Włochy. Fontanna di Trevi w Rzymie może być zamykana z powodu tłoku

Fontanna di Trevi w Rzymie

W minioną sobotę najbardziej znana barokowa fontanna di Trevi w Rzymie została zamknięta z powodu ogromnej liczny turystów, którzy gromadzili się wokół niej. Władzom stolicy Włoch przysługuje takie uprawnienie na mocy rozporządzenia o ochronie zabytków i atrakcji turystycznych.

Każdego lata stolicę Włoch - Rzym odwiedza bardzo wielu turystów. Miejscem przez nich obleganym jest między innymi barokowa fontanna di Trevi. Teren wokół zabytku jej zazwyczaj dostępny dla turystów, ale w minioną sobotę między 16.00 a 18.00 strażnicy odpowiadający za kierowanie ruchem odgrodzili fontannę żółtą taśmą, uniemożliwiając tym samym zbliżanie się do niej. Zwiedzający musieli więc zadowolić się podziwianiem jej z daleka.
>>> Zobacz także:
Dlaczego władze Rzymu zdecydowały się na taki ruch? Otóż, zgodnie z rozporządzeniem o ochronie zabytków i atrakcji turystycznych strażnicy mogą zamknąć teren wokół fontanny, jeśli zbyt duża liczba turystów uniemożliwia pilnowanie porządku. A jest czego pilnować, ponieważ wiele osób - wbrew zakazom - siada lub kładzie się na brzegach fontanny, wspina się po niej, a nawet wchodzi do wody, aby się schłodzić.
Fontanna di Trevi, najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie, została zbudowana z inicjatywy papieża Klemensa XII. Jej projekt stworzył Niccolo Salvi. Zabytek ma 20 m szerokości, 26 m wysokości i przypomina fasadę budynku. Centralnymi postaciami fontanny są Okeanos i dwa trytony, które są symbolami Kastora i Polluksa.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Pozostałe wiadomości