Zmiany w przygotowaniach do ślubu kościelnego. „To nie są przepisy,które spowodują jakieś wielkie utrudnienia”

Ślub to jeden z ważniejszym momentów w życiu. 1 czerwca zmienią się zasady przygotowań do sakramentu małżeństwa. Co czeka państwa młodych? Na co muszą zwrócić uwagę? W naszym studiu wyjaśniał to wyjaśnił ks. Przemysław Krawiec.

W połowie roku Kościół Katolicki wprowadzi w życie zmiany w procedurach przygotowujących do zawarcia małżeństwa. Nowe przepisy mają dotyczyć przede wszystkim protokołu przedślubnego. Ma to sprawić, że więcej osób podejmie decyzję o ślubie odpowiedzialnie, świadomie i z własnej woli.

Nowy protokół przedślubny

Przepisy wprowadzone przez Episkopat Polski odnoszą się przede wszystkim do duszpasterzy, którzy przygotowują i spisują protokół przedmałżeński w kancelarii parafialnej.

Nowe przepisy zastępują te, które istniały od 30 lat. Służą temu, żeby duszpasterze wyszli w stronę ludzi. Rozmowa w kancelarii parafialnej nie ma być tylko czymś formalnym, jakimś prawem. Ma być spotkaniem duszpasterskim, gdzie ksiądz wprowadza młodych w to, co się będzie działo, czym jest sakrament małżeństwa i przygotowuje ich do tego wydarzenia

– wyjaśnił pallotyn ks. Przemysław Krawiec.

Spisywanie protokołu przedmałżeńskiego rozpoczynać się będzie przysięgą, która ma podkreślić rangę wydarzenia i uświadomić młodym wagę ich decyzji. Episkopat ujednolicił wzór tego dokumentu oraz rozszerzył liczbę pytań w nim zawartych. Celem wywiadu jest sprawdzenie, czy nie istnieją przeszkody dla zawarcia związku małżeńskiego. Pytania będą zadawane osobno każdej ze stron.

Ważne, żeby ten kontakt z duszpasterzem był bardziej personalny, życzliwy, ciepły, żeby to nie było tak, jak wizyta w urzędzie, żeby to było spotkanie dwojga ludzi, którym zależy na wspólnym dobru. Duszpasterzowi zależy na tym, żeby ten związek był szczęśliwy, trwały, żeby ci ludzie podjęli decyzję w sposób świadomy, dobrowolny i ważny

– podkreślił gość Dzień Dobry TVN.

Zdaniem księdza Krawca, rosnąca liczba rozwodów oraz wniosków o unieważnienie ślubu kościelnego skierowanych do sądów biskupich sugeruje, że bardzo często ludzie nierozważnie podejmują tak istotną decyzję. Nowe przepisy mają zagwarantować solidniejsze przygotowanie narzeczonych do małżeństwa.

Jak wyglądają przygotowania do ślubu kościelnego?

Pierwszy krok narzeczonych to zgłoszenie się do kancelarii parafii, w której ma się odbyć ślub. Na trzy miesiące przed wyznaczoną datą narzeczeni powinni przynieść potrzebne dokumenty:

  • akty chrztu (nie mogą być wydane wcześniej, niż na 3 miesiące przed wizytą)
    • akty bierzmowania
      • dowody osobiste
        • dokument poświadczający odbycie nauk przedmałżeńskich
          • dokument z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzający brak przeszkód do zawarcia związku cywilnego (dokument ważny jest 6 miesięcy)

            Dane zostają spisane przez księdza. Następnie rozpocznie się badanie. Podczas rozmowy państwo młodzi odpowiadają na pytania, a ich odpowiedzi mają dowieść tego, że oboje są odpowiedzialni, dojrzali i zdolni do zawarcia małżeństwa.

            Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

            Zobacz też:

            Czy to już związek, czy tylko spotykanie? Po czym poznać, że łączy nas coś więcej niż znajomość?

            Izabela Janachowska na ratunek panom młodym noszącym większy rozmiar. Co powinni założyć?

            Bezdzietne wesele. Państwo młodzi: "To jest nasz dzień, chcemy się dobrze bawić"

            Autor: Agata Polak

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości