Ząbkowanie u dzieci – kiedy się odbywa? Jak wygląda?

Ząbkujące dziecko
Fot. blendcreations / GettyImages.com
Ząbkowanie u dzieci to niewątpliwe ważny moment – zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Cały proces nie jest zbyt przyjemny dla dziecka, dlatego może się stać w tym czasie marudne i płaczliwe. Aby móc się na to przygotować, sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania.

Większość zębów u dzieci wyrasta po pierwszym roku życia. Cały proces może trwać natomiast nawet trzy lata – na czas pojawiania się zębów wpływają głównie geny. Nie bez znaczenia jest również płeć maluszka. Sprawdź, jak przebiega ząbkowanie u dzieci.

Więcej:

Ząbkowanie – kiedy się zaczyna?

Pierwsze ząbki zaczynają się kształtować już w 6. tygodniu życia płodowego. Z czasem powoli pokryte zostają warstwami szkliwa. Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie widać u niego jeszcze żadnych zębów, jednak – wbrew pozorom – są już one wykształcone. Kiedy ich korona pokryta jest już dostateczną ilością szkliwa, zaczyna wyrastać korzeń, który z czasem wypiera ją na wierzch. W odpowiednim momencie przebija ona dziąsło.

Zdarza się, że u niektórych noworodków po porodzie widoczny jest już pierwszy ząbek. W sytuacji, gdy jest on stabilny, można go pozostawić w jamie ustnej. Jeśli jednak widocznie się chwieje, należy jak najszybciej go usunąć. W przeciwnym razie dziecko może go połknąć.

Kalendarz ząbkowania

Ząbkowanie u dzieci zwykle przebiega podobnie, jednak mogą się pojawić niewielkie różnice. Poniżej podajemy ogólny kalendarz ząbkowania:

  • 5.–6. miesiąc – zaczynają wyrzynać się dolne jedynki,
    • 7. miesiąc – wyrzynają się górne jedynki,
      • 8. –12. miesiąc – wyrzynają się dwójki, a cały proces nie jest już tak bolesny,
        • 1. rok – w ciągu tego czasu pojawiają się zwykle cztery zęby mleczne,
          • 1. –1,5 roku – widoczne są już zęby trzonowe, proces znowu jest bolesny,
            • 1,5 –2. rok – wyrzynają się kły, czyli trójki,
              • 2. –3. rok – pojawiają się trzonowce.

                Najpierw pojawiają się dolne zęby, a nieco później – odpowiadające im górne. Zdarza się jednak, że kolejność ząbkowania jest inna i na początku widoczne mogą być zęby górne, a dopiero później dolne. Warto dodać, że u dziewczynek cały proces zwykle zaczyna się wcześniej niż u chłopców. Kiedy ząbkowanie się kończy? W większości przypadków – przed 31. miesiącem życia – w jamie ustnej znajduje się wówczas 20 mleczaków. Dziecko nie ma wtedy jednak zębów przedtrzonowych.

                Czy możliwe jest ząbkowanie u 3-miesięcznego dziecka? Mimo że już w 2. miesiącu widoczne być mogą zmiany na dziąsłach, pierwsze ząbki pojawiają się o wiele później.

                Ząbkowanie u dzieci – jak się objawia?

                Jak rozpoznać ząbkowanie u dziecka? Na początku widoczne jest obfite ślinienie. Maluch wkłada też do ust swoje palce oraz odczuwa swędzenie dziąseł – złagodzić je może gryzienie. Inne objawy to:

                • marudzenie, drażliwość, płaczliwość,
                  • pocieranie uszu,
                    • brak apetytu,
                      • zmiana koloru i konsystencji kału,
                        • budzenie się w nocy.
                          Zobacz film: Nowe zęby Daniela. Źródło: Dzień Dobry TVN

                          Jeżeli dostrzeżesz tego typu objawy, koniecznie zajrzyj maluszkowi do ust. Jeśli zauważysz czerwone i rozpulchnione dziąsła, to znak, że już wkrótce zaczną być widoczne ząbki. „Wkrótce” może oznaczać jednak zarówno kilka dni, jak i kilka miesięcy – kolejność ząbkowania u dzieci może wyglądać bardzo różnie. Nic więc dziwnego, że przez ten czas dziecko może się ślinić i być marudne.

                          Warto też dodać, że podczas wyrzynania się ząbków dochodzi do podwyższenia kwasowości w ustach, dlatego wokół nich nieraz pojawia się wysypka, a w jamie ustnej dochodzi do podrażnienia. Do rzadszych objawów ząbkowania należą:

                          • kaszel,
                            • duszności,
                              • wymioty,
                                • biegunka,
                                  • katar,
                                    • wysoka temperatura ciała.

                                      Jeżeli u dziecka zauważysz powyższe objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. O ile jednak temperatura w granicach 37,5 –38℃ jest na tym etapie normą, o tyle wyższa powinna być powodem do niepokoju. Jak długo trwa gorączka podczas ząbkowania? To zależy – u jednych dzieci widoczna jest już przy opuchnięciu dziąseł, u innych – przy wyrzynaniu się pierwszego ząbka. Na szczęście, wraz z zakończeniem całego procesu, powinna ona ustać.

                                      Jak łagodzić objawy ząbkowania?

                                      Aby do ust malucha nie trafiały różne przedmioty, warto podać mu wypełniony wodą gryzak, który delikatnie potrafi masować dziąsła. Warto też wcześniej go schłodzić w lodówce. Ważne jednak, aby nie wyjmować go prosto z zamrażalnika – dziecko łatwo może się przeziębić. Dobrze też podawać wówczas dziecku pokarmy o konsystencji przecierów.

                                      Aby dziecko mogło spokojnie zasnąć, na noc warto mu podawać herbatkę z melisy. Zadbaj też o to, aby podawać dziecku napoje w temperaturze pokojowej – zbyt gorące mogą podrażniać dziąsła. Warto też aplikować na nie specjalistyczne żele, które mogą łagodzić bóle.

                                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                                      podziel się:

                                      Pozostałe wiadomości