Materiał promocyjny

Japońskie grzyby w polskiej kuchni

Zbliża się koniec roku podatkowego, a więc naszych rozliczeń z urzędami skarbowymi. Chcemy w związku z tym zachęcić Państwa do przekazania 1% swojego podatku OLubimy borowiki i podgrzybki. W sezonie smażymy rydze i dusimy kurki. Mrożone i marynowane cieszą nas poza sezonem. Ale nic nie odda smaku świeżych grzybów. W poszukiwani wyśmienitego smaku warto czasem sięgnąć po grzyby z hodowli. Na naszym rynku coraz częściej można spotkać dziwnie brzmiące nazwy; boczniak ostrygowaty (idealny na grilla lub do panierowania), shitake, enoki, shimei, pom pom, borowiki stepowe czy portobelo. To tylko kilka orientalnych grzybów, które hoduje się na całym świecie. Dziś w kuchni grzyby jakich nie znacie.

Sałatka z grzybów enoki grillowanych boczniaków i smażonego tofu

Składniki:

Op. grzybków enoki

3 boczniaki

Pół cebuli

1 mała marchew

10 cm pora

Garść kiełków słonecznika

Kostka tofu lub pierś kurczaka wolno-wybiegowego

Sos:

2 łyżki lekkiego sosu sojowego,

pół łyżeczki miodu,

ząbek czosnku,

1 strąk chili,

4 łyżki oleju pieprz,

Ew. łyżka siekanej kolendry,

kilka gałązek szczypiorku.

Przygotowanie:

Składniki sosu mieszamy, by uzyskać gładką jednolitą masę, doprawiamy . Jeśli chcemy dodać kurę lub inne mięso do sałatki warto je zamarynować w części sosu. Boczniaki rwiemy na mniejsze kawałki i grillujemy, aż staną się miękkie. Marchew, cebulę i pora kroimy w zapałkę mieszamy z dressingiem i pozostałymi składnikami. Jeśli chcemy do sałatki możemy dodać smażone tofu lub grillowaną pierś z kurczaka. Smak może podkreślić olej sezamowy, prażony sezam, kolendra, sos ostrygowy i rybny.

Smażone porto belo na grzankach z długo dojrzewającym serem i szpinakiem

Składniki:

1 razowa bagietka

3 portobelo lub garść pieczarek

2 ząbki czosnku

Garść świeżego umytego szpinaku

Łyżka masła klarowanego

Łyżka oleju rzepakowego

2 łyżki natki pietruszki

50 g tartego długo dojrzewającego sera np. bursztyn lub lazur

Przygotowanie:

Bagietkę kroimy na podłużne grzanki i zapiekamy je w piecu. Siekany czosnek smażymy na patelni, po chwili dodajemy rozdrobnione grzyby. Kiedy lekko się zezłocą dorzucamy szpinak mieszamy, jeszcze pieprz i sól i gotowe. Grzyby ze szpinakiem nakładamy na opieczone grzanki posypujemy serem i podajemy naszym gościom. Do takich grzanek wybornie pasuje grillowana grasica…. Mniam.

Łosoś z sosem shiitake

Składniki:

4x 150g steka z łososia

Oliwa z oliwek najlepiej truflowa

Rozmaryn/ tymianek

1 ząbek czosnku

50ml whisky

Sos:

25dk świeżych shiitake

3 ząbki czosnku

Przygotowanie:

Pół czerwonej cebuli posiekanej w kostkę 10cm cienkiego pora Jedna marchewka Tymianek, natka pietruszki, bazylia, estragon 5dk posiekanego kopru włoskiego 150ml bulionu grzybowego 80ml słodkiej śmietany Szczypta gałki muszkatołowej i białego pieprzu. Łososia marynujemy z posiekanymi ziołami, startym ząbkiem czosnku i whisky – odstawiamy na 3h Na maśle przesmażamy cebulę, posiekanego pora, koper włoski i pokrojone kapelusze shiitake. Zalewamy bulionem i wcieramy czosnek, dusimy aż połowa płynu odparuje. Za pomocą obieraczki, obieramy marchewkę aż do korzenia i powstałe „tagiatelle” dokładamy do sosu. Na końcu dodajemy śmietanę i świeże zioła oraz przyprawy. Dla głębszego smaku można dodać kilka kropel grzybowego sosu sojowego. Stek grillujemy i podajemy polanego powstałym sosem. Rewelacyjnie psuje jako dodatek roszponka polana oliwą z pestek dyni.

Enoki, woki, portobelloki

Składniki:

1 marchewka mała posiekana w talarki

10cm posiekanego pora

2 starte ząbki czosnku

2 cebule dymki wraz ze szczypiorem

80 dag czerwonej papryki pokrojonej w trójkąty

kilka gałązek kolendry

sok z połowy limonki

10dag portobello

5 dag enoki

10 dag shiitake

10 dag boczniaków

garść rukoli

50ml wiśniówki

łyżka posiekanej natki pietruszki

oliwa z oliwek

masło

Przygotowanie:

Na połowie masła przesmażamy: pora, marchew, czosnek, dymkę oraz paprykę poczym dodajemy kapelusze shiitake, portobello i boczniaki. Podlewamy wiśniówką i sokiem z limonki, chwilę odparowujemy. Dodajemy resztę masła i enoki, doprawiamy natką, kolendrą a podajemy wymieszane z rukolą.

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości