Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, by zrobić dobre wrażenie?

business woman siedzi na korytarzu czeka na rozmowe kwalifikacyjna
Caiaimage / Agnieszka Wozniak / Getty Images
Strój ma duże znaczenie na rozmowie o pracę. Dlatego warto wiedzieć, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, żeby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na rekruterze i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Nadrzędną zasadą jest dopasowanie stroju do charakteru miejsca pracy. Inne ubranie założymy, gdy będziemy ubiegać się o pracę w biurze rachunkowym, a inne, gdy zaaplikujemy na stanowisko baristy w klubie lub dziale kreatywnym agencji reklamowej.

Rozmowa kwalifikacyjna to często ostatni etap rekrutacji, dlatego warto włożyć w nią odpowiednio dużo wysiłku, by maksymalnie zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy. Ważne podczas takiego spotkania są nie tylko nasze merytoryczne przygotowanie lub kwalifikacje. Na naszą korzyść lub nie zadziała też zasada “jak cię widzą, tak cię piszą” – w zależności od tego, jakie ubranie na rozmowę kwalifikacyjną założymy i jaka będzie nasza mowa ciała, takie wrażenie stworzymy.

Strój, który zrobi dobre wrażenie – ogólne zasady

Najważniejszą zasadą określającą to, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną , jest to, żeby dopasować strój do firmy, w której odbywa się rozmowa, a także do rangi stanowiska, na które aplikujemy. Od tego zależy, czy strój może być wyłącznie biznesowy, czy dopuszczalne jest założenie mniej formalnej odzieży.

Oczywiste jest, że ubranie na rozmowę kwalifikacyjną powinno być czyste i schludne, ma też tworzyć spójną stylizację z innymi elementami ubioru. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór ponadczasowych, eleganckich krojów i materiałów.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do biura

Na rozmowę kwalifikacyjną do biura najlepiej założyć elegancki strój formalny. Dotyczy to także pracy w innych miejscach typu korporacje czy urzędy na stanowiskach wyższego szczebla (menedżerskich).

Zarówno kobiecy, jak i męski strój na rozmowę o pracę w takich miejscach powinien mieć stonowane kolory, np. granatowy lub czarny. Szykując się na spotkanie, warto wyjąć z szafy białą, elegancką koszulę lub bluzkę. W przypadku mężczyzn nieodłącznym towarzyszem takiej koszuli w formalnym stroju jest krawat.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – mężczyzna. Każdy mężczyzna powinien pamiętać o podstawowych zasadach dobrego smaku. Przed rozmową o pracę lepiej zdjąć (o ile go posiadamy) nadmiar biżuterii, czyli np. kolczyki, łańcuszki, bransoletki i wszystkie inne ozdoby inne niż zegarek, spinki do mankietów i obrączka. Podstawą w męskim stroju na rozmowę o pracę powinny być też dobrane do innych elementów stroju skarpetki garniturowe. Dzięki temu mężczyzna nie tylko nie będzie odsłaniał gołej łydki (skarpetki do garnituru mają optymalną długość, by to zagwarantować), ale też pokaże, że dużą wagę przykłada do detali, co może być cennym spostrzeżeniem dla rekrutera.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – kobieta. Najlepszym wyborem stroju jest prosty krój i nieprześwitujący materiał. Kobiety powinny unikać falbanek i koronek, które nie pasują do formalnej stylizacji. Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną kobiety powinny uzupełnić eleganckimi butami na niewielkim obcasie oraz obowiązkowo rajstopami (jeśli wybierają spódnicę). Nie trzeba dodawać, że obuwie powinno być czyste i w dobrym stanie. Mile widziana jest dyskretna biżuteria.

Rozmowa kwalifikacyjna bez krawata – w jakim przypadku?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do sklepu odzieżowego , do baru, do działu kreatywnego agencji marketingowej... czyli tam, gdzie kreatywność i oryginalność może wyróżnić nas z tłumu i zadziałać na naszą korzyść?

Wiele oczywiście również zależy od stanowiska. Generalnie jednak do stroju można włączyć ekstrawaganckie elementy i przełamać nimi formalny charakter ubioru. Nie trzeba zakładać garsonki, kostiumu ani garnituru, ale warto pamiętać o tym, że rozmowa o pracę to nie impreza. W tym kontekście lepiej unikać wyzywających stylizacji i mocnego makijażu.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem, a jak zimą?

Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną niezależnie od pory roku powinno być adekwatne do stanowiska i obowiązujących w firmie standardów. Jest jednak różnica w tym, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną latem, a jak zimą.

Latem najlepiej wybierać odzież z dobrej jakości przewiewnych materiałów – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W gorące dni warto unikać poliestru, który nie przepuszcza powietrza, lepiej postawić na len, bawełnę czy cienką wełnę (zwłaszcza w garniturach). Kobiety nie powinny zakładać wydekoltowanych lub odkrywających ramiona bluzek ani zbyt krótkich spódnic. Obowiązkowe dla pań, które udają się na rozmowę kwalifikacyjną w spódnicy, są rajstopy (mogą być bardzo cienkie) oraz buty zakrywające palce i piętę.

Panowie szukający pomysłu, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem, powinni zdecydowanie odrzucić krótkie spodenki, sandały i koszule z krótkim rękawem.

Jeśli rozmowa kwalifikacyjna odbywa się zimą , kobiety mogą pomyśleć o wzięciu ze sobą butów na zmianę, by przebrać się w nie już w biurze przed samym spotkaniem. To także dobra propozycja dla mężczyzn, którzy powinni zadbać o to, żeby obuwie pasowało do eleganckiego garnituru oraz było czyste i zadbane.

Zobacz film: Chajzer i mowa ubrań. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się: