Prawidła do butów pozytywnie wpływają na stan obuwia. Dostosowane są w swej budowie niemal do każdego rodzaju buta. Rynek oferuje prawidła do butów damskich i męskich oraz prawidła do butów sportowych. Do czego dokładnie służą prawidła i jak wybrać prawidła do butów?
Buty są pewnego rodzaju wizytówką i swą kondycją mogą przekazać wiele informacji na temat właściciela.
Prawidła do butów – czym są?
Prawidła do butów to przyrządy wypełniające but i służące do jego pielęgnacji . Prawidła kojarzone są często wyłącznie z eleganckimi pantoflami lub modelowym butem z wystawy okiennej, promującym sezonową kolekcję drogiej marki. Prawidła do butów to przedmiot przeznaczony do każdego typu butów.
Klasyczne prawidła do butów składają się z czubka i pięty połączonych elastycznym tworzywem, najczęściej sprężyną lub silikonowym przewodem, dzięki czemu aplikacja i dopasowanie urządzenia do wnętrza buta jest łatwa, wygodna i bezpieczna, a but utrzymywany jest w stanie ciągłego lekkiego napięcia.
Element łączący pietę z czubem prawidła posiada mechanizm, dzięki któremu urządzenie można dopasować do rozmiaru buta, wypełniając nim całe wnętrze, od czubka do zapiętki. Taki mechanizm pozwala również na korzystanie z tej samej pary prawideł w zabezpieczaniu innej pary butów.
Prawidła do butów pełnią też funkcję rozciągającą cieńsze cholewki, stąd prawidła wyposażone są często dodatkowo na czubie w mechanizm umożliwiający regulowanie szerokości urządzenia.
Prawidła do butów posiadają w swych piętach uchwyty, ułatwiające aplikowanie do buta oraz wyciąganie. Kształt tego elementu nie odgrywa znaczenia w funkcjonowaniu prawideł. Najczęściej są to kołki, ruchome pierścienie lub wycięcie pięty w taki sposób, aby umożliwić jej pewny chwyt.
Czemu służą prawidła do butów?
Prawidła do butów mają następujące zadania :
· utrzymanie cholewki w oryginalnym kształcie. Prawidło, wypełniając wnętrze buta, dopasowuje się do kształtu cholewki, utrzymując ją w odpowiedniej pozycji. Tak zabezpieczone obuwie może czekać w szafie do następnego sezonu;
· zapobieganie tworzenia się wrażenia „wysłużonego” obuwia. Po zdjęciu butów ich wnętrze i wkładka są wilgotne, miękkie i ciepłe. Podczas wysychania buty z czasem zaczynają zapadać się, załamywać i ostatecznie niszczeją. Prawidła do butów utrzymują prawidłowy kształt buta w czasie odparowywania wilgoci;
· przywracanie pierwotnej bryły buta. Prawidła wypełniają but w całości, przywracając naturalne napięcie tworzywa buta;
· dopasowanie szerokości buta do kształtu stopy. Prawidła wyposażone są w mechanizm regulujący szerokość, dzięki czemu można poszerzyć cholewki nowych lub zbyt ciasnych butów.
Jakie prawidła do butów dostępne są na rynku?
Prawidła do butów powinny być aplikowane tuż po zdjęciu obuwia z nóg. Obuwie najbardziej toleruje drewniane prawidła do butów.
Prawidła do butów cedrowe zapewniają wysoką jakość zabezpieczenia obuwia pod względem pochłaniania wilgoci i zapachów . Renomowane salony obuwnicze, sklepy oraz pracownie szewskie mają w swych ofertach przede wszystkim cedrowe prawidła do butów. Prawidła do butów drewniane zapewniają butom odpowiednią higienę schnięcia, wietrzenia i czyszczenia , tym samym ograniczając rozwój mikroorganizmów wewnątrz butów.
Prawidła do butów plastikowe lub z innego sztucznego tworzywa nie są polecane do długotrwałego zabezpieczania obuwia, ze względu na brak właściwości pochłaniających wilgoć i blokowanie jej odparowania. Prawidła do butów plastikowe utrudniają wysychanie cholewki , co sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii, ale sprawdzają się podczas tymczasowego rozciągania miękkiego obuwia, np. butów sportowych. Prawidłowa utrzymają również poprawny kształt buta.
Jakie prawidła do butów wybrać?
Projektanci i dystrybutorzy prawideł do butów oferują wiele ich rodzajów. Najważniejsze w wyborze prawidła jest typ obuwia, które będzie nim wypełnione. Prawidła do butów damskich różnią się od prawideł do butów męskich kształtem czubka i szerokością na całej długości jego konstrukcji , jednak ogólna zasada działania prawideł jest niezmienna.
Cedrowe prawidła do butów oraz prawidła do butów plastikowe dostępne są w odpowiednich gotowych rozmiarach. Regulowane prawidła to jednak najlepsza opcja wypełnienia buta.
Nie poleca się prawideł w nietypowych kształtach, z małym lub długim nosem, sztywnym łącznikiem czy kulistą piętą. Tego typu elementy mogą odkształcić obuwie i pogorszyć jakość jego noszenia.
Ceny prawideł do butów wahają się w zależności od tworzywa, z którego zostały wykonane, rodzaju obuwia, jakiemu mają służyć oraz mechanizmów, które zostały w nich wykorzystane. Ceny cedrowych prawideł zaczynają się od 70 zł, natomiast plastikowych nawet od 5 zł.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN