Witaminy w ciąży - jakie witaminy w ciąży, jak suplementować?

Ciężarna kobieta popija tabletki wodą
Fot. EXTREME-PHOTOGRAPHER/Getty Images
Ciąża to stan, w którym organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze, w tym na witaminy. Jedną z ważniejszych jest witamina D3 w ciąży, ponieważ dzięki niej płód ma szansę prawidłowo się rozwijać.

C: Często w Internecie pada pytanie: „ Jakie witaminy w ciąży polecacie” ? Należy dbać o zróżnicowaną dietę nie pomijając żadnej ważnej witaminy, niektóre z nich należy jednak dodatkowo suplementować.

Witamina D3 w ciąży

Jakie witaminy brać w ciąży ? Na pierwszy plan wysuwa się witamina D3, która odpowiada za lepsze wchłanianie wapnia i fosforu, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój kości i ich mineralizację. Pozytywne działanie wywiera także na układ mięśniowy, odpornościowy. Mówi się również, że witamina D3 odgrywa dużą rolę w przeciwdziałaniu powstawania cukrzycy. Działa praktycznie w każdej komórce ciała. Niedobór witaminy D3 w ciąży jest więc także powszechny, tym bardziej iż w ciąży jest zwiększone zapotrzebowanie na tę witaminę. Należy ją suplementować już od pierwszych tygodni rozwoju płodu. Zaleca się przyjmowanie około 800 - 1000 jednostek codziennie, szczególnie u osób z nadwagą i tych, które żyją na obszarach, gdzie słońce nie pojawia się za często, zwłaszcza w II trymestrze ciąży oraz miesiącach najmniej słonecznych - od października do kwietnia. Używa się często tej witaminy w ciąży z DHA (w jednym preparacie), czyli z kwasami tłuszczowymi omega - 3. Związek ten może zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego, odpowiada za prawidłowy rozwój płodu, samopoczucie matki. Jest to jedna z substancji niezbędnych dla prawidłowego ukształtowania mózgu. Dobowe zapotrzebowanie wynosi nawet do 2000 mg.

Witaminy z grupy B - kwas foliowy, witamina B6 w ciąży, witamina B12 w ciąży

Witaminy z grupy B w ciąży pełnią kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego oraz skóry. Na nie również rośnie zapotrzebowanie w czasie ciąży i przyszłe mamy mogą cierpieć na ich niedobór. Najważniejszy jest kwas foliowy (witamina B9), który powinien być przyjmowany już przed zajściem w ciążę w dawce 0,4mg na dobę, a także w trakcie pierwszego trymestru. Kolejną witaminą z tej grupy jest witamina B6 (pirydoksyna), która oprócz pozytywnego działania na układ nerwowy i skórę wpływa również na łagodzenie porannych mdłości u ciężarnej. Niski poziom witaminy B12 w ciąży (cyjanokobalaminy) może natomiast wpływać na rozwój cukrzycy typu 2 u dziecka lub innych zaburzeń metabolicznych. Witaminy te znajdziemy w produktach takich jak ciemne pieczywo, świeże owoce, warzywa i mięso. Witaminę B6 i B12 łatwo uzupełnić dbając o zbilansowaną dietę wzbogaconą o wyżej wymienione produkty.

Inne witaminy - czy witamina C jest szkodliwa w ciąży?

Wymienione wyżej dwie grupy witamin w ciąży są jednymi z ważniejszych, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Co z pozostałymi witaminami? Czy witamina C jest szkodliwa w ciąży ?

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ciąży. Potrzebna jest do prawidłowego przyswajania żelaza, odgrywa rolę w ochronie przed przeziębieniem. Należy jednak pamiętać, że stosowana powinna być zgodnie z zaleceniami - dawkujemy zgodnie z tym, co jest napisane na opakowaniu. Zalecana dawka tej witaminy w ciąży to około 100 mg na dobę. Żadna witamina stosowana w prawidłowych dawkach nie zaszkodzi dziecku.

Pojawia się wiele pytań odnośnie stosowania suplementów w ciąży. Witaminy w ciąży - brać czy nie ? Jeśli tak, to od kiedy brać witaminy w ciąży ? Najlepiej suplementację zacząć już w trakcie planowania ciąży, by uzupełnić niedobory w organizmie. Nie należy jednak przesadzać z ilością przyjmowanych tabletek, gdyż większość tych substancji możemy znaleźć w produktach spożywczych. Witaminy w takiej postaci są o wiele łatwiej przyswajalne. Jest wiele preparatów przygotowanych specjalnie na potrzeby przyszłych matek, z których warto korzystać. Najważniejsze witaminy, które powinny być stosowane w ciąży dodatkowo, to kwas foliowy (witamina B9) i witamina D3. Resztę należy przyjmować wtedy, kiedy występują wymioty w dużych ilościach bądź jeśli ciężarna nie jest w stanie dbać o różnorodną dietę.

Zobacz film: Dlaczego warto być aktywną w ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości