Niemowlę 10 miesięcy – rozwój dziecka, dieta, nowe umiejętności

Dziecko siedzi w foteliku i je
Catherine Delahaye / Getty Images
Źródło: Digital Vision
Niemowlę w wieku 10 miesięcy to niezwykle zajęty i twórczy człowiek. Jego podstawowym celem jest zbadanie jak najszerszego, dostępnego mu obszaru. W tej eksploracji niezmiennie i cały czas wykorzystuje swoje zmysły, dzięki czemu z tygodnia na tydzień je doskonali. Niezmordowane raczkowanie, wstawanie, kucanie pochłania masę energii, zmienia się więc nieco jego dieta.

Niemowlę 10 miesięcy dla otoczenia wydaje się nigdy niegasnącym źródłem energii. Wszędzie go pełno, wszystkiego chce dotknąć, wszystkiego spróbować, a absolutnie najlepszą zabawą okazuje się wrzucanie rzeczy do pudełka i ich wyjmowanie. Można więc w tym czasie pokusić się już o pierwsze sortery.

Co potrafi 10-miesięczne dziecko?

Rozwój 10-miesięcznego dziecka obejmuje wszystkie kluczowe sfery życia. Najbardziej zauważalne zmiany zachodzą oczywiście w sferze ruchowej. Dziecko coraz sprawniej raczkuje, wstaje, siada i się czołga. Trenuje również kucanie i wstawanie w pozycji pionowej. Przypomina przy tym żabkę, natomiast ćwiczy w ten sposób układ, który okaże się niezbędny w nauce chodzenia. Niemowlę w wieku 10 miesięcy potrafi już stać , z reguły jednak podtrzymując się kogoś lub czegoś. Jeśli puści się oparcia, jest w stanie chwilę stać i dopiero w następnej kolejności siada na pupie. Coraz lepiej wychodzi dziecku także chwytanie – nawet drobnych przedmiotów.

Co, jeśli 10-miesięczne dziecko nie raczkuje?

Rozwój 10-miesięcznego dziecka zakłada oczywiście, że w tym czasie raczkuje ono już bardzo swobodnie, natomiast nie zawsze tak się dzieje. Zdarzają się dzieci, które jeszcze w 9–10 miesiącu życia bawią się przede wszystkim na macie, kocu i podłodze. Ich podstawową aktywnością jest turlanie się i unoszenie głowy. Fizjoterapeuci przekonują, że w takiej sytuacji nie należy panikować, bo każde dziecko rozwija się samodzielnie, we własnym tempie i niekoniecznie ten rozwój musi u wszystkich przebiegać równie szybko. Może być również tak, że niemowlę 10 miesięcy po prostu ominie etap raczkowania i przejdzie za chwilę do nauki chodzenia i stania.

Ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko?

Jeśli mamy 10-miesięczne dziecko, jego waga w ciągu miesiąca rośnie od 200 do 500 g, czyli przyrost masy ciała wyraźnie hamuje. Rodzice czasami odbierają to zwolnienie jako niebezpieczny sygnał, natomiast jest ono absolutnie normalne. Waga cały czas rośnie, nie jest to jednak tak dynamiczny jak dotąd przyrost. Niemowlę 10 miesięcy powinno ważyć mniej więcej trzy razy tyle, co po urodzeniu . Jeśli jednak w jakikolwiek sposób waga lub wzrost (który również ostro hamuje w tym okresie) nas niepokoją, podczas wizyty u pediatry można skorzystać z siatek centylowych do określenia prawidłowości przyrostu masy i wzrostu dziecka.

Co powinno jeść niemowlę 10 miesięcy?

Jadłospis 10-miesięcznego dziecka karmionego piersią powinien obejmować 2–3 karmienia w ciągu dnia. Pozostałe posiłki to zupki i papki warzywne oraz owocowe. To czas, kiedy można próbować różnych kombinacji. Nie ograniczamy się już jedynie do marchewki. Włączamy brokuły, fasolkę szparagową, cukinię, buraka. Jeśli chodzi o owoce, to oprócz jabłka preferowane są wszystkie owoce sezonowe.

Jedzenie to dla niemowlaka w wieku 10 miesięcy także czas doskonalenia samodzielności. Cały czas należy więc skłaniać dziecko do samodzielnego jedzenia rączką.

Jaki prezent dla 10-miesięcznego dziecka?

Niemowlę 10 miesięcy interesuje coraz więcej rzeczy . Coraz większą ilość miejsc i ludzi chce sprawdzić, przebadać, dotknąć. Warto więc matę edukacyjną zamienić na stolik , który będzie uczył i jednocześnie pomagał w nauce chodzenia. Wcześniej świetnie sprawdzi się miękka piłka , najlepiej z dzwoneczkiem lub wydająca inne dźwięki. Będzie ona skłaniała dziecko do pogoni za nią i tym samym zachęcała do ruchu.

Nowo odkrytą pasję wkładania i wyjmowania rzeczy z pudełka pomogą rozwijać sortery , które przy okazji sprawdzą się jako narzędzia wspomagające naukę kształtów i kolorów.

Dobrym pomysłem na prezent dla 10-miesięcznego dziecka są również miękkie klocki. Można ułożyć z nich wierzę i pozwolić dziecku na jej zburzenie. Taka zabawa pokaże maluchowi, że jego działania przynoszą konkretne efekty.

W zabawie z 10-miesięcznym dzieckiem sprawdzą się również w szelkiego rodzaju grzechotki, małe piłki, drobne klocki , które będzie można schować, a które dziecko szybko znajdzie. To nauczy je, że rzeczy nie znikają na zawsze.

Warto natomiast zrezygnować z kupna kolejnych bucików. Na spacery w wózku oczywiście się przydają, natomiast w codziennej eksploracji domowych przestrzeni nie warto ich zakładać. Odbierają one dziecku sporą część zmysłowych doświadczeń, a ponadto założone za wcześnie do nauki chodzenia mogą sprzyjać powstawaniu wad postawy.

Zobacz film: Jak mądrze i zdrowo rozszerzać dietę niemowlęcia? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!