Sandacze lubią jasne i jaskrawe kolory. Ich wzrok wyostrza się późnym wieczorem. Sandacz to przebiegła i bardzo inteligentna ryba, bowiem potrafi subtelnie uwolnić się z przynęty. Dlatego tak ważne są dobre przynęty na sandacza, np. przynęty spiningowe na sandacza.
Sandacze ryby, które uaktywniają się głównie wieczorem. Sandacz to ryba silna, sprytna i inteligentna. Wędkarze prześcigają się w zróżnicowaniu przynęty na sandacza, by złowić jak największy okaz. Wyróżnia się kilka rodzajów przynęty, ale ich skuteczność zależy również od szczęścia i umiejętności wędkarza. Kiedy sandacz poczuje, że dał się złapać na sztuczną rybę, potrafi uwolnić się z haczyka niezauważony.
Rodzaje przynęty na sandacza
Sztuczne przynęty na sandacza to:
1 - Rippery - gumowe imitacje małych rybek będących stałym pożywieniem sandacza. Najczęściej przypominają kształtem i rozmiarem ukleje - przysmak sandacza.
2 - Koguty - najczęściej wybierane przynęty na sandacze . Można ich używać cały rok. Występują w różnej kolorystyce. Sandacze jednak najchętniej przystępują do ataku, kiedy widzą jaskrawe i jasne kolory. Sprawdzą się więc piórka w kolorach limonki, jasnej pomarańczy i różu.
3 - Woblery - gumowa lub drewniana wierna kopia małych rybek. Wyglądem przypominają małe żywe rybki. Występują w dwojakiej formie: ciężkiej - zatapialnej i lżejszej - unoszącej się na powierzchni.
Z kolei żywe lub martwe małe rybki to naturalne przynęty na sandacza .
Ciekawostki o sandaczu - kiedy najlepiej rzucać przynęty na sandacza?
Sandacze osiągają wielkość do 120 centymetrów i całe pokryte są srebrzystymi łuskami. Lubią ciepłe, ale nie gorące i niezbyt słoneczne dni . Dlatego najlepszy okres na połów sandacza, to jesień lub lato, ale w zachmurzone dni . Dogodny czas na rzucanie przynęty na sandacza , to moment, kiedy ryba wypływa na żer, czyli o świcie lub o zmierzchu. Jednak największą aktywnością sandacz wykazuje się wieczorem, około godziny 21. Jest to spowodowane wzrokiem ryby, który wyostrza się dokładnie w porze zmierzchu.
Okres, kiedy wędkarze udają się na łowienie sandaczy, to czas od kwietnia do momentu, kiedy temperatura spadnie do zera. Ryby te lubią chłód i wilgotne powietrze. Żyją w zbiornikach z twardym kamienistym lub żwirowym dnem. Osiadają na głębokości 5 metrów. Kiedy nie wypływają na polowanie, osiadają między korzeniami, w wydrążonych i zatopionych pniach, w szczelinach kamieni i głazów. Kiedy polują robią to powoli i atakują z przyczajenia. Sandacz to ryba cierpliwa. Śledzi, a następnie czeka na dogodny moment, w którym złapie ofiarę.
Sztuczne przynęty na sandacza - czy sandacz da się oszukać?
Sandacze to sprytne i inteligentne ryby, dlatego są tak bardzo pożądane przez wędkarzy, którym dosyć często się wymykają Przede wszystkim, jeśli dadzą się złowić na sztuczną przynętę, a następnie poczują, że nie jest to naturalny pokarm, natychmiast go wypluwają. Są silne i sprytne, co oznacza, że potrafią uwolnić się z przynęty niezauważone. Do łowienia sandaczy poleca się więc wytrzymały i dobrej jakości sprzęt. Szczególnie należy zadbać o żyłkę dobrej jakości, powinna być ona dosyć gruba i wytrzymała. Sandacz z przodu ma duże i bardzo ostre zęby, którymi bez problemu przecina żyłki.
Przynęty na sandacza to nie wszystko. Jakie zestawy do połowu sandacza są niezbędne?
Sposób i wybór sprzętu należy do wędkarza, jednak wybierając się na wędkowanie należy wyposażyć swoje zestawy w następujące niezbędniki:
Zestaw do łowienia gruntowego
· żyłka,
· stoper,
· przypon 0,25 mm o długości przynajmniej 60-70 cm,
· krętlik,
· haczyk.
Zestaw do łowienia na spławik
· żyłka,
· stoper,
· spławik,
· krętlik,
· łezka,
· przypon 0,22 mm o długości przynajmniej 60-70 cm,
· haczyk.
Zestaw spinningowy
· żyłka,
· kogut z jaskrawych piórek.
Jaka metoda jest najlepsza na umieszczenie przynęty na sandacza?
Biorąc pod uwagę umiejętności i siłę ryby, najlepiej postawić na metodę gruntową. Daje ona nam gwarancję precyzyjnego umieszczenia przynęty na sandacza w wybranym miejscu i przetrzymywania jej. Najlepiej zrobić to w pobliżu złamanego pnia, korzeni lub skał - to są również miejsca, w których najczęściej bytują sandacze. Poszukując sandaczy, warto zwrócić uwagę na miejsca pełne kryjówek. Sandacz to nie jest ryba, która przebywa godzinami na otwartej przestrzeni, zdecydowanie woli pozostać w ukryciu. Poza tym jest rybą samotnikiem, a towarzystwo innych ryb dopuszcza tylko w przypadku polowania, po czym ponownie wraca do swojej samotni. Sandacze to ryby, które pojawiają się w miejscach nęcenia karpi. Łakome na dobry świeży pokarm, chętnie podpływają w celu zbadania terenu, a czasem pozostania na dłużej.
Zobacz film: Świąteczna ryba.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF