Nauka robienia na drutach – jak powinna wyglądać krok po kroku? Które wzory wybrać?

Kobieta, która robi na drutach
Fot: Eva-Katalin / gettyimages.com
Robótki ręczne to jedno z najczęstszych kobiecych hobby. Niektóre z pań wyszywają, inne szydełkują, a są i takie, które nie wyobrażają sobie dnia bez wzięcia do rąk drutów. Nauka robienia na drutach może się wydawać zupełnym laikom czymś niezwykle skomplikowanym, a tak naprawdę podstawy wcale nie są trudne.

Możliwość własnoręcznego przygotowywania szalików, ciepłych czapek czy swetrów jest niezwykle kusząca. Właśnie z tego powodu mnóstwo kobiet decyduje się na naukę robienia na drutach dla początkujących . Trzeba bowiem wziąć pod uwagę fakt, że tego rodzaju odzież zimowa sprzedawana w sklepie jest naprawdę droga, a przygotowanie jej samodzielnie wyjdzie dużo taniej. Aby jednak nauka robienia na drutach przyniosła spodziewany efekt, należy poświęcić jej trochę czasu, a zarazem krok po kroku postępować zgodnie z opracowanymi instrukcjami.

Nauka robienia na drutach – krok pierwszy: przygotowania

Aby nauka robienia na drutach miała w ogóle sens, trzeba przygotować sobie odpowiednie narzędzia . Na początek radzi się raczej zaczynać od wyboru grubszych drutów (może to być na przykład rozmiar 12). Osobie, która dopiero zaczyna przygodę z robótkami ręcznymi, będzie zdecydowanie łatwiej nimi operować. Do takich drutów należy też dobrać proporcjonalną, czyli grubą włóczkę . Co więcej im grubszą włóczkę się wybierze, tym szybciej pojawi się efekt, a wraz z nim satysfakcja. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że nawet mając cienką włóczkę, można wykonać grubszy splot, wykorzystując jej nić podwójnie.

Bardzo ważne są też kolory. Każda wyprawa do sklepu może owocować w ciekawe zdobycze. Warto pamiętać, że można odnaleźć nie tylko włóczki jednokolorowe , ale także wielobarwne motki , które będą wyglądać oryginalnie zaraz po przemienieniu w szaliki, czapki czy rękawiczki. Istnieją również włóczki przetykane złotymi lub srebrnymi nitkami.

Nauka robienia na drutach – krok drugi: tworzenie oczek prawych i lewych

Nauka robienia na drutach dla początkujących zakłada, że na należy nauczyć się robić zarówno oczka prawe, jak i oczka lewe , które staną się podstawą wykonywania wszystkich ściegów. Aby przygotować prawe oczko, należy włożyć końcówkę prawego drutu w środek oczka, które znajduje się na lewym drucie. Następnie trzeba schwycić nitkę biegnącą z kłębka, a później skierować drut w prawą stronę i przeciągnąć ją przez oczko, które powinno się następnie zdjąć. Oczka lewe tworzy się natomiast na odwrót. Potrafiąc zrobić i jedne, i drugie, a także umiejętnie nimi manipulując, można stworzyć wiele ciekawych wzorów przydatnych przy tworzeniu oryginalnej odzieży.

Nauka robienia na drutach – krok trzeci: wzory, które możesz wykorzystać

Nauka robienia na drutach zakłada wykonywanie różnych wzorów. Wśród nich jako najprostszy można wyróżnić dżersej , czyli splot pończoszniczy. Zwykle rozgranicza się to w ten sposób, że po jednej stronie znajduje się prawy dżersej, czyli inaczej prawa strona robótki, po drugiej natomiast lewy dżersej, czyli lewa strona robótki. Splot prawy wykonuje się w następujący sposób: najpierw rząd oczek prawych, a następnie rząd oczek lewych i obydwa się je powtarza.

Kiedy ma się już większą wprawę, można próbować bardziej skomplikowanych wzorów. Tak może powstać chociażby splot karbowany-francuski , który z wyglądu przypomina drobne cegiełki. Wtedy warto jednak umieć robić oczka brzegowe supełkowe , ponieważ wyglądają one najlepiej przy tym wzorze. Wykonuje się go, gdy przerabia się oczka prawe zarówno w rzędach parzystych, jak i w rzędach nieparzystych.

Niewielkiej wprawy wymaga także ścieg rowkowy . W jego przypadku należy nabrać na drut taką liczbę oczek, która będzie podzielna przez cztery. Podczas nauki robienia na drutach można też dowiedzieć się, jak się robi różnego rodzaju ściągacze , w tym chociażby ściągacz gładki na prawo. Raczej podstawowym ściegiem, choć uznawanym za nieco bardziej skomplikowany, jest ścieg ryżowy (swoją fakturą przypomina ziarenka ryżu). Dla nieco bardziej zaawansowanych poleca się też splot ażurowe rowki, ścieg siatkowy lub też bardzo modny, drobny ścieg diamentowy.

Zobacz film: Jak Piotr Kraśko kupuje ubrania? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości