Choć danie to najczęściej można spotkać jako ossobuco cielęce, do jej przygotowania można również użyć mięsa indyczego, wołowego, a nawet przyrządzić ossobuco z jelenia. Nazwa potrawy oznacza “kość z dziurą”, co oddaje doskonale jej charakter. Danie porównywane jest z popularną w Polsce golonką, choć jest na pewno dużo bardziej wyszukane.
Przepis na ossobuco
Jak przyrządzić tradycyjną włoską potrawę zwaną ossobuco? Potrzebne będą następujące składniki:
· 1 kg giczek cielęcych (pokrojonych w poprzeczne plastry),
· 100 ml białego wytrawnego wina,
· 2 marchewki,
· 1 mała pietruszka,
· ¼ selera,
· ½ pora (jasna część),
· ½ cebuli,
· mąka,
· otarta skórka z cytryny,
· liście świeżego majeranku,
· 1 liść laurowy,
· 1 l rosołu,
· sok z ½ cytryny,
· oliwa,
· sól,
· pieprz.
Mięso doprawiamy solą i pieprzem, obtaczamy w mące i smażymy na brązowy kolor. Podlewamy białym winem. Następnie przekładamy do garnka, a na tej samej patelni podsmażamy warzywa pokrojone w kostkę. Gdy zmiękną i nabiorą złotego koloru, dodajemy je do garnka z mięsem. Całość doprawiamy majerankiem, liściem laurowym i skórką z cytryny. Wlewamy rosół do takiego poziomu, by zakrył mięso. Gotujemy dwie i pół godziny. Do przygotowanego ossobuco możemy podać bób z cebulką. Podsmażamy pokrojony w kostkę boczek, dodajemy cebulę i bób. Całość smażymy, aż bób będzie miękki. Na koniec doprawiamy go solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Tak przygotowane ossobuco cielęce pozwoli nam poczuć się jak na włoskich wakacjach.
Ossobuco wołowe, czyli goleń wołowa prosto z Mediolanu
Smakosze włoskiej kuchni mogą podać gościom goleń wołową, czyli ossobuco wołowe . Prawidłowo przygotowana potrawa pozwoli cieszyć się smakiem miękkiego, delikatnego, lekkiego i aromatycznego mięsa. Goleń możemy podać na wzór mediolański, z ryżem zaprawionym szafranem i odrobiną szpiku pozyskanego z przyrządzonej kości oraz z sosem. Oto potrzebne składniki:
· 2 plastry goleni wołowej o grubości około 2 cm,
· 1 posiekana cebula,
· 200 ml białego wina,
· 2 marchewki,
· 2 łodygi selera naciowego,
· 250 ml bulionu,
· mąka,
· 4 pomidory,
· 1 łyżka oliwy,
· 2 łyżki masła,
· 1 cytryna,
· 5 ząbków czosnku,
· 4 liście laurowe,
· pęczek natki pietruszki.
Najpierw przygotowujemy tradycyjny włoski sos, czyli gremolatę. W miseczce mieszamy drobno posiekaną natkę pietruszki ze skórką otartą z cytryny i dwoma zmiażdżonymi ząbkami czosnku. Naczynie owijamy folią aluminiową i wstawiamy do lodówki, aby sos się “przegryzł”. Plastry mięsa doprawiamy solą i pieprzem oraz oprószamy mąką. Obsmażamy je na patelni z masłem i oliwą, aż nabiorą brązowego koloru. Zdejmujemy mięso i na tą samą patelnię wrzucamy cebulę, którą smażymy około minuty. Po tym czasie dodajemy do niej warzywa (marchew, seler, czosnek), podsmażamy 5 minut. Następnie wlewamy wino i redukujemy do połowy. Dodajemy bulion, pomidory, liście laurowe. Mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. W naczyniu żaroodpornym układamy mięso i zalewamy je przygotowanymi warzywami. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy około 2 godzin, aż mięso będzie miękkie. Ossobuco podajemy polane gremolatą, z dodatkiem ryżu z szafranem lub naszej ulubionej kaszy. A jak przygotować ryż do ossobuco? Potrzebne składniki to:
· 1 szklanka ryżu arborio,
· 1 cebulka,
· 2 łyżki masła,
· 1 łyżka oliwy,
· 350 ml gorącej wody,
· lampka białego wytrawnego wina,
· 1 kostka rosołowa,
· 1 łyżeczka szafranu,
· 50 g sera typu pecorino lub parmezan.
Na maśle podsmażamy cebulę, a gdy się zeszkli dodajemy suchy ryż. Podsmażamy chwilę i dodajemy wino. W części bulionu rozprowadzamy szafran. Czekamy, aż ryż wchłonie płyn, a następnie dodajemy po łyżce bulionu i mieszamy do wchłonięcia. Pod koniec przyrządzania ryżu wlewamy bulion z szafranem. Gdy ryż jest miękki, dodajemy starty ser.
Ossobuco inaczej ‒ wersja z mięsem indyczym
Ossobuco z indyka to pomysł na nietuzinkowy obiad i ciekawa alternatywa dla popularnych mielonych i schabowych. Danie nie jest trudne do przygotowania, a smakuje naprawdę wyśmienicie. Ta propozycja to ossobuco w sosie pomidorowym. Aby uraczyć rodzinę lub gości tym włoskim rarytasem, potrzebujemy następujących składników:
· 4 plastry pokrojonego udźca indyczego,
· 6 pomidorów,
· 100 ml białego, wytrawnego wina,
· 1 cebulę,
· 1 szklankę bulionu,
· 2 ząbki czosnku,
· sok z połowy cytryny,
· oliwę,
· sól, pieprz, tymianek,
· przyprawę “bouquet garni”, w skład której wchodzi cebula, czosnek, tymianek, liść laurowy, seler, goździki.
Mięso solimy, pieprzymy, posypujemy tymiankiem i podsmażamy na oliwie. Na tej samej patelni smażymy cebulę, pomidory i czosnek. Do tak przygotowanego sosu wkładamy mięso, wlewamy bulion, wino, sok z cytryny i dodajemy przyprawy. Dusimy do czasu, aż mięso zmięknie i zacznie odchodzić od kości. W przypadku mięsa z indyka zajmie to około godziny. Opcjonalnie możemy w tym przepisie wykorzystać pieczarki, które podsmażamy razem z cebulą. Danie podajemy z dowolną sałatką.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN