Beskid Niski, mimo że jest pasmem górskim, najciekawszy jest w... dolinach. Niewysokie góry bledną przy wyjątkowych widokach, które można zobaczyć wybierając się na pieszą wędrówkę lub wycieczkę rowerem.
Beskid Niski - informacje podstawowe
Beskid Niski to pasmo górskie Karpat. Leży na terenie Polski i Słowacji. Sąsiaduje z Bieszczadami. Na jego terenie znajduje się Magurski Park Narodowy, a we wschodniej części - Jaśliski Park Krajobrazowy.
To najdziksze pasmo górskie w Polsce. Te tereny są obecnie słabo zaludnione, na szlakach spotyka się niewielu turystów.
Beskid Niski - szczyty
Najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po stronie polskiej to Lackowa (997 m n.p.m.), a po słowackiej Busov (1002 m). Są idealne na piesze wędrówki.
A narty? Beskid Niski zimą to dobre miejsce nawet na zimową wycieczkę z dziećmi. Działają tu wyciągi w Sękowej, Małastowie, na Magurze Małastowskiej i w Smerekowcu. Ze względu na to, że góry są w tym regionie niezbyt wysokie, można wykorzystać tam narty biegowe.
Beskid Niski - atrakcje dla dzieci
Dzieci i dorosłych zainteresuje Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, z zabytkami sprzed 4 tys. lat. Zrekonstruowano tam grodzisko, wioskę otomańską z epoki brązu i średniowieczną wioskę słowiańską. Znajduje się w niej doskonałe miejsce dla przedszkolaków - Salka Małego Odkrywcy.
Konie huculskie to także niewątpliwa atrakcja Beskidu Niskiego . Właśnie tutaj znajduje się największa stadnina koni tej rasy w Europie. Małe koniki nadają się na pierwsze jazdy dla dzieci i dorosłych.
Atrakcje Beskidu Niskiego
Najciekawszymi i najbardziej „klimatycznymi” atrakcjami Beskidu Niskiego są opuszczone wioski, cerkwie, kapliczki. Na tych terenach rozegrała się największa bitwa frontu wschodniego I wojny światowej - bitwa pod Gorlicami, tzw. „polskie Verdun”. Stąd aż 500 (!) cmentarzy, na których chowano nie tylko Austriaków, ale wszystkich poległych. Zostały zaprojektowane przez austriackich architektów.
Co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim ? W samym sercu tej krainy leży wieś uznawana za stolicę łemkowszczyzny wschodniej. Można tam poznać wciąż żywe tradycje łemkowskie i zwiedzić Skansen Kultury Łemkowskiej.
Dla miłośników malarstwa jest też gratka - muzeum pochodzącego z Krynicy prymitywisty, Nikifora. Mieści się w willi Romanówka przy krynickim deptaku.
Region, mimo że nie jest pełen turystów, oferuje ciekawe atrakcje, np. Maraton Beskid Niski, Dni Kultury Żydowskiej, Festiwal Kultury Łemkowskiej, WinterCamp, Łemkowyna Ultra Trail.
Najpiękniejsze miejsca Beskidu Niskiego
Na terenie Beskidu Niskiego są aż cztery uzdrowiska: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Wysowa-Zdrój oraz Wapienne z wodami mineralnymi.
Najpiękniejsze cerkwie w Beskidzie Niskim są w Kwiatoniu, Owczarach, Bartnem i Kotani. Zachowały się też ciekawe drewniane kościoły, np. w Sękowej jest drewniany kościół wpisany nawet na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowo ciekawe miejsca Beskidu Niskiego .
Szlaki turystyczne Beskidu Niskiego
Przez Beskid Niski przebiega część Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego. W tej krainie rozpoczyna się w Huzarach, przechodzi przez Hańczową, Wołowiec, Łysą Górę, pustelnię św. Jana, Iwonicz-Zdrój (to znana miejscowość uzdrowiskowa Beskidu Niskiego), rezerwat Bukowica i kończy się w Komańczy.
Szlak graniczny niebieski im. Kazimierza Pułaskiego (Grybów - Łupków) to jeden z długodystansowych szlaków PTTK.
Karpacko-Galicyjski Szlak Naftowy to początkowa część większego szlaku naftowego. Zaczyna się w Gorlicach i biegnie przez zachodnią części Beskidu Niskiego. Znajdziemy tam kilka ważnych atrakcji Beskidu Niskiego: byłą pracownię i aptekę Ignacego Łukasiewicza, rekonstrukcję pierwszej na świecie lampy naftowej, muzeum regionalne PTTK, skansen przemysłu naftowego. Gorlickie Zagłębie Naftowe to pierwsza prowincja naftowa na świecie.
Bardzo ciekawy jest również Szlak Architektury Drewnianej z czterema pięknymi świątyniami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Szlaki piesze Beskidu Niskiego
Trasy wędrówki pieszej po Beskidzie Niskim to m.in.:
- Beskidzka Trasa Kurierska „Jaga-Kora” to rekonstrukcja historycznego szlaku kurierskiego Komendy Głównej ZWZ AK z 1940-1945 (Rymanów-Zdrój - dolina Jasiela). Cała trasa ma 27 km,
- dwugodzinna ścieżka przyrodnicza „Kiczera”, biegnie z doliny potoku Krempna, przez cmentarz łemkowski w Żydowskiem,
- Szlak czarny (Folusz - Diabli Kamień - Barwinok) - to węzeł szlaków, prowadzący przez Magurski Park Narodowy.
Beskid Niski rowerem
Trasy rowerowe Beskidu Niskiego to np.:
· Szlak czerwony "Wielokulturowy szlak rowerowy” (Przełęcz Wysowska - Sędziszowa),
· Szlak Wincentego Pola (Stróże - Krynica-Zdrój),
· Szlak czerwony "Na styku kultur” (Jasło - Przełęcz Beskid),
· Szlak żółty "Winny szlak rowerowy" (Gorlice - Przełęcz Dujawa).
Ważne! Szlaki rowerowe Beskidu Niskiego (piesze również) wymagają, aby mieć ze sobą mapę. Oznakowania szlaków nie zawsze są dostatecznie widoczne.
Bibliografia:
Serwis www „Sercu bliski Beskid NIski” http://www.beskid-niski.pl
Serwis www http://www.beskid-niski-pogorze.pl/szlaki/szlaki_rowerowe/szlaki_rowerowe_beskid_pogorze.php
Bartłomiej Wadas, Tomasz Traczyk i in.: „Beskid Niski. Od Komańczy do Wysowej”, 2015
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN