Kalesony termoaktywne – do noszenia takiej bielizny przyznają się taternicy, mężczyźni uprawiający ekstremalne sporty zimowe, pracownicy, którzy większość swojej pracy wykonują na zewnątrz, także przy złej pogodzie. Pozostała część męskiej populacji konsekwentnie odmawia rozmowy na temat tego wstydliwego elementu męskiej bielizny. Dodatkowo większość zastrzega, że kalesony chłopięce to ostatnia wersja, jaką mieli na sobie. Skąd ta niechęć?
Kalesony wojskowe – prawdziwa przyczyna zamieszania
Kalesony męskie, bawełniane „rajstopy” dla panów, znane są nie od wczoraj. Przez kilka dobrych wieków chroniły mężczyzn przed zimnem. Kalesony kowbojskie stanowiły konieczny element wyposażenia mężczyzny w Ameryce, noszono je w wojsku i na salonach. Co więc takiego się stało, że nagle męskie kalesony stały się tabu, a do ich noszenia już nikt się nie chce przyznawać. Prawdopodobną przyczyną były właśnie kalesony wojskowe, a raczej to, jak zostały wykorzystane. Złapanych jeńców rozbrajano i umieszczano w aresztach. W momencie wypuszczenia jeniec zostawał w samych kalesonach, na znak pogardy nie oddawano mu bowiem munduru. Być możne to właśnie wtedy tak brutalne odsłonięcie męskiej bielizny spowodowało, że mężczyźni zaczęli wstydzić się jej noszenia.
Nie tylko dla mężczyzn – kalesony dziecięce, damskie
Kalesony damskie wykorzystuje się przede wszystkim jako bieliznę w ekstremalnych – na przykład górskich – warunkach. Na co dzień bowiem panie mają swój odpowiednik kalesonów, czyli getry i rajstopy. Choć przeciwniczek rajstop nie brakuje, to z pewnością nie jest to tak wstydliwy temat jak kalesony. Natomiast bardzo popularne jeszcze w pokoleniu dzisiejszych 30-latków były dziecięce kalesony bawełniane . Podczas wielkich mrozów wyjście do szkoły bez kalesonów nie było w ogóle możliwe. Takie kalesony dla chłopca stanowiły na tyle duży problem, że jeszcze przed lekcjami niejeden młody uczeń ściągał je w toalecie lub szatni.
Dzisiaj temperatury nie są już tak groźne, a droga do szkoły najczęściej pokonywana jest samochodem, więc z kalesonów korzysta się coraz rzadziej. Natomiast kalesony dla dzieci bardzo małych, kilkuletnich, przedszkolaków, nadal cieszą się popularnością wśród rodziców.
Co powiesz na kalesony termiczne?
Ocieplane kalesony męskie znaleźć można przede wszystkim w sklepach z bielizną outdoorową. Nawet jeśli nikt się nie wybiera na zimową wyprawę po górach, kalesony termiczne warte są uwagi.
Wiemy doskonale, że ciepłe kalesony męskie nigdy nie będą wyglądać wyjątkowo dobrze. Sam krój tak bardzo przylegającej do ciała bielizny sprawia, że mężczyzna nie może w niej wyglądać idealnie. Warto jednak skupić się na użytkowym aspekcie kalesonów, bo mają mężczyznom coś do zaproponowania:
· kalesony termoaktywne męskie nie pochłaniają brzydkiego zapachu, a odparowują pot, dzięki czemu mężczyzna może czuć się w nich naprawdę dobrze;
· kalesony termiczne zatrzymują ciepło i sprawiają, że nawet w ekstremalnych warunkach nie jest mężczyźnie zimno;
· kalesony z wełny merino są z kolei bardzo przyjemne w dotyku, nie gryzą, dobrze odprowadzają wilgoć i bez problemu można je prać w pralce;
· kalesony narciarskie nie tylko chronią przed zimnem, ale stanowią także dodatkową warstwę ochronną na wypadek upadku.
Kalesony wełniane czy polarowe nie są być może już tak komfortowe w noszeniu, nie zmienia to jednak faktu, że chronią męskie ciało przed zimnem. Jest to o tyle ważne, że męskie narządy płciowe naprawdę są bardzo czułe na zmiany temperatury i zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie męskich jąder może mieć poważne skutki.
Czy można pokochać kalesony polarowe?
Kalesony z klapą są niezastąpione zimą i warto się do nich przekonać. Wątpliwą ich wartość wizualną można jednak twórczo wykorzystać. Robią to niektórzy projektanci. Na rynku znaleźć można śmieszne kalesony męskie – z ciekawymi aplikacjami lub nadrukami. Kalesony z klapką to nie tylko ochrona przed zimnem i dodatkowa warstwa ubrania, ale także warstwa ochronna skóry, bariera przed bakteriami. Funkcjonują tak też damskie kalesony , które również mają przede wszystkim chronić delikatną skórę okolic intymnych, pośladków i ud. Typowe kalesony zimowe są nieco cieplejsze, z reguły nieco grubsze i wyposażone w warstwę termiczną. Kalesony dziecięce, bawełniane z reguły, są natomiast delikatniejsze ze względu na wrażliwą dziecięcą dziecka.
Zobacz film: "Klasyk trochę aseksualny", czyli czas przełamać stereotyp o kalesonach
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN