Porady

Co robić w życiu? Porady dla poszukujących ścieżki życiowej

Porady

Aktualizacja:
budka z pomysłami

"Nie wiem, co robić w życiu" – wbrew pozorom to stwierdzenie pada nie tylko z ust młodych ludzi, którzy dopiero wkraczają do świata dorosłych. Obecnie coraz więcej osób przekonuje się, że dotychczas wykonywane zajęcia nie czynią ich szczęśliwymi.

Poszukiwanie szczęścia jest jednym z niezbywalnych praw człowieka. Mimo to wielu ludzi zamyka się w stworzonych przez siebie ramach i ograniczeniach, które nie pozwalają im robić tego, o czym naprawdę marzą. O ile świadomość celu, do którego chce się dążyć, jest pierwszym krokiem do jego zrealizowania, o tyle niewiedza dotycząca tego, co robić w życiu, może przysporzyć sporo frustracji i złości. Jak odkryć swoje powołanie?

Jak zdecydować, co robić w życiu?

Szukając odpowiedzi na pytanie, co robić w życiu, należy w pierwszej kolejności uzbroić się w cierpliwość. Nawet jeśli poszukiwania trwają już bardzo długo, złoszczenie się do niczego nie doprowadzi. Każdy człowiek jest inny i może potrzebować większej ilości czasu lub nowych bodźców, aby odkryć swoje powołanie. Nie istnieje dokładna instrukcja, która krok po kroku przeprowadzi przez cały proces, niemniej jednak warto skorzystać z poniższych wskazówek, które mogą okazać się pomocne, kiedy nie wiadomo, co robić w życiu.

  • Otwarcie na nowości – otaczanie się tymi samymi ludźmi, chodzenie w dobrze sobie znane miejsca i robienie ciągle tych samych rzeczy sprawiają, że stoi się w miejscu i nie można się nauczyć niczego nowego. Nie pojawia się więc okazja, aby spróbować rzeczy, których dotychczas nigdy się nie robiło. Warto więc brać udział w ciekawych wydarzeniach i wejść w nowe środowisko, które być może wskaże inny kierunek działania.
  • Poszukiwanie inspiracji u ludzi, którzy odnieśli sukces – jeśli chce się znaleźć odpowiedź na pytanie, co robić w życiu, warto posłuchać osób, które mają już za sobą poszukiwania i wybór ścieżki życiowej. Może się okazać, że ludzie, którzy są traktowani jako autorytety, również przez długi czas nie byli pewni swojej przyszłości. Słuchając wykładów lub czytając książki, zdobywa się cenną wiedzę, która pozwala złapać dystans i pomaga w podejmowaniu kolejnych kroków.
  • Podróżowanie – nic tak nie wpływa na otwarcie umysłu i rozwój osobisty, jak poznawanie innych kultur i państw. W trakcie podróży łatwiej złapać dystans do rzeczywistości, którą zostawia się za plecami, i przemyśleć wiele spraw na chłodno. Styczność z odmienną kulturą może stanowić źródło inspiracji, które pomoże podjąć decyzję dotyczącą tego, co robić w życiu.
  • Podejmowanie się różnych prac – osoby, które znajdują się na początku ścieżki kariery, zwykle mają bardzo różnorodne doświadczenia zawodowe. Z jednej strony praca w sklepie, z drugiej staż w agencji reklamowej czy praktyki w biurze. Mogłoby się wydawać, że tego rodzaju miszmasz świadczy o niezdecydowaniu, jednak zdobywanie doświadczenia w wielu dziedzinach pozwala odkryć, co tak naprawdę jest interesujące dla danej osoby.
  • Otwarcie na zmiany i odwaga – te cechy są niezwykle istotne, jeśli ma się już za sobą wiele lat doświadczenia, pracuje się w określonym zawodzie, ale jednocześnie brak poczucia spełnienia. Towarzyszy temu przeświadczenie, że nie robi się tego, co sprawia przyjemność, i marnuje się czas. W takim przypadku, jeśli wiadomo, co chce się robić w życiu, należy zebrać się na odwagę i dokonać radykalnych zmian, które być może będą związane z przebranżowieniem się i degradacją, długim procesem nauki lub zagranicznym wyjazdem. Podjęcie decyzji pozwoli jednak uwolnić się od uciążliwego uczucia niezadowolenia ze swojego życia.

Co robić w życiu, żeby być szczęśliwym?

Szczęście jest wieloznacznym pojęciem, które dla każdego oznacza coś innego. Część osób utożsamia je z rodziną, inni z dobrze płatną pracą, jeszcze inni z wolnością finansową i możliwością podróżowania. Pokazuje to, że jednym z kroków do bycia szczęśliwym jest zdefiniowanie przez daną osobę tego, co dla niej jest źródłem radości, i skoncentrowanie się na realizacji wyznaczonych celów. Bardzo często poczucie braku szczęścia jest związane z niewiedzą dotyczącą tego, co robić w życiu.

Kolejnym istotnym zaleceniem jest robienie tego, co sprawia radość oraz daje satysfakcję. Może to być praca, którą wykonuje się na co dzień, lub hobby realizowane wieczorami. Ważne jest jednak znalezienie czasu na samorealizację, która wpływa na podniesienie poziomu szczęścia.

Wykonywane na co dzień czynności muszą być zgodne z wyznawanymi wartościami i przyjętym systemem moralnym. W przeciwnym wypadku może to skutkować frustracją i złością na samego siebie. Jeśli osoba z naturą społecznika pracuje na co dzień w korporacji i czynnie bierze udział w wyścigu szczurów, może się okazać, że szybko poczuje się wypalona zawodowo.

Co jeszcze robić w życiu, żeby być szczęśliwym? Na koniec warto wspomnieć również o tym, aby nie przejmować się rzeczami, na które nie ma się wpływu. To złota zasada, która sprawdza się na każdym etapie życia i w każdej sytuacji.

Pluszowe lamy - pomysł na siostrzany biznes i sposób na życie. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Tradycje świąteczne w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Jak Windsorowie spędzają Boże Narodzenie?

Co nas czeka w przyszłym roku? "Wydaje się, że rok 2021 będzie rewolucyjny, jeśli chodzi o nowe technologie"

Pewnego dnia spakowali wszystko i wyjechali na Bali. "Postanowiliśmy zrobić to, o czym wszyscy marzą, mówią i myślą"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości