Jak zacząć wyszywanie krzyżykami? Jak wybrać odpowiednią kanwę i wzór? Haft krzyżykowy krok po kroku.
- Haft krzyżykowy - wzory graficzne
- Haft krzyżykowy - co ozdabiać?
- Zestaw do haftu krzyżykowego
- Haft krzyżykowy - kanwa
- Haft krzyżykowy - nauka krok po kroku
Haft krzyżykowy - wzory graficzne
Jeśli chcemy wypróbować haft krzyżykowy - schematy znajdziemy w specjalnych czasopismach. W Internecie są również dostępne darmowe wzory haftu krzyżykowego online - do pobrania np. w formacie PDF. Warto szukać legalnych źródeł, które uwzględniają autorstwo poszczególnych schematów.
Najpopularniejsze wzory haftu krzyżykowego: kwiaty, wzory religijne, zwierzęta, pejzaże, a także obrazy dawnych mistrzów.
Zobacz też: Kartki ręcznie robione. Jak je zrobić?
Haft krzyżykowy - co ozdabiać?
Hafty krzyżykowe mogą ozdabiać np. poduszkę, zakładkę do książki, kartkę z życzeniami na różne okazje (popularne są życzenia pamiątkowe z okazji chrztu czy komunii) czy zawieszkę. W pasmanteriach i sklepach specjalistycznych poświęconych haftowi dostępny jest gotowy zestaw do haftu krzyżykowego - np. z kanwą i muliną lub z tamborkiem, który może pełnić funkcję ozdobnej ramki do powieszenia.
Haft krzyżykowy jest również popularną techniką tworzenia obrazów.
Zobacz też: Bluza z haftem
Zestaw do haftu krzyżykowego
Do haftu krzyżykowego potrzebujemy jedynie trzech rzeczy. Są to:
· kanwa do haftu krzyżykowego,
· mulina,
· igła do wyszywania.
Aby ułatwić sobie wyszywanie krzyżykami, szczególnie na początku, możemy użyć tamborka. Na obręcz tamborka nakłada się część tkaniny i unieruchamia drugą obręczą. Dzięki temu mamy naciągnięty, nieruchomy fragment gotowy do wyszywania.
Do pracy niezbędne są też nożyczki. Hafciarki używają nożyczek z ostrymi, krótkimi końcówkami.
Haft krzyżykowy dla dzieci wymaga natomiast zakupu specjalnego zestawu kreatywnego - większego niż „dorosły”.
Haft krzyżykowy - kanwa
Kanwa do haftu krzyżykowego jest dostępna w każdej pasmanterii i w każdym kolorze. Dla początkujących i mniej kreatywnych są nawet gotowe kanwy z kolorowymi nadrukami. Do haftu krzyżykowego teoretycznie można również wykorzystać płótno - ale bardzo ważne jest, by miało wyraźny, równy splot. Może się okazać, że aby wzór haftu krzyżykowego ładnie się prezentował na tkaninie, niezbędne będzie np. powyciąganie poszczególnych nitek.
Kanwy mają różne gęstości splotów. Im wyższy numer, tym mniejsze „okienka” tkaniny. Są np. oznaczenia podające ilość krzyżyków na cal tkaniny lub na 10 cm.
Istnieją także specjalne plastikowe kanwy do haftu krzyżykowego. Przydają się, jeśli chcemy wyszyć krzyżykami coś sztywniejszego, np. zakładkę do książki. Haft krzyżykowy - igła
Wbrew pozorom, do haftu krzyżykowego nie używa się igieł hafciarskich - te mają ostre zakończenia i długie ucha. Igły do haftu krzyżykowego nie są ostre, mają okrągłe zakończenia i duże ucha. Nazywają się igłami gobelinowymi.
W zależności od splotu i od wzoru graficznego haftu krzyżykowego wybiera się rozmiary między 22 a 26 (im wyższy numer, tym igła jest cieńsza). Haft krzyżykowy - mulina
Mulina ma różne grubości w zależności od rodzaju:
· mulina zwykła: bawełniana, jedwabna, lniana, wiskozowa;
· mulina wełniana;
· mulina metalizowana.
Od rodzaju wybranej muliny i ilości nitek zależy wybór igły do wyszywania.
W każdym wzorze haftu krzyżykowego podany jest rodzaj i numer (kolor) muliny, której należy użyć. Na samym wzorze narysowany jest zwykle symbol, a obok znajduje się legenda z dokładnym oznaczeniem muliny.
Zobacz też: Jak ozdobić pudełko na chusteczki metodą decoupage?
Haft krzyżykowy - nauka krok po kroku
Aby nauczyć się haftowania krzyżykami, trzeba po prostu zacząć. Pierwsze wzory haftu krzyżykowego najlepiej zakupić od razu na kanwie - możemy wtedy pominąć pierwszy krok.
Krok 1. Jeśli mamy czystą kanwę, musimy nanieść wzór haftu krzyżykowego. Zaczynamy od narysowania specjalnym ołówkiem krawieckim siatki 10 na 10 okienek. Możemy też wyszyć siatkę ściegiem fastrygowym, aby po zakończeniu pracy ją wypruć. Dzięki siatce łatwiej odwzorujemy schemat haftu krzyżykowego na kanwie. Krok 2. Jeśli mamy kanwę z gotowym nadrukiem, powinniśmy zacząć wyszywanie od środka, gdyż nadruk może nie do końca pokrywać się z okienkami kanwy.
Krok 3. Rozdzielamy mulinę na pojedyncze nitki. Nawlekamy nitkę.
Krok 4. Wbijamy igłę od dołu. Nie robimy supełka, tylko zostawiamy odpowiednio dużo zapasu nitki od spodu. Będziemy wyszywać krzyżyki poziomo z lewej strony do prawej.
Krok 5. Przewlekamy igłę przez okienko na skos w górę i w prawo od miejsca, w które wbiliśmy igłę, z góry do dołu. Powstanie pierwsza ukośna linia krzyżyka.
Krok 6. Jeśli w tej samej linii mamy więcej krzyżyków tego samego koloru - powtarzamy poprzedni punkt tyle razy, ile mamy krzyżyków we wzorze.
Krok 7. Wracamy: znów przewlekamy igłę z góry do dołu, ale tym razem na skos w górę i w lewo od miejsca, w które wbiliśmy igłę.
Krok 8. Po zakończeniu koloru wbijamy igłę pod robótkę i obcinamy, zostawiając nieco nitki. Wszystkie kolory robimy tak, aby krzyżyki skierowane były w jedną stronę.
Krok 9. Na koniec prasujemy robótkę na lewej stronie.
Zobacz też: Jak wygląda projektowanie koszulek?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN