Wyposażenie studia fotograficznego – poradnik, jak zacząć przygodę z własnym studiem

Ludzie pracujący w studiu fotograficznym
Hero Images / Getty Images
Źródło: Hero Images

Fotografowie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią w warunkach studyjnych i marzą o swoim miejscu, muszą na samym początku dokładnie przemyśleć, jak zadbać o wyposażenie studia fotograficznego.

Począwszy od wyboru aparatu fotograficznego, poprzez odpowiednie oświetlenie, tło, a kończąc na statywach i przydatnych gadżetach – wyposażenie studia to dosyć długi proces. Jednak studio fotograficzne można zapełniać sprzętem stopniowo, ale systematycznie, zaczynając od najbardziej niezbędnych rzeczy.

Wyposażenie studia fotograficznego – aparat

Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na pytanie, jaki aparat sprawdza się najlepiej w studiu fotograficznym . Dobrą informacją jest to, że nie musimy od razu kupować sprzętu z najwyższej półki, na przykład najnowszego, pełnoklatkowego modelu od najlepszego producenta. W warunkach studyjnych sprawdzi się nawet półprofesjonalna lustrzanka, którą można kupić za około 2 tys. zł. Ważną kwestią jest, by dało się zamocować zewnętrzną lampę błyskową i by możliwe było fotografowanie w trybie manualnym.

Oprócz samego modelu korpusu ważniejsze są obiektywy – dlatego lepiej kupić tańsze body i zainwestować w kilka dobrej jakości szkieł, najlepiej stałoogniskowych. Wyposażenie fotografa często opiera się na ilości i jakości obiektywów fotograficznych, które posiada . Na przykład do wykonywania portretów zaleca się korzystanie z obiektywów o ogniskowej co najmniej 50 mm – te o mniejszej średnicy będą bardzo widocznie zniekształcać twarz. Według wielu profesjonalnych fotografów najlepsze do robienia zdjęć portretowych są obiektywy o ogniskowej 85 mm.

Jeśli chcemy skupić się na fotografii produktowej, najlepiej na początek wybrać najbardziej wszechstronne szkło 50 mm, którego kąt widzenia jest najbardziej zbliżony do kąta widzenia ludzkiego oka. Pamiętajmy, że im większa ogniskowa, tym fotografowany obiekt jest bardziej „ściśnięty” – i odwrotnie, przy szkłach szerokokątnych obiekt będzie uwypuklony.

Przy wyborze lustrzanki sprawdźmy, jak szeroki wybór szkieł oferuje producent. Problemem dla osób, które nie mają dużego budżetu, może być to, że markowe obiektywy nierzadko kosztują więcej niż sam korpus. Jednak możemy kupić też tańsze zamienniki od innych producentów i zastosować specjalną przejściówkę w formie pierścienia zakładanego na gwint, dzięki któremu nadal będziemy mogli z nich korzystać. Alternatywnym rozwiązaniem jest też spróbowanie obiektywów starych, radzieckich marek, które można kupić po okazyjnych cenach na aukcjach internetowych lub na pchlich targach. Często taki nawet kilkudziesięcioletni sprzęt jest w pełni sprawny i daje zadowalające efekty.

Podstawa studia fotograficznego – oświetlenie

Jeśli myślimy o tym, by zainwestować we własne studio fotograficzne, wyposażenie go w dobre oświetlenie jest kluczową sprawą . Jeśli chcemy uzyskać profesjonalne efekty, będziemy musieli zainwestować w lampy błyskowe, które w odróżnieniu od światła stałego, na przykład lampek z żarówkami halogenowymi, dają o wiele mocniejsze światło.

Rynek akcesoriów fotograficznych oferuje bardzo szeroki wybór lamp studyjnych. Te z najwyższej półki to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednak na początek wystarczą nam tańsze modele. Ile lamp powinno się znaleźć na początek na wyposażeniu naszego studia foto? Co najmniej jedna, która będzie głównym źródłem światła. W wielu sytuacjach nie obędzie się jednak bez światła dopełniającego w postaci drugiej i kolejnej lampy.

Do lamp powinniśmy dokupić softboxy, które mają za zadanie rozpraszać światło. Dzięki nim uzyskamy przyjemne, miękkie światło idealne do fotografii portretowej i produktowej. Wielu fotografów studyjnych korzysta też z parasolek, które pełnią podobną rolę do softboxów.

Blenda z kolei ma za zadanie odbijać światło i doświetlać fotografowany obiekt. Blendy są tanim, ale bardzo przydatnym, a czasem wręcz niezbędnym akcesorium podczas sesji portretowych w warunkach studyjnych.

Wyposażenie studia foto – akcesoria

Studio fotograficzne powinno być wyposażone w tło fotograficzne . Może być ono papierowe, winylowe lub z polipropylenu. Każde z nich ma nieco inną fakturę i właściwości. Najpopularniejsze są tła papierowe. Zastanówmy się też, w jaki sposób zamocujemy tło. Możemy je przytwierdzić do ściany lub sufitu albo skorzystać ze specjalnego stelażu.

Jeśli chcemy skupić się na fotografii produktowej, powinniśmy wyposażyć nasze studio w stół lub namiot bezcieniowy. Pozwoli nam to na wykonywanie w pełni profesjonalnych zdjęć produktów bez zbędnych cieni.

Ostatnim istotnym elementem w wyposażeniu studia jest statyw. Klasyczne, najbardziej popularne trójnogi, można kupić za około sto złotych. Muszą być w stanie udźwignąć aparat razem z obiektywem. Jeśli nie będziemy korzystać ze statywów w plenerze, zainwestujmy w cięższe, stabilniejsze modele. Potrzebne nam też będą statywy do lamp i do blendy.

Wyposażenie studia może też zawierać inne przydatne akcesoria typu światłomierz czy wyzwalacz do lamp błyskowych. Jednak nie są one niezbędne na początku naszej działalności. Wraz z rozwojem studia wyposażenie fotografa stale się powiększa, a my po nabraniu doświadczenia będziemy mogli uzupełniać nasz asortyment o przydatne i usprawniające pracę sprzęty.

Zobacz film: Jak fotografować jedzenie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości