Dziecko

Jak zabezpieczyć dziecko przed słońcem?

Dziecko

Aktualizacja:

Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony przed szkodliwym działem słońca. O tym, jaki wybrać filtr na dachu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z farmaceutą i blogerem Marcinem Korczykiem. Czym różnią się filtry mineralne od chemicznych i które z nich są lepsze? Jak czytać skróty znajdujące się na opakowaniach?

Szkodliwe promieniowanie UV

Promieniowanie UV uszkadza DNA w naszej skórze, przez co zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory skóry (między innymi czerniaka). Niestety im bardziej eksponujemy się na słońce w młodości, tym większe ryzyko, że zachorujemy w późniejszym okresie życia.

Z widocznych objawów:

  • promieniowanie UVB powoduje rumień i poparzenia słoneczne
  • ryzyko pojawienia się uczuleń i alergii
  • zmiany barwnikowe - przebarwienia, plamy, piegi
  • fotostarzenie
  • pogorszenie wzroku - w skrajnych przypadkach- zaćma
  • fototoksyczność

Który krem z filtrem jest bezpieczny dla skóry?

Każda substancja chemiczna, którą się smarujemy, nie pozostaje obojętna dla skóry. Jednak jak dodał farmaceuta, stosowanie kosmetyków z filtrami jest dla skóry bezpieczniejsza niż jej nie stosowanie.

Dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, z racji tego, że ich skóra jest bardzo delikatna, zaleca się stosowanie filtrów mineralnych. Są one bardziej bezpieczne. Nie dają reakcji uczuleniowych i alergicznych. Ważne, by kosmetyk dla dziecka zawierał filtry UVA i UVB. Taka informacja powinna być umieszczona na opakowaniu. Wybierajmy faktory SPF powyżej 20, które dają wystarczającą ochronę.

Farmaceuta uczulił również, że stosowanie kremów z filtrem to nie wszystko. Kilkuletnich dzieci nie powinniśmy wystawiać na słońce między godziną 10 a 15. Lepiej odpocząć w cieniu. Idąc na plażę weźmy ze sobą parasol.

Wychodząc z dzieckiem na słońce pamiętajmy też o kapeluszu i zakryciu dziecku ramion.

Zobacz też:

Co zabrać nad morze dla siebie i dziecka? Praktyczna lista rzeczy na wyjazd.

Filtry przeciwsłoneczne naturalne i chemiczne. Jakie stosować?

Wypoczynek nad morzem – co zabrać na plażę?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości