Wybór włóczki to podstawowy krok przed przystąpieniem do prac rękodzielniczych. Zobacz jaka włóczka na swetry będzie idealna, jeśli chcesz stworzyć grube i miękkie ubranie na zimę.
Włóczka na swetry powinna być odpowiednio dobrana, aby odzież była ciepła i wygodna do noszenia. Na rynku istnieje wiele rodzajów włóczek - od rozmiaru po miękkość materiału. Podpowiemy, która z nich jest najlepsza i czym kierować się podczas wyboru.
Trudny wybór: jaka włóczka na sweter?
Trwała, gruba i miękka włóczka to oczywiście wełna . Na sweter lub inną odzież na zimę będzie idealnym rozwiązaniem. Wełna jest bardzo ciepłym materiałem, dlatego sprawdzi się na chłodniejsze dni. Włóczka, która jest w stu procentach wykonana z wełny, ma przystępną cenę, a jej jakość jest bardzo dobra. Naturalne włókno wpływa na komfort podczas noszenia. Dobrej jakości wełna nie powinna powodować pocenia się.
Gruba włóczka na sweter w postaci wełny jest bardzo popularna, dlatego na rynku możesz dostać zarówno doskonały jakościowo materiał, jak i tańszy (słabszy lub bardziej rozciągliwy). Jeśli jesteś osobą początkującą, gruba włóczka na sweter będzie idealna - Im grubszy materiał, tym prościej będzie wykonać daną odzież. Cienkie włóczki są oznaczone cyframi do 4, z kolei im większa cyfra, tym grubsza włóczka. Należy także pamiętać, że gruba włóczka do swetra jest mniej wydajna, niż delikatna i cienka. Podczas wyboru odpowiedniej włóczki, należy także zwrócić uwagę na jej elastyczność, rozciągliwość oraz wydajność.
Zawsze warto wykonać próbkę włóczki, która będzie opisana na etykiecie opakowania. Dzięki temu zdecydujesz, czy taki rodzaj włóczki jest idealny do stworzenia konkretnego wzoru swetra.
Czym charakteryzuje się dobra włóczka na sweter?
Podczas zakupów zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów włóczki do ręcznego wykonania swetra. Najwięcej informacji znajdziesz na opakowaniu materiału. Sprawdź:
· czy włóczka wełniana jest miękka i przyjemna w dotyku,
· czy włóczka jest wydajna,
· czy możesz prać materiał w pralce,
· jaka jest waga i długość motka,
· jak wykonać próbę włóczki,
· jaki jest zalecany rozmiar drutów.
Pamiętaj, że sweter to odzież, którą będziesz nosić bezpośrednio na ciele. Nie może być zrobiony z materiału, który będzie je podrażniać.
Wybór włóczki - na co zwrócić uwagę?
Jeśli nie masz dużo doświadczenia w wyborze materiałów do rękodzieła, najlepiej ją dotknąć i samemu zdecydować czy to odpowiednia włóczka na sweter . Do konkretnego rodzaju włóczki dobiera się grubość drutów.
Najwięcej informacji znajdziesz na opakowaniu danego materiału. Warto jednak wiedzieć co one oznaczają. Jeśli chodzi o grubość włóczki , to na etykiecie możesz znaleźć takie oznaczenie, jak 4-ply, co oznacza, że jest to włóczka cienka i przydadzą się do niej druty o grubości 3 mm. Z kolei oznaczenie "aran" oznacza włóczkę grubą (5 mm), a chunky to bardzo gruby materiał, do którego potrzebne będą druty 7 mm lub jeszcze grubsze.
Mocno skręcona włóczka do swetra będzie skutkowała "ciasną" strukturą odzieży, a z kolei luźno skręcona stworzy powierzchnię o mniej wyrazistym wzorze. Podczas wyboru włóczki zawsze dobieraj ją do drutów lub odwrotnie - druty dobierz do grubości włóczki. Zdecyduj na początku, jaki ma być kolor swetra , aby wybrać odpowiedni odcień. Istnieją włóczki wełniane cieniowane, które nie są jednolitego koloru (przechodzą z jednego odcienia w drugi, tworząc nietypową strukturę).
Jakie są rodzaje włóczek?
Włóczka wełniana jest jednym z najpopularniejszych rodzajów materiału, który służy do robienia odzieży na drutach. Może być wykonana z gęstej wełny owczej, która jest powszechnie stosowana do tworzenia odzieży i dodatków. Wełna owcza szetlandzka jest gęsta i mocna, z kolei wełna merynosów bardziej delikatna i milsza w dotyku. W sklepach znajdziesz także włóczkę wełnianą z dodatkiem kaszmiru lub angory. Ten materiał jest bardziej luksusowy i droższy od standardowych, ale stworzysz z niego delikatną i cienką tkaninę. Zazwyczaj stosują ją osoby bardziej doświadczone w robótkach ręcznych.
Włóczki alpakowe są także delikatne, a jednocześnie ciepłe i miłe w dotyku. Wykonuje się z nich wzory warkoczowe i sprawdza się do tworzenia właściwie każdego rodzaju odzieży. W sklepach są dostępne także wełny kozie.
Należy pamiętać, że włóczki naturalne mogą negatywnie wpływać na osoby skłonne do alergii i uczulenia. Lepiej wybrać włóczki syntetyczne, np. z domieszką akrylu. Jeśli chcesz wykonać sweter dla dziecka, najlepiej wybrać naturalną bawełnę. Ma odrobinę cieńsze włókna, ale jest w 100% bezpieczna dla skóry dziecka i nie podrażnia jej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto