycie mechanicznego sprzętu strażackiego, innym razem np. burzącego wyposażenia strażackiego. Sprawdzamy sprzęt straży pożarnej, opisujemy jego przeznaczenie i funkcje.

Mało kto wie, że Polska statystycznie zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby posiadanych strażaków. Oprócz doskonałych pracowników, coraz lepszy staje się sprzęt dla straży pożarnej. Opisowo sprzęt strażacki możemy podzielić na wiele grup w zależności od zastosowania. Przykładowo, wyróżniamy tnący sprzęt dla straży, rozpierający, burzący, a także specjalistyczny sprzęt strażacki.

Sprzęt strażacki – dlaczego jak tak ważny dla strażaków?

Na co dzień podejmują się wykonywania nawet najbardziej ekstremalnych czynności. W kuluarach żartuje się, że nie potrafią żyć bez adrenaliny. Choć to pewnie przesadzony obraz straży pożarnej, wyposażenie strażaków i historie podejmowanych przez nich akcji mówią same za siebie – muszą być przygotowani dosłownie do wszystkiego!

Niewątpliwie udział w akcjach ratowniczych , w gaszeniu pożarów, usuwaniu trujących chemikaliów i przeszkód mechanicznych wymaga posiadania właściwego wyposażenia strażackiego. Sprzęt strażacki to ogólna kategoria, w ramach której możemy wyróżnić wiele rodzajów sprzętu straży pożarnej. Opisujemy poniżej, co składa się na wyposażenie strażackie.

Straż pożarna – wyposażenie i rodzaje sprzętu strażackiego

Dwiema podstawowymi kategoriami sprzętu strażackiego (nazwy mogą brzmieć podobnie) są sprzęt ratowniczo-pomocniczy i sprzęt gaśniczy . Oczywiście straż pożarna najbardziej kojarzy się z wozami strażackimi, jednak zaliczamy je do innej grupy. Sprzęt ratowniczo-pomocniczy to sprzęt dla straży, który nie służy bezpośrednio do gaszenia ognia, ale do wykonywaniu na miejscu wszystkich innych czynności. W znacznej mierze jest to mechaniczny sprzęt strażacki .

Sprzęt straży pożarnej – opis, rodzaje i przeznaczenie :

Sprzęt strażacki tnący – do przecinania przedmiotów takich, jak łańcuchy, kable i inne przeszkody, uniemożliwiające dotarcie do celu lub stanowiące zagrożenie. Charakterystycznym wyposażeniem strażackim jest siekierołom, będący połączeniem siekiery i łomu.

Burzący sprzęt strażacki – w przypadku tego sprzętu strażackiego, nazwa tłumaczy doskonale jego zastosowanie. Służy do wyburzania przeszkód, ścian, a nawet całych pomieszczeń i kondygnacji. Używane są bosaki (lekkie, ciężkie, strzechowe i sufitowe), kotwice strażackie, liny oraz piły tarczowe do stali i betonu.

Sprzęt podnoszący – to specjalistyczny sprzęt dla straży pożarnej, który zapewnia możliwość przenoszenia dużych i ciężkich obiektów. Zaliczamy do niego różnego rodzaju dźwignie mechaniczne, lewary i poduszki pneumatyczne.

Sprzęt strażacki rozpierający – narzędzia rozpierające straży pożarnej. Wyposażenie przydatne we wszelkich pracach mechanicznych i hydraulicznych. Konieczne do torowania dróg dojścia, np. do człowieka uwięzionego w samochodzie na skutek wypadku. Przykładem takiego mechanicznego sprzętu strażackiego są nożyce strażackie, siłowniki, rozpieracze hydrauliczne i cylindryczne.

Specjalistyczny sprzęt strażacki – to każdy element sprzętu strażackiego, który nie jest na wyposażeniu uniwersalnym strażaka. Specjalistyczne wyposażenie strażackie dostosowuje się pod konkretną akcję ratunkową, mechaniczną lub gaśniczą. Zaliczamy do niego zaawansowany mechaniczny sprzęt strażacki, sprzęt nurkowy i alpinistyczny, ewakuacyjny sprzęt dla straży, sprzęt oświetlający i oddymiający.

Zobacz film: Symulacja pożaru w domu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Gaśniczy sprzęt strażacki

Tym, co najbardziej powszechnie kojarzy się ze strażą pożarną, jest gaśniczy sprzęt strażacki . Wyróżniamy gaśnice przenośne i agregaty gaśnicze, które są elementem wozów strażackich. Gaśnice przenośne to wyposażenie strażackie, które możemy podzielić na gaśnice proszkowe, wodne i pianowe, a także na gaśnice na dwutlenek węgla.

Najpopularniejszym rodzajem gaśniczego sprzętu dla straży są gaśnice proszkowe. Wynika to z faktu, że są stosunkowo uniwersalne. Większość gaśnic proszkowych to tzw. gaśnice ABC. Litery te oznaczają rodzaj zagrożeń: A – ciała stałe, B – ciecze i ciała stałe topiące się, C – gazy palne. W przypadku pożaru w praktyce podręczne wyposażenie strażackie nie jest wykorzystywane. Najskuteczniejsze są większe agregaty gaśnicze, które po prostu szybciej gaszą płomienie.

Podręczne wyposażenie strażackie

Ze względu na to, że najważniejsza jest ochrona życia, podręczne wyposażenie strażackie obejmuje przede wszystkim odzież, obuwie ochronne i specjalny kask . Oprócz ubrania ochronnego każdy strażak posiada pas bojowy, do którego można przypiąć linę lub inne wyposażenie strażackie. Do podręcznego sprzętu strażackiego zaliczymy także topory strażackie, noże, wytrychy, urządzenie wielofunkcyjne, latarkę i komunikator, za pomocą którego strażak kontaktuje się z dowodzącym akcją. Jak widać, wbrew pozorom podręczny sprzęt strażacki, będący na codziennym wyposażeniu, nie jest zbyt „imponujący”. Wszystko to dlatego, że strażak musi być przede wszystkim mobilny, aby mógł uratować innych i samemu nie odnieść obrażeń. Cięższy sprzęt strażacki dobiera się z kolei do konkretnego rodzaju akcji.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości