O kolce u noworodka słyszał chyba każdy z rodziców. Młode mamy często wymieniają się spostrzeżeniami i doświadczeniami, które czasami przyczyniają się do wystąpienia niepokoju u innych. Objawy kolki są dosyć charakterystyczne, z reguły bardzo nieprzyjemne i dla dziecka, i dla rodziców. Wiele jest sposobów przekazywanych nawet z pokolenia na pokolenie, dotyczących radzenia sobie z kolką. Jedni uważają, że preparaty dostępne w aptekach są nieskuteczne i dolegliwości trzeba “przeczekać”. Inni natomiast mają doświadczenia wskazujące na łagodzące działanie środków farmakologicznych, w tym niemieckich kropli na kolki.
Czym jest kolka?
Szacuje się, że na dolegliwości określane mianem kolki cierpi około 40% niemowląt. Zwykle objawy pojawiają się u dzieci mających kilka tygodni. Definicją kolki są nagłe, bolesne skurcze jelit. Ataki najczęściej obserwowane są między pierwszym a trzecim miesiącem życia dziecka. Charakteryzują się nagłym pojawieniem i równie niespodziewanie znikają bez jakichkolwiek konsekwencji dla zdrowia niemowlaka. Występowanie kolki tłumaczy kilka teorii.
· Pierwsza z nich za przyczynę objawów uznaje niedojrzałość receptorów układu pokarmowego niemowlaka. Ze względu na to utrudnione jest trawienie pokarmów, nawet mleka matki, które jest najłatwiej przyswajalne.
· Część osób za przyczynę wskazuje alergię na białko mleka krowiego spożywane przez karmiącą mamę lub niedobór laktazy. Laktaza jest enzymem, który umożliwia trawienie cukru mlecznego zawartego w pokarmie kobiecym, a także mleku modyfikowanym.
· Dodatkowym czynnikiem niekorzystnym, który może wyzwalać i nasilać objawy kolki, jest obecność dużej ilości powietrza w jelitach dziecka. Podczas fizjologicznego odruchu ssania, w trakcie karmienia niemowlę połyka duże ilości powietrza, które ulegają nadmiernemu gromadzeniu w jelitach i wywołują wzdęcia i skurcze jelit.
· Znaczenie mają najprawdopodobniej także czynniki psychologiczne dotyczące dziecka i matki. Dowiedziono, że kolkom sprzyja zbyt duża ilość bodźców pochodzących ze świata zewnętrznego, wpływających na dziecko w ciągu dnia. Ponadto samopoczucie matki karmiącej piersią (zmęczenie, zdenerwowanie) może prowokować dolegliwości.
Jakie są objawy kolki u noworodka?
Rozpoznanie kolki u noworodka nie nastręcza wielu trudności, gdyż objawy kolki u noworodka są dość charakterystyczne. Ataki kolki zwykle pojawiają się w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Charakterystyczne jest ich występowanie o tej samej porze. Dolegliwości najczęściej rozpoczynają się pod koniec albo tuż po karmieniu. Dziecko staje się niespokojne, marudne, płaczliwe. Pozycja ciała jest wymuszona i charakteryzują ją podkurczone nóżki i prężenia. Brzuszek staje się bardzo twardy i tkliwy, natomiast płacz ma zupełnie inny charakter niż ten, do którego przyzwyczajeni są rodzice, gdy dziecko jest głodne.
Jak postępować przy ataku kolki?
Przede wszystkim istotne jest uspokojenie i wyciszenie dziecka. Pomocne bywa ułożenie na brzuszku i masaż pleców lub masaż samego brzuszka. Obie te czynności sprawiają, że wywierany jest ucisk na brzuch i jelita, co powoduje przyspieszenie ich pasażu. Rozluźnieniu mięśni w obrębie śluzówki jelit sprzyja również podwyższenie temperatury. Można więc zastosować ciepłe okłady na brzuszek lub kąpiel w wanience z ciepłą wodą, co nie tylko rozluźni mięśnie, ale też zmniejszy niepokój dziecka.
Jakie leki na kolkę u niemowlaka?
Najpopularniejszym preparatem stosowanym w leczeniu kolki jest koper włoski. Jest to ziele, które wspiera pracę przewodu pokarmowego. Wyciąg z rośliny powoduje zmniejszenie napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz wzmożenie perystaltyki jelit, co wspomaga proces trawienia. Najczęściej spotykamy preparaty w postaci granulatu lub ziół. Roztwór należy przygotować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce leku lub otrzymanymi od lekarza pediatry.
Drugą grupą preparatów są krople na bazie simetikonu i dimetikonu. Simetikon to związek chemiczny wspomagający rozpad ścian pęcherzyków gazu, które następnie łatwiej ulegają resorbcji w ścianach jelita. Dimetikon to związek podobny, o zbliżonym działaniu. Leki zawierające simetikon i dimetikon najczęściej spotykane są w postaci kropli. Sposób podawania i dawkowanie zawarte są na ulotce konkretnych preparatów lub mogą być ustalone przez lekarza.
Krople niemieckie na kolki
Istnieje preparat, którego skuteczność jest doceniona nie tylko przez rodziców, ale też przez niektórych lekarzy. Lek nazywa się Sab Simplex, producentem jest firma Pfizer. Krople te dostępne są w Niemczech w aptekach bez recepty i są szeroko stosowane. W Polsce nie ma oficjalnej rejestracji tego preparatu, ale zamówić można go przez internet lub skorzystać z pomocy osoby, która akurat wybiera się do Niemiec. Czy krople na kolki to niemieckie leki, które czynią cuda?
W wielu przypadkach tak. Składnikiem kropli jest bowiem właśnie simetikon oraz naturalne substancje pomocnicze. Mimo iż lek jest bezpieczny i nie opisano działań ubocznych, przed zastosowaniem warto skonsultować się z pediatrą. Dawkowanie niemieckich kropli na kolki zależy od wieku. U niemowląt i małych dzieci 15 kropli do każdej porcji pokarmu. U tych, które karmione są piersią zaleca się podanie tej samej dawki na łyżeczce przed rozpoczęciem karmienia. U starszych dzieci 20–30 kropli co 4–6 godzin.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN