Kraków. Ciekawe miejsca dla młodzieży, dzieci i nie tylko

Polska

Aktualizacja:
Fot. martin-dm/Getty Images

Gdzie znaleźć ciekawe miejsca dla młodzieży w Krakowie? Gdzie wybrać się z dziećmi? Co zwiedzić na Starym Rynku? Gdzie pójść nocą?

Kraków i okolice to raj dla turystów. Ciekawe miejsca do zwiedzania w Krakowie spotyka się na każdym kroku. Pamiętajmy, że Starówki w Krakowie nie ma - jest Stare Miasto (swoją drogą, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Zacznijmy od Rynku Głównego, czyli serca Starego Miasta Krakowa, i to od nietypowej strony, bo od… dołu.

Ciekawe miejsca w Krakowie dla młodzieży

Młodzież i starsze dzieci na pewno zainteresują sukiennice z kramami pełnymi pamiątek. Ale najciekawsze jest pod spodem, kilka metrów pod ziemią, tam, gdzie kiedyś był Rynek. Podziemia Rynku Głównego przyciągają turystów w każdym wieku. Pod płytą rynku mieszczą się średniowieczne zabytki, pozostałości cmentarzyska, atrakcje multimedialne, hologramy, przeróżne projekcje filmowe, a nawet teatrzyki. Nie jest to duże muzeum, ale zróżnicowane tak, że cała rodzina powinna się dobrze w nim bawić. Bilety lepiej zarezerwować wcześniej!

Stary Rynek to ciekawe miejsce do zwiedzania w Krakowie , nawet bywalców potrafi zaskoczyć. Zawsze warto sprawdzić, czy akurat w czasie planowanej przez nas wizyty nie będzie tam (lub na Małym Rynku) jakiejś imprezy muzycznej czy gastronomicznej. Oprócz tego, na Rynku i w licznych uliczkach można spotkać mimów, ulicznych muzyków i śpiewaków. Oni również potrafią zaskoczyć.

Co roku przy Rynku Głównym, Małym Rynku, przy Placu Szczepańskim i na Starym Mieście ma miejsce Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Nie zapomnijmy o jeszcze jednym! Wspólne jedzenie tradycyjnego krakowskiego obwarzanka z budki przy rynku to atrakcja dla małych i dużych! A na większy głód może wstąpić do jednej z mnóstwa klimatycznych knajpek przy rynku.

Albo... Można wypróbować sekretne, ciekawe miejsce na Rynku Krakowskim ! Restauracja “U Romana” zajmuje najwyższe piętro ...Akademii Muzycznej. Warto wjechać tam windą, zamówić coś i podziwiać widok miasta.

Muzeum Inżynierii Miejskiej to krakowska atrakcja dla dorosłych i młodzieży . A szczególnie dla tych, którzy interesują się motoryzacją.

Dla miłośników historii starożytnej, a także dla tych, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć prawdziwą mumię czy pogański posąg, jest Muzeum Archeologiczne w Krakowie. To najstarsza placówka archeologiczna w Polsce. Posiada swój własny ogród - z widokiem na Wawel.

Fabryka Schindlera to ciekawe miejsce, to tutaj funkcjonowała znana dziś fabryka sportretowana w filmie „Lista Schindlera”.

Ciekawe miejsca w Krakowie dla dzieci

Jeśli będziemy w okolicach Rynku w Krakowie w oktawę Bożego Ciała (czyli w pierwszy czwartek po Bożym Ciele), nie możemy przegapić harców lajkonika. Można go spotkać na trasie Muzeum Historyczne Miasta Kraków - Rynek Główny. Razem z lajkonikiem w pochodzie biorą udział muzykanci i orszak włóczków. Ta ludowa zabawa została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego jest grany hejnał. Dzieci lubią wypatrywać trąbki połyskującej w słońcu.

Najciekawszą atrakcją Krakowa dla dzieci jest oczywiście Smok Wawelski, co jakiś czas ziejący ogniem. Możemy zrobić sobie rodzinny spacer z Rynku w Krakowie do Smoczej Jamy. Smok mieszka przy samym Wawelu. W zamku jednak nie znajdziemy zbyt wielu ciekawostek dla małych dzieci. Zamek i krypta mogą być interesujące dla młodzieży.

Świetnym pomysłem jest wycieczka do Krakowa z dziećmi i młodzieżą na Paradę Smoków, która odbywa się raz do roku w czerwcu. Również w czerwcu, kilka dni przed Nocą Świętojańską, na Bulwarach Czerwieńskich pod Wawelem organizowany jest Jarmark Świętojański z pokazami dawnych zwyczajów, warsztatami dla dzieci i inscenizacjami pojedynków rycerzy.

Na spacer świetnie nadają się Planty Krakowskie. Ale także np. Park Jordana, niedaleko Błoni.

Ciekawe miejsca w Krakowie nocą

Rynek Główny nocą to ciekawe miejsce w Krakowie dla zakochanych . Przy powolnym spacerze towarzyszyć może muzyka ulicznych grajków i ...zazwyczaj także turyści. Ale nie odbiera to magii sercu Krakowa.

Aby wspólnie z drugą połówką zaszaleć w Krakowie, trzeba wybrać się raczej na Kazimierz. Ma jeszcze ciekawszy klimat niż Stary Rynek i świetne knajpki.

Okolice Krakowa - ciekawe miejsca do zwiedzania

Poniżej znajdziesz ciekawe miejsca w okolicach Krakowa (maksymalnie godzinę jazdy samochodem z miasta):

· Kalwaria Zebrzydowska,

· Ojców,

· Wieliczka,

· Niepołomice,

· Lanckorona,

· Tyniec (technicznie to jeszcze Kraków, ale odległa jego część),

· Zakrzówek (j.w.).

Atrakcji w okolicach Krakowa, jak i w samym Krakowie jest wiele, można je dopasować do każdego wieku i każdych zainteresowań.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN