Szydełkowanie, kiedyś zarezerwowane tylko dla babć, dzisiaj jest zajęciem coraz większej liczby młodych osób i świeżo upieczonych mam. Samodzielnie wykonane ozdoby zyskują uznanie i są chętnie noszone przez osoby w każdym wieku. Wełniane zimowe czapki i swetry, to elementy garderoby, które niemalże co roku świętują swój wielki powrót. Technika szydełkowania wymaga co prawda precyzji, skrupulatności i dokładności, ale jest prosta do opanowania. Szydełkowanie ubrań dla dzieci to gwarancja unikalności i niepowtarzalności strojów.
>>> Zobacz także:
- Jak zrobić szalik na drutach? Podpowiadamy
- Dowiedz się, jak znaleźć hobby dla siebie! Skuteczny poradnik krok po kroku
- Jak malować po butelce? Decoupage na butelce krok po kroku
Osobą, która za pomocą szydełka wykonuje dzieła sztuki jest politolog Magdalena Urbaniak. Szydełkować nauczyła się w wieku 10 lat podczas zajęć odbywających się w świetlicy szkolnej. Pierwszą rzecz, jaką zrobiła była rękawica kuchenna dla mamy. Kiedy dostała gazetkę ze schematami serwetek, postanowiła zrobić kilka serwetek na festyn rodzinny do szkoły. Była niezwykle zdziwiona i jednocześnie szczęśliwa, kiedy wszystkie się sprzedały. Na pewien czas porzuciła jednak szydełkowanie, by wrócić do niego w okresie ciąży:
Lekarz kazał mi się oszczędzać, więc z nudów powróciłam do swojej pasji.
- wspomina.
Pewnego dnia Magda napisała wiadomość do Natalii Siwiec, w której zaproponowała modelce przesłanie wyszydełkowanego przez siebie bikini.
Odpowiedź była pozytywna. Pani Natalia zaprezentowała się w tym stroju podczas wakacji na Bali.
Magda lubi najbardziej szydełkować odzież damską, w szczególności stroje bikini. Klientów ma nie tylko w Polsce, ale również z zagranicy.
Jakie nici wybrać na naukę szydełkowania?
Pierwsze próby szydełkowania wymagają cierpliwości, dlatego warto wybrać średniej grubości włóczki - zbyt cienkie będą zsuwały się i uciekały z szydełka i z palców. Poza tym szybciej się poplączą i poskręcają w supełki. Zbyt grube włókna będą za ciężkie, a tworzenie i zaplatanie oczek okaże się dla osoby początkującej zbyt skomplikowane. Nici o średniej grubości to idealne rozwiązanie w przypadku pierwszych kroków w szydełkowaniu. Przy zakupie nici należy kierować się ich składem i jakością. Nie należy kupować nici zbyt tanich, bo szybciej się rwą, a wykonana z nich rzecz będzie słabej jakości.
Do nauki szydełkowania idealne będą jasne kolory włóczek. Biel, żółcie, jasne szarości, kremowy - to kolory, w których plątane oczka są dobrze widoczne, a więc szydełkowanie przebiega sprawniej.
Na wybór nici znaczenie ma również wzór, który chcemy uzyskać: żakard (nieprzezroczysta, jednolita, gładka tkanina) czy ażur (wzory z prześwitami, koronki). Precyzyjne wzory roślinne, motyle - piękniej będą wyglądać zrobione z cienkich nici bawełnianych, lnianych czy jedwabnych. Ich zamiennikiem mogą być wszelkie nici syntetyczne - poliestrowe, które występują w różnych grubościach i świetnie imitują jedwab, a nawet wełnę.
Wzory i szydełkowe produkty
W zależności od włóczek można wykonać szydełkiem ubrania, dodatki, ozdoby i dekoracje. W przypadku wzorów i elementów dziecięcych największą popularnością cieszą się:
- czapki i opaski - te wykonane techniką ażurową są nie tylko pięknym elementem dekoracyjnym, ale i chronią główkę dziecka w letnie i wiosenne chłodne wieczory. Bawełniana opaska z ażurowym, wielkim kwiatem ozdobi i sprawi, że niejedna mała dziewczynka poczuje się wyjątkowo. Wełniane opaski to świetna propozycja do ochrony uszu przed wiatrem. Coraz częściej nie tylko zakładają je dzieci, ale również dorośli.
- buciki i skarpety - małe wełniane, białe butki z kokardą rozczulą niejednego. To idealny dodatek na chrzest lub po prostu ochrona stópek przed wiatrem. Skarpety (tzw. bamboszki ) robione na szydełku przez babcie pamiętają na pewno wszyscy dorośli. Nic lepiej nie chroni przed zimnem, niż samodzielnie zrobione skarpety z grubej, naturalnej wełny. Bogata feeria barw i wzory sprawiają, że zrobione na szydełku skarpety z powodzeniem mogą być używane jako kapcie.
- dekoracje i przypinki do ubrań - to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu prosty, codzienny strój zyska interesujący element. Poza tym wykonane dekoracje można przykleić na agrafkę i w ten sposób wykonać broszkę. Ulubione dziecięce wzory to: ażurowe kwiatki, serca, kolorowe motylki z włóczki.
- domowe dekoracje - największą popularnością cieszą się wzory o tematyce świątecznej, w których inspiracją jest natura: płatki śniegu, gwiazdki, choinki. Przy pomocy szydełka, kordonka, odrobiny krochmalu i balonów, można stworzyć nawet ażurowe, trójwymiarowe bombki choinkowe. Będą najpiękniejszą dekoracją na choinkę i bożonarodzeniowy stół.
Jakie nici będą najlepsze dla dzieci?
Nici przeznaczone na odzież i dodatki dziecięce powinny być delikatne, miękkie i naturalne. Wełna owcza oraz moher drapią i ich czystej postaci unikają nawet dorośli. Dlatego warto wybierać włóczki o mieszanym składzie. Nici lniane i bawełniane - choć naturalne, przewiewne i zdrowe dla ciała - nie są elastyczne, przez co są trudne do obrobienia, a następnie noszenia. Aby podnieść ich sprężystość, dodaje się do nich niewielki procent włókien syntetycznych - poliestrowych. Najdelikatniejsze i najmilsze w dotyku są wełny: angora i kaszmir.
Rzeczy dziecięce oraz te wykonane z czystej wełny powinny być szczególnie pielęgnowane. Nie powinno się ich prać w pralce, a do czyszczenia używać silnych detergentów: proszków piorących, płynów wybielających i odplamiających. Wełny i ubranka dziecięce wykonane na szydełku najlepiej prać w płynie do prania ubranek dziecięcych lub w delikatnym szamponie. Suszyć należy rozłożone na płasko, a uprzednio nie wykręcać, a jedynie wyciskać zawinięte w ręcznik.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN