Podróże

Belgrad – daj się zaskoczyć najstarszemu miastu Europy

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Belgrad to stolica Serbii, zlokalizowana na północy kraju przy ujściu Sawy do Dunaju. Jest miastem niezwykle zróżnicowanym pod względem architektonicznym, przez co jego klimat odbiega od tego znanego nam z innych europejskich stolic.

Belgrad to fascynujące miasto, pełne wspaniałych budowli i muzeów z niezwykle przyjaznymi i pomocnymi mieszkańcami. Zaskakujący tutaj jest brak tłumów, dzięki czemu można bez przeszkód zwiedzać miasto i podziwiać jego zabytki. Co ciekawe Belgrad nie jest tylko ostoją kultury i miejscem do zwiedzania. Jest także miastem, w którym można świetnie się bawić.

Belgrad – miasto kultury 

Belgrad można bez wątpienia nazwać miastem kultury. Wpływ na to ma spora liczba imprez kulturalnych oraz ośrodków kultury. Co roku odbywa się tutaj festiwal filmowy FEST, festiwal teatralny BITEF, letni festiwal BELEF, festiwal muzyczny BEMUS, Międzynarodowe Targi Książki, a także Belgrade Beer Fest. Z tego miasta pochodzi noblista i powieściopisarz Ivo Andrić. Belgrad jest stolicą nie tylko państwa, ale i kinematografii serbskiej. Film "Underground" Emira Kusturicy zdobył Złotą Palmę w Cannes w 1995 roku. W czasach istnienia Jugosławii Belgrad był muzycznym ośrodkiem New Wave.

W mieście znajduje się wiele teatrów m.in. Teatr Narodowy, Pozorište na Terazjama, Jugosłowiański Teatr Dramatyczny i Atelier 212. Ważnym punktem w centrum miasta jest Biblioteka Narodowa Serbii. Inne liczące się to: Biblioteka Miasta Belgradu i Biblioteka Uniwersytecka w Belgradzie.

W Belgradzie mieszczą się dwa teatry operowe: Teatr Narodowy i Madlenianum Opera House.

Zabytki i atrakcje Belgradu 

Jednym z najważniejszych belgradzkich zabytków jest twierdza Kalemegdan, która jest pozostałością warownego obozu rzymskiego. Zachowała się tutaj średniowieczna baszta Nebojšy i XVIII-wieczna brama Karola VI. To jedna z najbardziej malowniczych części miasta - spod Pomnika Zwycięstwa rozciąga się przepiękny widok na obydwie rzeki. Kolejną istotną częścią miasta jest Stare Miasto, w okolicy którego znajduje się wiele ważnych zabytków Belgradu. Zaliczyć można do nich: neorenesansową Fundację Mikołaja Spasica, XX-wieczny modernistyczny Pałac Albania, który był pierwszym wysokościowcem w Belgradzie oraz fontannę Čukur. Na uwagę zasługuje również Biały Dwór, czyli dawna rezydencja w stylu neopalladiańskim. Do ciekawych miejsc w mieście bez wątpienia zalicza się również zlokalizowany na placu Terazije hotel Moskva, który dzięki ceramicznej fasadzie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych budynków w Belgradzie. Intrygujący jest również most nad Adą Cignaliją, który jest najdłuższym jednopylonowym mostem wantowy na świecie. 

Skadarlija to dzielnica, w której mieszkają twórcy – artyści, pisarze, muzycy. Założona została na przełomie XIX i XX wieku. Znajduje się tam nieczynny browar i dom poety Đury Jakšića.

Idealnym punktem widokowym na miasto jest Avala TV Tower, czyli 205-metrowa wieża telekomunikacyjna, która została niedawno odbudowana po zniszczeniach wywołanych nalotami w 1999 roku.

Jak w każdym innym mieście, w Belgradzie również znajdują się zabytki architektury sakralnej. Jednym z nich jest cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Wzniesiona została w latach 1928-1929 i reprezentuje styl bizantyjski. Ciekawym budynkiem sakralnym jest także cerkiew św. Sawy – jedna z największych świątyń prawosławnych na świecie, jej symbolem są ogromne kopuły. Warto zwrócić również uwagę ma cerkiew św. Marka, w której znajduje się imponująca kolekcja ikon z XIX i XX w. Inną budowlą tego typu jest sobór św. Michała Archanioła, którego budowa trwająca 3 lata zakończyła się w 1840 roku. Jego zachwycająca fasada wykonana jest w stylu neobarokowym, wnętrze charakteryzują bogate zdobienia. Warto również zwrócić uwagę na meczet Bajrakli, który jest jedynym meczetem w mieście. Powstał za czasów panowania Imperium Osmańskiego w Serbii w XVI wieku. Charakteryzuje go typowy osmański styl – główny budulec to kamień, znajduje się na nim kopuła i jeden minaret.

Muzea w Belgradzie 

Muzea w Belgradzie, które są warte odwiedzenia, to m.in.:

 • Muzeum Narodowe – znaleźć można w nim ponad 400 tysięcy eksponatów: obrazów, rysunków i grafik rodzimych i zagranicznych artystów;
 • Muzeum Etnograficzne, które posiada ponad 150 tysięcy eksponatów prezentujących wiejską i miejską kulturę na Bałkanach;
 • Muzeum Sztuki Współczesnej z kolekcją około 35 tysięcy dzieł sztuki od 1900 r.;
 • Muzeum Nikoli Tesli, w którym wystawiane są osobiste przedmioty Nikoli Tesli oraz urna z jego prochami;
 • Filmoteka Jugosłowiańska z około 95 tysiącami kopii filmów; jedna z dziesięciu największych archiwów tego typu na świecie;
 • Dom Kwiatów – mauzoleum J.B. Tita.

Co zjeść w Belgradzie?

Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie, ale i poznawanie nowych smaków. Czego warto spróbować, będąc w stolicy Serbii? Oto lokalne menu:

 • ćevapčići – roladki z mielonego mięsa, które najczęściej serwowane są z cebulą i ciepłym chlebem,
 • pljeskavica – grillowane mielone mięso,
 • podvarak – mięso pieczone w kiszonej kapuście,
 • Musaka – zapiekane mielone mięso zmieszane z jajkami i ziemniakami,
 • chleb kukurydziany.

Zobacz także:

Zobacz wideo: W Serbii zorganizowano pierwszą wielką imprezę biegową od czasów pandemii. "Czułem, jakby tu było 100 tysięcy ludzi, a nie 5 tysięcy biegaczy i kilkuset widzów"

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Gogosvm/Getty Images

Pozostałe wiadomości