Jak zlikwidować glony w akwarium lub przeciwdziałać ich powstawaniu? Jak sprawić, aby woda zawsze była dobrej jakości? Czy ryby zjadające glony są wystarczającą bronią w walce o czyste akwarium czy nie obędzie się użycia specjalistycznych środków?
Takie pytania zadaje sobie wielu miłośników ryb, którzy pragną się cieszyć pięknym widokiem akwarium w swoim domu. Nie każdy jednak wie, jak dbać o tę niewątpliwą ozdobę domu. Mało kto jest także świadom, że zielona woda i glony to niekoniecznie wynik zaniedbań.
Glony w akwarium – przyczyny
Są bywalcami każdego akwarium słodkowodnego, a ich pojawienie się zwykle jest kwestią czasu. Jeśli nie jest ich dużo, nie warto niepokoić się na zapas. Ten stan może minąć, kiedy nowo założone akwarium nieco się ustabilizuje i zaczną w nim zachodzić naturalne procesy samooczyszczania. Jeśli jednak populacja glonów widocznie się rozrasta, przyczyn należy upatrywać gdzie indziej. Pierwszą z nich może być zła filtracja wody. Zanim jednak udamy się na zakupy, warto wiedzieć, jaki filtr do naszego akwarium będzie najkorzystniejszy i jaki wkład do niego zastosować. Innym powodem bywa też jest niewłaściwe stężenie fosforanów czy azotanów (można to łatwo sprawdzić za pomocą specjalnych próbek) oraz zbyt intensywne naświetlanie, które powoduje rozrost glonów. Prozaiczną przyczyną są też zaniedbania, takie jak nieusuwanie resztek pokarmu czy obumarłych liści. Glony lubią także twardą wodę, więc warto ją zbadać papierkiem lakmusowym i w miarę możliwości zmienić na inną.
Glony w akwarium – rodzaje
Brązowe glony w akwarium – kiedy szyba i kamyki stają się brunatne, na pewno mamy do czynienia z inwazją okrzemek. Takie ciemne glony w akwarium najbardziej lubią zacienione miejsca. Aby się ich pozbyć, należy regularnie oczyszczać pokryte nimi powierzchnie, najlepiej magnetycznym czyścikiem. Przyda się też wymiana filtra.
Białe glony w akwarium – mają najczęściej wygląd nitek i zwykle pojawiają się na roślinach dość szybko, stąd panuje opinia, że można je przynieść wraz z nowo kupioną rośliną. Lubią twardą wodę, więc można spróbować obniżyć jej pH. Takie nitkowate glony w akwarium należy systematycznie wyciągać. Świetnie do ich usuwania sprawdzają się „kosiarki”. Można je też zwalczać, zwiększając stężenie CO2. Pomaga również stosowanie węgla w płynie. Większe plantacje należy usunąć mechanicznie, np. szorstką gąbką czy szczotką, do których się ładnie przykleją, co znacznie ułatwi wyjęcie ich z wody.
Zielone glony w akwarium – czyli tzw. zielenice. To one powodują zakwit wody. Problem z nimi zaczyna się, kiedy akwarium stawiamy w zbyt nasłonecznionym miejscu lub jeśli sztuczne światło jest za silne. Przyczyną ich powstawania jest także zbyt duże stężenie amoniaku. Z takim stanem wody świetnie poradzi sobie lampa UV i kilkugodzinne naświetlanie, ale także zakup dafni.
Czerwone glony w akwarium - glony o czerwonym zabarwieniu to zazwyczaj krasnorosty. Powodują, że rośliny zaczynają obumierać. Należy je usunąć mechanicznie, a następnie rozpocząć nawożenie dwutlenkiem węgla.
Jak zwalczyć glony w akwarium?
Na glony w akwarium najlepsza jest… profilaktyka! Dbanie o to, aby w wodzie znajdowała się prawidłowa ilość substancji i panowała czystość, to połowa sukcesu. Należy także pamiętać, aby przed dodaniem do wody nowych roślin, wcześniej je oczyścić, by uniknąć ryzyka wprowadzenia do środowiska „niechcianego gościa”. Martwe liście i nadmiar karmy dla ryb trzeba regularnie usuwać, a do tego należy robić cykliczne „porządki” w miejscach najbardziej zacienionych, gdzie inwazja glonów często jest na pierwszy rzut oka niewidoczna. Konieczne jest także odpowiednie filtrowanie wody, właściwe ustawienie przypływu wody w ruchu kołowym, a nawet użycie jonizatora. A co robić, gdy się już pojawiły? Czym zwalczyć glony w akwarium? Należy je usuwać mechanicznie. Jeśli to nie pomoże, warto rozważyć zaopatrzenie się w specjalny sterylizator UV-C. Pomogą też profesjonalne preparaty, np. tabletki na glony w akwarium czy płyny na bazie naturalnych wyciągów. Dobry sposób na glony w akwarium to także nawożenie dwutlenkiem węgla. Z tym rozwiązaniem jednak warto uważać i zachować
szczególną ostrożność, bo jego zbyt duża ilość może szkodzić rybom oraz niszczyć rośliny.
Jak zwalczać glony w akwarium domowym sposobem?
Pomoże przygotowanie wywaru z zielonej herbaty. To dobry pomysł na to, jak szybko i bezpiecznie oczyścić z glonów rośliny akwariowe. Herbata na glony w akwarium sprawdzi się także, jeśli dodamy ją do wody w odpowiednich proporcjach (na 100 litrów - 1 łyżka stołowa herbaty zaparzonej w 250 ml wody). Egzamin zda szyszka olchy, która zakwasza wodę, obniżając jej pH i tym samym niszcząc glony. Dobrym rozwiązaniem będzie także kupno organizmów, które żywią się tymi „niechcianymi gośćmi”, np. niektórych rodzajów ryb, takich jak molinezje, kosiarki, otoski czy gupiki. Ślimaki na glony w akwarium również sprawdzają się idealnie, podobnie jak zbrojniki, czyli popularne glonojady.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN