Tester gier - zarobki i wymagania

mężczyźni, gra, zabawa, VR
Jacob Ammentorp Lund/Getty Images

Dla fanów gier komputerowych, którzy od dzieciństwa spędzali czas przy monitorze lub konsoli, praca testera gier brzmi jak idealne zajęcie. Okazuje się jednak, że nie każdy gracz ma odpowiednie predyspozycje do tego, aby wykonywać taki zawód. Zarobki testera gier są zdecydowanie niższe od wynagrodzenia programisty, jednak plasują się dużo powyżej płacy minimalnej.

Do głównych zadań testera gier należy sprawdzanie gier pod względem liczby błędów oraz tworzenie raportów na ten temat. Tester gier mobilnych lub przeglądarkowych dodatkowo powinien cechować się znajomością nowych technologii. Wynagrodzenie testera gier zależy od stażu pracy, wielkości firmy i jej lokalizacji oraz od typu projektu.

Kto może zostać testerem gier? Wymagania

Osoba, która chce zostać testerem gier wideo lub gier komputerowych , powinna przede wszystkim lubić w nie grać. Wydaje się to oczywiste, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ile godzin trzeba poświęcić na jedną grę. Rekruterzy starają się jednak rozpoznać, czy kandydat nie jest przypadkiem uzależniony od gier, ponieważ wszelkie uzależnienia mogą zaburzać pracę. W tym miejscu należy obalić mit mówiący o tym, że tester gier przez 8 godzin dziennie gra dla przyjemności. W rzeczywistości sednem tej pracy jest znajdowanie błędów (czyli tak zwanych „ bugów ”), a także sprawdzenie, czy gra jest zbudowana logicznie. Bardzo ważna w pracy testera jest znajomość języka angielskiego oraz innych języków obcych. Zdarza się, że językiem gry jest angielski, dlatego, aby w pełni zrozumieć fabułę i zadania oraz wychwycić ewentualne błędy, gracz powinien biegle się nim posługiwać. Dodatkowym atutem jest wykształcenie informatyczne, dzięki któremu można znaleźć zatrudnienie w większej firmie i pracę przy interesujących projektach. Inne wymagania, które powinien spełniać tester gier, wiążą się z cechami osobowościowo-poznawczymi, takimi jak spostrzegawczość, dokładność, staranność, odporność na stres. Zdarza się, że testerzy gier pracują wiele godzin dziennie, aby dany projekt był idealnie dopracowany przed premierą gry. Coraz częściej testerzy gier pracują zdalnie i prowadzą własną działalność gospodarczą. Tester gier, który pracuje w domu , powinien być gotowy na ciągły kontakt z klientem lub firmą, z którą współpracuje.

Ile zarabia tester gier?

Średnie miesięczne wynagrodzenie testera gier wynosi od 2500 do 5000 zł netto. Wiele zależy od stażu pracy, ponieważ rozpoczynając swoją przygodę z testowaniem gier, nie można liczyć na najwyższe stawki. Początkujący testerzy gier pracują zwykle na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło. Po pewnym czasie, wraz z nabieraniem doświadczenia, możliwe jest znalezienie większych projektów lub stałe zatrudnienie w danej firmie. W przypadku informatyków możliwe jest połączenie tworzenia gier z ich testowaniem – w takiej sytuacji zarobki testera są znacznie wyższe . Zarobki osoby na stanowisku testera gier zależą także od rodzaju gier. Najwięcej wysoko płatnych ofert mogą znaleźć osoby zainteresowane graniem w gry komputerowe, gry na konsolę lub mobilne, znacznie rzadziej pojawiają się oferty dla testerów gier przeglądarkowych. Na wyższe zarobki można liczyć w przypadku testowania gier w językach obcych, na przykład po japońsku lub norwesku. Właśnie dlatego dużym atutem jest znajomość kilku języków.

Tester gier – praca zdalna

Jeżeli zależy nam na pracy z domu, to możemy rozważyć zawód testera gier. Wiele firm oferuje możliwość stałej pracy zdalnej lub pozwala na wykonywanie pracy z domu przez kilka dni w tygodniu lub w miesiącu. Warto jednak pamiętać o tym, że praca na takim stanowisku wiąże się z potrzebą wydzielenia osobnego pokoju lub pomieszczenia w mieszkaniu, które będzie przeznaczone na pracę. Testerzy gier spędzają od 8 do 12 godzin dziennie, grając w najnowsze produkcje, dlatego powinni także zaopatrzyć się w odpowiedni fotel i biurko. Najczęstszą formą zatrudnienia w przypadku pracy zdalnej jest zadaniowy tryb pracy, który wiąże się z testowaniem konkretnych elementów gry, tworzeniem raportów i wysyłaniem ich do programistów, aż do momentu naprawy danego fragmentu gry. Testerzy gier nie mogą narzekać na małą liczbę ofert, pracodawców lub klientów, ponieważ gry powstają właściwie cały czas. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre firmy nie zgadzają się na testowanie gier z domu, ze względu na poufność danych. W takim wypadku testerzy muszą przychodzić do biura codziennie, czasem także w weekendy. Praca testera gier jest stresująca i pełna wyzwań, ale daje sporo satysfakcji i pozwala zdobyć wiedzę na temat kulisów powstawania gier.

Zobacz także:

ReZi. Najpopularniejszy gamer w Polsce i jego... babcia

Jak znaleźć dobrze płatną pracę bez wykształcenia wyższego?

Co to jest cosplay i jak go zrobić? Porady cosplay dla początkujących

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości