Telekonwerter - jak rozszerzyć możliwości obiektywu w aparacie lub kamerze

Telekonwerter
Fot. defun / Getty Images
Kiedy podczas fotografowania nie mamy możliwości zastosowania obiektywu długoogniskowego, można zastąpić go specjalną nasadką, czyli telekonwerterem mocowanym na podstawowym obiektywie. Dzięki temu kilkukrotnie zwiększymy długość ogniskowej aparatu fotograficznego czy kamery.
  • Telekonwerter - czy warto go używać
    • Telekonwerter – jak używać
      • Telekonwerter do telefonu
        • Telekonwerter - ile kosztuje

          Zobacz też: Jak robić zdjęcia panoramiczne?

          Krótko mówiąc, telekonwerter to nakładka pozwalająca zmienić właściwości obiektywu, zwiększając zakres zoomu w naszym aparacie. To przydatna opcja dla osób rozpoczynających swoją przygodę w fotografii i szukających dla siebie miejsca w różnych jej dziedzinach. Zamiast od razu inwestować w obiektywy odpowiednie dla różnych rodzajów fotografii, co może poważnie wydrenować nasz portfel, wspieramy się pomocą telekonwertera i zaczynamy rozwijać swoje pasje, poważniejsze inwestycje odkładając na później. Telekonwertery stosuje się także w kamerach i aparatach kompaktowych stosowanych do fotografii amatorskiej (w tej klasie sprzętu obiektywy zamontowane są na stałe). Ich użycie pomaga również rozszerzyć możliwości aparatu w telefonach komórkowych.

          Telekonwerter - czy warto go używać

          W zależności od potrzeb, możemy zainwestować w telekonwerter prostej konstrukcji lub taki, który składa się z zestawu kilku soczewek. Telekonwertery mają współczynnik powiększenia wyższy niż 1, na przykład 1,4x, 1,7x czy 2x (na rynku spotyka się również telekonwertery 3x). Dzięki takim nakładkom możemy nawet potroić możliwości obiektywu w aparacie albo cyfrowej kamerze wideo. Do jakiego rodzaju fotografii możemy wykorzystać telekonwerter ? Świetnie nadaje się, kiedy chcemy fotografować obiekty z dużej odległości. Chętnie używają go reporterzy pracujący przy fotografii sportowej, fotoreporterzy prasowi oraz pasjonaci fotografowania przyrody. Na przykład, kiedy będziemy chcieli fotografować dzikie zwierzęta z dalszej odległości, zwiększając ogniskową, zyskamy nieosiągalne dotąd możliwości. Uwaga, sprzęt posiada również swoje wady. Używanie telekonwertera powoduje znaczną zmianę jasności obiektywu w aparacie fotograficznym czy kamerze, czyli dociera do niego mniej światła. Może pojawić się również winietowanie, czyli przyciemnienie lub rozmycie brzegów kadru fotografii.

          Telekonwerter – jak używać

          Zanim zdecydujemy się na zakup telekonwertera , powinniśmy sprawdzić, czy sprzęt współpracuje z naszym aparatem lub kamerą. Nakładkę na obiektyw najczęściej mocuje się za pomocą gwintu, upewnijmy się więc, czy średnica gwintu telekonwertera, który planujemy kupić, zgadza ze średnicą gwintu na obiektywie. Możemy też skorzystać z dostępnych na rynku adapterów, które pozwolą dostosować średnicę konwertera do obiektywu. Niektóre adaptery to po prostu metalowe pierścienie, ale firmy zajmujące się sprzętem fotograficznym produkują coraz więcej adapterów przenoszących elektronikę. Możemy dzięki nim korzystać w pełni z autofocusu, czy stabilizacji optycznej.

          Telekonwerter do telefonu

          Fotografia to zawód, pasja, ale też świetna zabawa. Nakładki powiększające możliwości aparatu cyfrowego można również stosować na smartfony, które posiadają coraz bardziej zaawansowane aparaty fotograficzne oraz kamery. Choć rezultaty nie będą tak idealne, jak w przypadku profesjonalnych obiektywów, to bez wątpienia mogą dać nam mnóstwo satysfakcji i zdecydowanie poprawić jakość zdjęć. Do iphone’a można podłączyć telekonwerter dający nawet kilkunastokrotny zoom. Nie jest możliwe zamocowanie go przy pomocy gwintu. Na telefon, wokół obiektywu, nakłada się specjalny pierścień i do niego przymocowuje telekonwerter. Producenci stosują też elastyczne ramki nakładane na telefon z dodatkowymi soczewkami zwiększającymi możliwości zoomu. Pozwala to na zabawę z ogniskową i szerokością kadru. Fotografie wykonane w ten sposób mogą konkurować z tymi wykonanymi profesjonalnym sprzętem. Niejednokrotnie zdjęcia wykonane smartfonami trafiały do finałów prestiżowych konkursów fotograficznych.

          Telekonwerter – ile kosztuje

          Konwertery do aparatów w smartfonach kupić można już za kilkadziesiąt złotych. Od około tysiąca do ponad dwóch tysięcy złotych trzeba wydać za dobrej jakości konwerter w lustrzance cyfrowej. Ceny telekonwerterów w profesjonalnym sprzęcie zaczynają się od 2 tys. zł i sięgają do kilkunastu tysięcy złotych. Na rynku dostępne są modele produkowane przez firmy dostarczające sprzęt fotograficzny i video (Sony, Canon, Nikon, Sigma, Panasonic).

          Zobacz film: Niesamowite zdjęcia, źródło: Dzień Dobry TVN

          Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości