Zanim zaczniemy składać interesujące nas motywy za pomocą origami, powinniśmy najpierw skupić się na doborze odpowiednich materiałów. W tym celu zebraliśmy dla Was origami instrukcje – najważniejsze materiały i narzędzia do pracy.
Więcej:
- Kanban – co to jest i na czym polega japońska metoda sterowania produkcją?
- Robótki ręczne dla wszystkich
- Kendo - japońska szermierka
Origami instrukcje: co warto kupić, by zacząć?
Nie da się ukryć, że najistotniejszym elementem w przypadku origami jest papier. Bardzo wiele sklepów oferuje gotowe zestawy, w których podane są origami instrukcje wraz ze specjalnym papierem. Takie opakowania zawierają zazwyczaj gotowe, równo pocięte kwadratowe arkusze papieru. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących entuzjastów origami, gdyż nie trzeba męczyć się z przygotowywaniem papieru, cięciem go czy mierzeniem. A dobrze przycięty papier w przypadku origami jest niezbędny z uwagi na konieczność zachowania w tej metodzie kątów prostych. Niechlujne czy źle odmierzone cięcie arkusza powoduje trudności ze składaniem origami, a to niesie ze sobą ryzyko, że nasz motyw nie zostanie dobrze złożony lub będzie się prezentował mało estetycznie. Warto dodać, że dedykowany origami papier ma odpowiednią grubość oraz jest podatny na zgięcia. Minusem natomiast jest wysoka cena tego typu zestawów oraz to, że papier jest zazwyczaj tego samego koloru z obu stron. Lepszym dla nas rozwiązaniem jest korzystanie z papieru dwukolorowego, dzięki czemu łatwiej jest nam rozpoznawać zagięcia. Do origami dobrze nadadzą się także kolorowe czasopisma, serwetki, zwykły papier kolorowy, kartki z folderów reklamowych, a nawet z biletów czy banknotów. Wyjściowym kształtem do tworzenia origami jest figura kwadratu, prostokątu, trójkątu prostokątnego, pięciokątu. Niekiedy origami wykonuje się także z kół o różnej średnicy, jednak wymaga to użycia kleju. W tradycyjnym origami zaś klejenie czy cięcie nożyczkami nie powinno mieć miejsca .
Jak zrobić origami krok po kroku
Teraz zademonstrujemy Wam, jak zrobić origami krok po kroku , a dokładniej najlepsze, naszym zdaniem, origami instrukcje składania . Najważniejszą czynnością w składaniu origami jest zaginanie papieru wzdłuż linii prostych. Najczęściej natomiast wybieranymi motywami do składania są różnego rodzaju kwiaty – irys, tulipan, róża, zwierzęta – pies, kot, żuraw, królik, żaba, ptak, a także samolot, pudełko, gwiazdka lub np. serduszko.
Zaczniemy od bardzo łatwego motywu. Oto origami królik instrukcja :
Bierzemy kwadratowy arkusz papieru. Na początek składamy kartkę w dwóch miejscach wzdłuż krańców kartki. Następnie zaginamy wszystkie rogi kwadratu do wewnątrz, a później staramy się je dokładnie odgiąć. Ponownie skupiamy się na rogach – każdy z nich zaginamy do wewnątrz. Chwilę później zaginamy rogi do tyłu powstającego motywu. Następnie dwa rogi składamy do środka, po czym odwracamy przyszłego królika. Zawijamy ponownie rogi po obu stronach figury. Całą naszą konstrukcję składamy na pół. Lewy róg staramy się zagiąć do wewnątrz, natomiast dwa rogi po prawej stronie składamy do góry, dzięki czemu zaczniemy formować głowę naszego zwierzęcia. Następnie prawy róg składamy do wewnątrz. Przyszedł czas na uformowanie uszu zwierzaka – składamy dwa rogi z prawej strony do wewnątrz. Chwilę później naszym oczom ukazuje się gotowy królik origami. Możemy go jeszcze pokolorować i udekorować za pomocą mazaków i kredek.
To kolejny artykuł z cyklu poświęconego japońskiej sztuce składania papieru. Do tej pory poznaliście genezę origami, nauczyliście się podstawowych pojęć, dowiedzieliście się, z czego oraz w jaki sposób składać figurki z papieru. W następnym tekście skupimy się na kolejnych wzorach oraz poznamy origami dla dzieci instrukcje , dzięki którym wszyscy mali miłośnicy origami będą mogli włączyć się we wspólne składanie. W naszych dalszych artykułach znajdziecie natomiast informacje na temat składania konkretnych motywów, między innymi: róża origami instrukcja , origami kwiaty instrukcje i żuraw origami instrukcja . Zapraszamy!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN