Urządzenie rozruchowe bywa nieocenione w trudnej sytuacji. Pytanie tylko, jakie urządzenie rozruchowe wybrać do naszego samochodu? Urządzenie rozruchowe do silników diesla będzie różniło się od urządzenia rozruchowego do samochodu z silnikiem benzynowym, a jeszcze inne będzie odpowiednie urządzenie rozruchowe do ciągnika. Sprawdzamy, jak wybrać przenośne urządzenie rozruchowe do samochodu.
Urządzenie rozruchowe do samochodu – jak działa?
Urządzenie rozruchowe stanowi remedium na rozładowany akumulator. Mechanizm działania urządzeń rozruchowych do samochodów polega na tym, że wymuszają one ponowny przepływ prądu w akumulatorze . Za najczęstszą przyczynę nieodpalającego silnika powszechnie uznaje się właśnie rozładowany akumulator. Co prowadzi do takiej sytuacji? W sezonie zimowym główną przyczyną jest bardzo niska temperatura, która negatywnie wpływa na akumulatory. Szczególnie narażone na takie sytuacje są silniki wysokoprężne diesla. Pozwalają oszczędzić na spalania oleju napędowego latem, ale zimą bardzo często zaskakują nas rozładowanym akumulatorem. Bez wcześniejszego zakupu urządzenia rozruchowego do silników diesla trudno nastawiać się na bezproblemowe podróżowanie zimą.
Jednak z rozładowanym akumulatorem możemy mieć do czynienia także latem na skutek zbyt dużego obciążenia energetycznego . Popularnym przykładem jest zostawione w samochodzie działające radio, które stopniowo rozładowuje akumulator. W każdej z powyższych sytuacji będziemy potrzebowali dobrego urządzenia rozruchowego.
Rodzaje przenośnych urządzeń rozruchowych do samochodu
Chociaż na rynku dostępne są setki modeli i wariantów, tak naprawdę wyróżniamy tylko kilka rodzajów urządzeń rozruchowych . Znajomość ich pozwala na skuteczniejszy wybór odpowiedniego urządzenia rozruchowego.
Pierwszym wariantem są prostowniki – urządzenia rozruchowe z transformatorem , wymuszającym obieg prądu w rozładowanym akumulatorze. Tego typu urządzenia rozruchowe dzielimy na prostowniki standardowe oraz prostowniki mikroprocesorowe . Drugie urządzenie charakteryzuje się tym, że posiada wbudowany mikroprocesor, który kontroluje proces ładowania akumulatora. W pierwszym przypadku kierowca samemu musi wyczuć moment, w którym można odłączyć urządzenie rozruchowe. Prostowniki mikroprocesorowe stabilizują także napięcie ładowania, przez co są bezpieczniejsze. Jeśli jednak zastanawiamy się, jakie urządzenie rozruchowe wybrać jako dodatkowe zabezpieczenie do samochodu osobowego, a z rozładowanym akumulatorem nie spotkamy się częściej, niż kilka razy w roku, to pierwszy, standardowy model urządzenia rozruchowego powinien nam w zupełności wystarczyć.
To jednak nie koniec listy rodzajów urządzeń rozruchowych. Popularne są także większe stacje ładujące, które określamy mianem boosterów . Są to droższe i często wielofunkcyjne urządzenia rozruchowe , które ze względu na dużą moc, natężenie prądu i możliwość ich regulowania nadadzą się nawet jako urządzenie rozruchowe do ciągnika , kombajnu lub innych maszyn rolniczych. Lepsze modele boosterów to także urządzenia rozruchowe z kompresorem , dzięki któremu w łatwy i szybki sposób napompujemy opony w samochodzie.
Ostatnim rodzajem przenośnych urządzeń rozruchowych są power banki samochodowe . To najnowocześniejszy rodzaj urządzeń rozruchowych. Urządzenia te posiadają wszystkie cechy charakterystyczne dla power banków służących do podładowania telefonu, komputera lub innego sprzętu elektrycznego – wagowo nie przekraczają zwykle 1 kg, są małe, lekkie i poręczne, ale prócz wejścia USB wyposażone są w specjalną końcówkę ECS , dzięki której możemy używać power banku tak samo, jak większego urządzenia rozruchowego. Wadą ich zastosowania jest to, że ze względu na ograniczone napięcie mogą być nieprzydatne jako urządzenia rozruchowe do ciągnika lub ciężarówki.
Jakie napięcie w urządzeniu rozruchowym?
Szukając uniwersalnego modelu, wybierzmy urządzenie rozruchowe 24V z możliwością regulacji . W przeciwieństwie do urządzenia rozruchowego 12V, tylko takie wystarczy do większych pojazdów, jak ciągniki, ciężarówki i autobusy. Urządzenie rozruchowe do samochodu powinno posiadać co najmniej 12V, a do motocykla nieraz wystarczy zwykły prostownik o napięciu 6 – 8V. Z kolei samochody ciężarowe z reguły będą potrzebowały urządzenia rozruchowego 24V.
Podsumowując, pragnąć być przygotowanym na każdą ewentualność, warto wybrać urządzenie rozruchowe 24V , czyli to o największym możliwym napięciu. Z drugiej strony, jeśli korzystamy wyłącznie z samochodu osobowego, zwykłe urządzenie rozruchowe 12V powinno w zupełności wystarczyć.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN