Statyw mikrofonowy - jaki jest najlepszy? Wybieramy statyw do mikrofonu

Mężczyzna siedzi przed kamerą
sturti / Getty Images
Źródło: E+

Podczas nagrywania filmów wideo najczęściej patrzymy na jakość obrazu. Jednak również ważny jest dźwięk - używamy do nagrań zewnętrznego mikrofonu. Idealną pomocą przy tego typu nagraniach będzie statyw mikrofonowy. To urządzenie zdecydowanie ułatwia nagrywanie dźwięku zarówno w plenerze, studiu, jak i zaciszu domowym.

Statyw do mikrofonu to przydatne narzędzie podczas nagrywania dźwięku - kiedy nie mamy możliwości trzymania mikrofonu lub nie chcemy, aby był widoczny na planie zdjęciowym. Ważne, aby statyw mikrofonowy był odpowiednio dobrany. Nie chcemy aby statyw na mikrofon przewrócił się wraz z drogim sprzętem. Jest to przedmiot, który ułatwi nagrywanie dźwięku w plenerze i studiu, a statyw mikrofonowy biurkowy znajdzie zastosowuje w domowym zaciszu.

Statyw mikrofonowy - jakie są typy statywów do mikrofonu?

Nagrywamy dźwięk do filmu - w plenerze lub studiu. Streamujemy gry i rejestrujemy głos na żywo przy biurku, a może po prostu potrzebujemy mikrofonu do występów. W tym przypadku przyda nam się statyw mikrofonowy. Wyróżniamy ich kilka typów. Statyw do mikrofonu ma pełnić funkcję stabilizacyjną. Na początek omówimy trójnóg (statyw mikrofonowy prosty) oraz trójnóg z wysięgnikiem. Pierwsza wersja przypomina trochę statyw fotograficzny. Z tą różnicą, że zamiast głowicy na aparat, statyw ma uchwyt na mikrofon.

Z kolei statyw mikrofonowy z wysięgnikiem pozwala nam zwiększyć zasięg umiejscowienia mikrofonu. Daje nam to większe możliwości w ustawieniu mikrofonu w odpowiedniej pozycji do nagrań. Warto zaznaczyć, że sytuacja w przypadku statywu na mikrofon wygląda analogicznie, jak ze statywem do aparatu. Jeśli będziemy wybierać najtańsze modele wykonane z aluminium, to nie będziemy mogli mówić o komforcie użytkowania. Po pierwsze ryzykujemy, że nasz statyw mikrofonowy przewróci się wraz z urządzeniem. Taka sytuacja raczej na pewno skutkuje uszkodzeniem mikrofonu, a tego na pewno chcemy uniknąć. Przy tanich statywach z wysięgnikiem czeka nas kolejny problem - walka z osuwaniem się uchwytu. Dzieje się tak często, kiedy mikrofon umieszczony jest pod kątem większym niż 100 stopni. Jeśli zdecydujemy się na statyw mikrofonowy z segmentu cenowego powyżej 200 złotych, to możemy spodziewać się bardziej solidnej konstrukcji, która utrzyma nasz mikrofon w wybranej przez nas pozycji.

Statyw na mikrofon nie musi być jednak o konstrukcji trójnoga. Świetnym przykładem jest solidna okrągła podstawa. To właśnie na niej oparty jest statyw mikrofonowy. Dlaczego takie rozwiązanie jest korzystne? Przede wszystkim o wiele trudniej jest przewrócić taki statyw do mikrofonu. W okrągłej podstawie umieszczony jest obciążnik, przez co znacząco wzrasta jej waga. Zapewnia to większy udźwig na mikrofon. W kategorii wysokich statywów mikrofonowych, najdroższe są modele typu overhead (nad głową). Konstrukcja pozwala użyć wysięgnika w taki sposób, aby mikrofon znalazł się wysoko ponad naszą głową. Taki statyw do mikrofonu umożliwia nam również pełną kontrolę nad dokładnym kątem nachylania. Ponadto zaletą będzie też jakość wykonania - są ciężkie, z dużym udźwigiem, zrobione najczęściej ze stali.

Co jeśli nagrywamy dźwięk w domu, najczęściej przy biurku lub stole? Najlepszym rozwiązaniem będzie statyw mikrofonowy biurkowy. Z takiego rozwiązania korzystają osoby nagrywające wokal, komentatorzy radiowi, czy streamerzy gier komputerowych. W końcu nie będziemy podczas nagrań trzymali mikrofonu w ręku. Ten rodzaj statywu bardzo łatwo przymocować do blatu biurka, stołu lub np. półki. Konstrukcja statywu mikrofonowego pozwala na swobodne regulowanie wysokości uchwytu z mikrofonem. Ponadto wiele modeli umożliwia obracanie statywem o 360 stopni. Jest to bardzo rozwiązanie w przypadku nagrywania dźwięku w domu. Jednocześnie statyw mikrofonowy biurkowy nie jest inwazyjny - jeśli nagrywamy jednocześnie wideo na żywo, to możemy go tak ustawić, aby nie mikrofon nie zasłaniał naszej twarzy i jednocześnie było nas dobrze słychać.

Wybierając odpowiedni statyw mikrofonowy, zwracajmy uwagę na to, z czego jest wykonany, ile waży i jednocześnie jaki ma udźwig sprzętowy. Nie warto wydawać pieniędzy na tanie, oferujące przeciętną jakość modele. W końcu celem statywu jest otrzymywanie mikrofonu w ustawionej przez nas pozycji. Osuwanie się urządzenie lub co gorsza upadek statywu wraz z mikrofonem, to ostatnia rzecz, której w tym przypadku chcielibyśmy doświadczyć. Również w przypadku biurkowego statywu sprawdzajmy udźwig, aby mikrofon nie przeważył całej konstrukcji i nie wylądował na blacie.

Zobacz film: Fotografia tradycyjna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości