Jak dopasować biustonosz do dużego biustu?

Bardzo często kobiety uczą się prawidłowo dobrać biustonosz metoda prób i błędów. Niestety nadal spora część kobiet nie wie w ogóle, co wziąć pod uwagę, wybierając model stanika. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Monikę Kołodyńską-Lewandowską.

Jak dobrze dobrać stanik?

Dobrze dobrany biustonosz to przede wszystkim model, który ładnie zbiera piersi, lekko unosi je do góry i utrzymuje stabilnie w miejscu. Aby takie podtrzymanie było możliwie, stanik nie może być ani za mały, ani za duży. Do najczęściej popełnianych przez kobiety błędów należy kupowanie zbyt luźnego stanika w obwodzie z za małą miseczką. Nauka, jak dobrze dobrać biustonosz powinna rozpocząć się więc od odpowiedniego dopasowania rozmiaru biustonosza. Potrzebne do tego są dwa podstawowe wymiary:

  • obwodu pod biustem;
  • obwodu w biuście (na wysokości brodawek).

Rozmiar miseczki jest uzależniony od różnicy między obwodem w biuście a obwodem pod biustem. Rozmiar obwodu pod biustem kobieta powinna pomniejszyć o 5-10 cm. Pamiętać bowiem należy, że z czasem biustonosz się rozciągnie. Dlatego lepiej kupować biustonosze ściśle dopasowane, nawet nieco za małe w obwodzie.

Przykładowe rozmiary miseczek

A – 11 cm

B – 14 cm

C – 16,5 cm

D – 19 cm

DD – 21,5 cm

E – 24 cm

Dobrze dobrany stanik powinien mieć nie tylko odpowiedni rozmiar. Liczy się również jego model. Odpowiednio dobrana forma pozwala właściwie zebrać i podnieść biust. Dzięki temu jest on naturalnie wyeksponowany i idealnie układa się pod ubraniem.

Jak dobrać biustonosz do dużego biustu? Przede wszystkim powinien mieć on wzmocnioną i stabilną konstrukcję. Proponuje się miseczkę 3/4 lub full cup. Panie o dużym biuście powinny wybierać biustonosze typu balkonetka lub te w całości zabudowane, zakrywające piersi. miseczka powinna być dobrze skrojona i uszyta z dobrych materiałów. W modelu dla kobiet plus size dolna część miski winna być wzmocniona dodatkową warstwą materiału, a bok stanika powinien posiadać laminowany panel boczny (laminowanie materiału sprawia, że jest on jeszcze bardziej wytrzymały i oporny na jakiekolwiek naciąganie).

Przyjęte jest, że ramiączka "rosną" wraz z rozmiarem biustu.

Jak dobrać stanik sportowy?

Jak odpowiednio dobrać stanik na siłownię, do biegania, na pilates? Przede wszystkim dobrać go do rozmiaru, stosując wyżej wymienione zasady. Rozważania, jak dobrać stanik sportowy do sylwetki, należy rozpocząć od zdefiniowania charakteru uprawianego przez kobietę sportu. Biustonosze do biegania muszą mieć wysokie wsparcie, jak najmocniej amortyzować ruch piersi i utrzymywać je w miejscu. Podobnie dużego wsparcia potrzebują staniki na zajęcia typu body workout lub tabata. Największe pole wyboru pojawia się przy jodze lub pilatesie. Tutaj biustonosz może być nieco lżejszy, o mniejszym stopniu wsparcia, bardziej fantazyjny. Uwzględnić należy również typ materiału, z jakiego jest wykonany stanik. Warto stawiać na tkaniny oddychające, zapewniające skórze odpowiednie odprowadzanie potu nawet przy intensywnym wysiłku.

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Nie każda przyszła mama wie, jak dobrać stanik do karmienia. Przede wszystkim warto go kupić między 8. a 9. miesiącem ciąży, choć najlepiej stanik dobiera się dopiero po dwóch tygodniach od rozpoczęcia laktacji. Kupując stanik przed porodem, warto zwrócić uwagę, aby miał on nieco większą miseczkę. Dobrze, aby był on mocno rozciągliwy i elastyczny. Jak dobrać odpowiedni biustonosz? Przede wszystkim zwrócić uwagę na wszystkie szwy, haftki i zapięcia. Biustonosz do karmienia nie może uwierać. Nie powinien także podrażniać bardzo wrażliwej skóry. Warto także wybierać jasne materiały oraz delikatne tkaniny, zapewniające wysoki poziom higieny.

Zobacz też:

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się: