Lanckorona - rynek, zamek, Święto Aniołów. Atrakcje

Lanckorona
Fot. welcomia/Getty Images
Lanckorona to malownicza wieś, gdzie pośród drewnianych domków szukał natchnienia niejeden artysta, uciekający od gwarnego Krakowa. Bliskie sąsiedztwo stolicy Małopolski (tylko 36 km) sprawia, że chętnie udają się tam je mieszkańcy, ciesząc się pięknymi krajobrazami i spokojną okolicą.

Lanckorona uważana jest za najpiękniejszą wieś w całej Polsce. Urokliwe drewniane domki nadają jej niezwykłego klimatu miejsca, które zatrzymało się w czasie. Położona na wzgórzu, w okolicy Góry Lanckorońskiej, pozwala przy pięknej pogodzie podziwiać nie tylko Babią Górę, ale również Tatry.

Lanckorona i jej niezwykła nazwa

Lanckorona położona w sąsiedztwie Krakowa od lat stanowiła miejsce ucieczki z gwarnego miasta, artystów, którzy właśnie tam szukali odpoczynku, inspiracji i natchnienia. O Lanckoronie śpiewał Marek Grechuta. Niezwykła nazwa oznacza “koronę kraju”. Historycy uważają, że jest to zbitek słów niemieckich Land (kraj), Krone (korona). Niegdyś na ziemiach polskich zamieszkiwał niemiecki ród rycerski Landeskrone , który miał we władaniu wiele majątków i być może nazwa wzięła się właśnie od niego. Dzieje Lanckorony zaczęły się na przełomie XII i XIII w. od małego grodu strażniczego, który powstał na szczycie góry. Do jej rozbudowy przyczynił się Kazimierz Wielki, zamieniając gród na zamek otoczony fosą i nadając wsi prawa miejskie. Lanckorona słynęła wówczas z czwartkowych jarmarków.

Oryginalne drewniane zabudowania, które przyciągają przyjezdnych pochodzą z XIX w. Dodatkowo jest to bardzo dobra baza wypadowa zarówno do Krakowa, Wadowic, jak i innych atrakcyjnych miejsc, wartych odwiedzenia w Małopolsce. Popularnością wśród przyjezdnych cieszy się również ceramika z Lanckorony , którą można podziwiać w muzeum, ale też kupić w sklepie z lokalnymi produktami. Kolorowe wybory dostępne są również na licznie organizowanych jarmarkach.

Pochyły rynek i inne atrakcje Lanckorony

Lanckorona to przede wszystkim słynny pochyły rynek , który jest sercem małopolskiej wsi i miejscem, od którego powinno zacząć się zwiedzanie. Wokół obszernego placu wznoszą się słynne drewniane domy z charakterystycznymi stromymi dachami i długimi okapami, które chroniły przed deszczem, śniegiem, ale też osłaniały przed słońcem. Ponieważ były to zabudowania gospodarcze, po dziś dzień można przejść szerokimi bramami, które z założenia miały zmieścić wjeżdżające do gospodarstw wozy z sianem. Na kamiennych chodnikach rynku wciąż znajdują się wejścia do piwnic, które budowano w wyjątkowy sposób - pod domami, ale z wewnętrznym wejściem.

Lanckorona ma również inne atrakcje . Kościół św. Jana pamięta jeszcze panowanie Kazimierza Wielkiego. Chociaż od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany, nadal stanowi atrakcyjną mieszankę różnych styli architektonicznych, a najstarszy dzwon kościelny pochodzi z XVI stulecia.

Wizytówką Lanckorony jest jednak zamek, a właściwie jego ruiny. Po raz pierwszy został zniszczony w 1655 r. w czasie potopu szwedzkiego. Nie oszczędzono budowli również podczas konfederacji barskiej w 1772 r. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty mostu zwodzonego i baszt połączonych murem obronnym. Warto jednak udać się na jego zwiedzanie, gdyż miejsce to zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ci którzy lubią piesze wycieczki, mają do wyboru pięć tras spacerowych: Dawny Trakt Królewski, Aleję Zakochanych, Drogę na Moczary, Aleję Cichych Szeptów lub Drogę do Dawnego Kamieniołomu . Tak niezwykłe jak nazwy szlaków, są też widoki, które gwarantują.

Lanckorona - wydarzenia i imprezy

Wydarzenia w Lanckoronie również przyciągają rzesze przyjezdnych - zwłaszcza lokalne jarmarki. Najsłynniejszy jest oczywiście Festiwal Aniołów, który odbywa się co roku w połowie grudnia, na rynku tej malowniczej wsi. Miasteczko zmienia się wtedy w korowody aniołów, za które przebierają się zarówno miejscowi,, jak i przyjezdni. Na okolicznych straganach oferowane są oczywiście anielskie przysmaki czyli lokalne dania, które trudno spotkać w innych części kraju, m.in.: kaszanka z kapuchą, żur na domowym zakwasie czy barszcz z tutejszymi uszkami. Oczywiście można znaleźć mnóstwo pamiątek związanych ze zbliżającymi się świętami. W tych dniach w miejscowości trwają koncerty, spotkania z artystami, pokazy - to jedyne takie święto w kraju.

W czerwcu mieszkańcy zapraszają z kolei na Jarmark Świętojański, gdzie można podziwiać dzieła lokalnych artystów. Wtedy odbywa się tutaj największa liczba koncertów i wydarzeń kulturalnych.

Lanckorona to także projekt eko muzeum , czyli specjalnie przygotowana ścieżka kulturowo - przyrodnicza, która liczy 18 przystanków. Wiedzie przez kościoły, charakterystyczne drewniane zabudowania, wille, kapliczki, dworskie zabudowania, a także miejsca, które owiane są legendami i podaniami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Zobacz film: Rey na tropie ślimaków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!