Materiał promocyjny

Kiedy założyć łańcuchy na koła i jak to zrobić?

7 Kiedy założyć łańcuchy na koła i jak to zrobić.jpg
7 Kiedy założyć łańcuchy na koła i jak to zrobić.jpg
Jeśli planujesz zimowy wyjazd w góry, to pomyśl o łańcuchach śniegowych – założenie ich może okazać się koniecznością, a na niektórych odcinkach tras europejskich - obowiązkiem. Jakie łańcuchy wybrać? Jak je założyć i czy można zrobić je samemu?

Ceny łańcuchów na koła są zróżnicowane i każdy kierowca można dobrać model dostosowany do jego potrzeb. Akcesorium zapewnia dobrą trakcję i można je szybko założyć, lecz może negatywnie wpłynąć na stan nawierzchni. Wadą omawianego rozwiązania jest jego budowa. Łańcuchy są dość sztywne i niekiedy źle układają się na kole, co może być przyczyną awarii. Ponadto ważą sporo i podczas transportu mogą zniszczyć bagażnik lub porysować felgi i nadkola. Niemniej jednak łańcuchy antypoślizgowe na koła ma już wielu kierowców aut osobowych i ciężarówek, a z roku na rok pojawiają się ich kolejni zwolennicy. Sprawdź, jak założyć łańcuchy na koła . Kto może, a kto powinien z nich korzystać?

Łańcuchy na koła – zalety

Łańcuchy na koła zakłada się bezpośrednio na opony. Najlepsze jakościowo łańcuchy wytwarzane są ze stali niklowo-chromowo-manganowej, czasami dodaje się do nich tytan. Łańcuchy na koła 16-tki, ale też na 15-tki i 14-tki produkowane są z drutów o różnej grubości . Autom z niskim zawieszeniem zakłada się łańcuchy cienkie, z wysokim zaś – grubsze. Grubość łańcuchów zależy też od warunków, w jakich przyjdzie ich używać. Te przeznaczone do ekstremalnej jazdy mają więcej ścieralnego materiału i są droższe niż łańcuchy z cienkiej siatki.

Jak założyć łańcuchy na koła?

Montaż łańcuchów nie jest skomplikowany. Należy je zakładać po wcześniejszym ustawieniu auta na płaskiej powierzchni. W przypadku aut osobowych należy zakładać je na koła napędzające pojazd, np. na tylne lub przednie, a w autach o napędzie 4x4 najlepiej na wszystkie z kół.

Po rozplątaniu łańcuchów (trzeba po prostu nimi wstrząsnąć) można przystąpić do ich zakładania:

  1. Łańcuchy należy rozłożyć na ziemi, by po wewnętrznej stronie koła znalazł się środek linki. Sama linka powinna wychodzić na zewnątrz.
  2. Łańcuchy na koła można szybko zamontować, gdy złączy się na górnej ścianie opony ich zaczepy, a później tylny pierścień przesunie w kierunku koła.
  3. Przedostatnią czynnością jest złączenie zewnętrznych linek łańcucha i przełożenie ich przez bloczek, który następnie się naciąga.
  4. Na samym końcu należy ostatni z elementów łańcucha złączyć z ostatnim ogniwem, aby całość była odpowiednio napięta.

Łańcuchy na koła – cena

Łańcuchy można kupić za kilkaset złotych. Na rynku znajduje się wiele tego typu ofert. Tańsze komplety zawierają przeważnie siatkę na jedną oś. Najtańsze zestawy są przeznaczone do kół o mniejszym rozmiarze i przeważnie produkowane są w Chinach. Gdzie kupić łańcuchy na koła? Możliwości jest sporo, można je nabyć zarówno na aukcjach internetowych, jak i w sklepach z oponami – tam niekiedy kupimy także plastikowe łańcuchy na koła.

Cena produktu zależy od jego rozmiaru oraz przeznaczenia. Drogimi łańcuchami są te przeznaczone do sportowych aut. Niekiedy sporo pieniędzy trzeba też wydać na łańcuchy na koła do quada .

Jak zrobić łańcuchy na koła?

Łańcuchy można także wykonać samodzielnie, a potrzebne do tego jest około 10 metrów łańcucha, 40 zakręcanych ogniw, kilka karabińczyków i gumka ściągająca o grubości 3mm. Łańcuch nie powinien być cieńszy niż 4 mm.

Łańcuchy na koła ciężarowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Cena jednej siatki może wynieść nawet 700 złotych. Niemniej jednak w niektórych przypadkach zakup omawianego osprzętu jest koniecznością, np. gdy wyjeżdża się do krajów o chłodniejszym klimacie. Np. zimy w krajach skandynawskich bywają na tyle ostre, że w niektórych momentach jazda bez łańcuchów jest niemożliwa. W siedem łańcuchów na zimowe koła powinna być wyposażone naczepa.

Dzięki nim pojazdy ciężarowe mają zapewnioną lepszą stabilność na drodze, co przyczynia się do podniesienia ogólnego bezpieczeństwa na trasie.

Łańcuchy na koła rowerowe – czy warto je zakładać?

Wiele sklepów rowerowych nie posiada w swojej ofercie łańcuchów na koła. Jednak coraz więcej rowerzystów wykazuje zainteresowanie nimi, gdyż rowerowych opon z kolcami jest wciąż na rynku niewiele. Podobnie jak w przypadku łańcuchów na koła samochodowe, samodzielnie można wykonać również te na koła rowerowe. Dobrze sprawdzają się na trasie, gdzie ma mokrego śniegu, choć nie zapewniają należytej przyczepności podczas zjazdów ze wzniesień.

Zobacz film: Motoryzacja po polsku. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości