W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy restauratorkę i zwyciężczynię 2. edycji "Master Chef" Beatę Śniechowską, która podzieliła się z nami swoimi sposobami, jak zaplanować prace kuchenne. Według Beaty najważniejsza jest porządna rozpiska, czyli harmonogram z wypisanymi daniami i listą kluczowych produktów, które trzeba zamówić lub kupić. Należy pamiętać, by zakupy online robić z dużym wyprzedzeniem, ponieważ czas oczekiwania na zamówienie w okresie przedświątecznym znacząco się wydłuża.
3-5.12.2018
Już dziś możemy przygotować menu wigilijne i świąteczne. Sprawdźmy naszą domową spiżarnię oraz zamrażarkę. Podzielmy się też domowymi i kuchennymi obowiązkami. Podział ról jest według Beaty kluczowy. Poniedziałek 3 grudnia to też dobry czas, by zaplanować listę gości oraz „jadalne” prezenty takie jak: trufle, domki piernikowe, czy własnoręcznie przygotowane korzenne przyprawy. Te kupne mają w składzie dużo mąki, dlatego Beata zachęca do przygotowania własnej mieszanki. Domowy mix przypraw jest o wiele bardziej aromatyczny niż ten kupny. Unoszący się zapach goździków, cynamonu, kardamonu czy gałki muszkatołowej wprowadzi się w świąteczny nastrój.
6-12.12.2018
Już za kilka dni pomyślmy o pierwszych świątecznych zakupach. Takie produkty jak suszone grzyby, bakalie, warzywa, przyprawy należy kupić z większym wyprzedzeniem niż kilka dni przed wigilią.
8.12.2018
Beata zachęca, by już w sobotę zrobić ciasto na piernik staropolski. Tak robiła jej babcia. Zagniatała ciasto i odkładała je do piwniczki. W leżakującym cieście zachodzą odpowiednie reakcje chemiczne, tak by piernik był kruchy i miękki jednocześnie. Ciasto pieczemy i dekorujemy 20 grudnia.
12.12.2018
Tego dnia możemy upiec pierniczki, po czym należy odłożyć do puszki, aby zmiękły. Do ciasta możemy dodać kawałek jabłka. Pierniczki będą wtedy miękkie i aromatyczne. Najsmaczniejszy jest świeży lukier, dlatego pierniczki dekorujemy na dwa trzy dni przed wigilią.
15-17.12.2018
Tydzień przed świętami to idealny czas, by ukisić buraki na barszcz lub zrobić zakwas na zupę grzybową. Zróbmy również pierogi i uszka i je zamroźmy. W ten sposób pierogi przejdą smakiem.
21.12.2018
To dobry czas, by ugotować groch z kapustą i grzybami lub bigos. Według Beaty bigos będzie bardziej aromatyczny, jeżeli przemrozimy go na balkonie. Tego dnia możemy również zrobić kluski z makiem lub kutie.
22.12.2018
W sobotę, a więc dwa dni przed wigilią możemy upiec makowiec oraz sernik. By nie stracił swojej świeżości Beata zachęca, by zawinąć go w folię spożywczą. Tego dnia ugotujmy również z przygotowanego wcześniej zakwasu barszcz lub zupę grzybową.
23.12.2018
W niedzielę przygotujmy ryby: w galarecie, po grecku, śledzie oraz kompot z suszu.
24.12.2018
Jeżeli przygotujemy świąteczne menu zgodnie z powyższym planem, na Wigilię zostawiamy sobie usmażenie ryby np. karpia.
A więc do dzieła! Jak bo jak zdradziła restauratorka, w kuchni święta przeżywa się święta najlepiej. Jest pysznie i pięknie pachnie :)
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN