Nauka gry na skrzypcach – czy można nauczyć się gry samemu?

Rudowłosa dziewczyna gra na skrzypcach
Fot. Francesco Carta fotografo/Getty Images

Skrzypce to wspaniały instrument, który wzbudza zachwyt u wielu melomanów. Bardzo wiele osób marzyło w dzieciństwie, aby nauczyć się na nich grać, niestety nie pozwalały na to warunki ekonomiczne lub podejście rodziców. Nic straconego – na skrzypcach można nauczyć się grać nawet w dorosłości. Nauka gry na skrzypcach może wydawać się trudna, jednak wystarczy trochę samozaparcia i pracy.

Skrzypce są instrumentem strunowym, zaliczającym się do smyczkowych. Jest to najmniejszy instrument z tej grupy i jednocześnie wydający najwyższe dźwięki. Skrzypce zazwyczaj są wykonane z drewna świerkowego lub jaworowego. Składają się z pudła rezonansowego, które ma otwory w kształcie litery “f” – stąd nazywane są “efami”. U dołu skrzypiec znajduje się podbródek. Do skrzypiec przyczepiona jest podstrunnica ze strunami, mostek i stroik. Na skrzypcach gra się za pomocą smyczka. Nauka gry na skrzypcach samemu jest dość trudna, ale możliwa. Najlepszym sposobem na nią są regularne spotkania z nauczycielem.

Nauka gry na skrzypcach samemu – podstawowe porady

Każdy początkujący skrzypek zmaga się z określonymi problemami. Aby ich uniknąć i aby nauka szła jak najsprawniej, warto poznać kilka podstawowych zasad. Oto kilka porad, jak może zacząć się samodzielna nauka gry na skrzypcach.

1. Know-how – należy dowiedzieć się wszystkiego na temat skrzypiec. Nauka gry na skrzypcach nie jest możliwa bez podstawowej wiedzy na ich temat. Dlatego powinniśmy poznać ich budowę i wiedzieć za co odpowiadają poszczególne elementy instrumentu. Należy również nauczyć się dobrze trzymać skrzypce oraz smyczek. Patrząc na muzyków grających na skrzypcach, wydaje się to proste, jednak trzymanie smyczka ma swoją określoną technikę. Przydatna będzie również nauka strojenia skrzypiec.

2. Smarowanie smyczka – bez tego nie zagramy. Należy nasmarować smyczek kalafonią, czyli specjalną żywicą. Smyczek musi być nasmarowany w taki sposób, aby po szarpnięciu włosia można było zobaczyć unoszący się dym. Żywicę należy aplikować na naciągnięte włosie. Nauka gry na skrzypcach online często podpowiada, jak robić to w prawidłowy sposób.

3. Strojenie skrzypiec – jest niezwykle istotne, aby skrzypce dobrze grały. Początkowo warto zaopatrzyć się w stroik do skrzypiec. Pomocny będzie również mikrofon z zainstalowanym na komputerze programem do strojenia. Dobre strojenie skrzypiec za pomocą całych kółek może być męczące i długotrwałe. Stroik znacznie przyspieszy sprawę i nie spowoduje zniechęcenia na samym początku przygody ze skrzypcami. Jeśli jednak upieramy się przy strojeniu ręcznym, pamiętajmy, że struny skrzypiec są delikatne i łatwo można je zerwać, gdy są zbyt naprężone.

Nauka gry na skrzypcach dla dzieci i dla dorosłych

Najlepszym momentem do nauki gry na instrumencie jest wiek 5-6 lat – wtedy najszybciej może być przyswajana nauka gry na skrzypcach. Wiek ten jest najbardziej odpowiedni w ogóle na naukę gry na instrumencie lub pobudzenie w maluchu innej pasji. Bardzo ważne jest w tym czasie, aby motywować dziecko do pracy i aby ona sprawiała mu radość. W przeciwnym razie nauka zostanie porzucona bardzo szybko i stanie się dla malucha przykrym obowiązkiem. Nauka gry na skrzypcach nie jest wskazana, jeśli dziecko nie wykazuje zdolności muzycznych, nie chce śpiewać, tańczyć, nie przepada za muzyką lub ma nadwrażliwość słuchową.. Bardzo możliwe, że dziecko ma talent do sportu, malarstwa, języków czy matematyki. Warto wspierać realne zainteresowania dziecka, a nie zmuszać je do robienia czegoś, czego nie lubi i co sprawia mu trudność.

Jeśli sami dorośli marzą o nauce gry na skrzypcach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją rozpocząć. Oczywiście nauka w dorosłym wieku jest trudniejsza, ale nie niemożliwa. Osoba dorosła opanuje grę na skrzypcach, jeśli postawi sobie jasne cele, będzie pilna, systematyczna i krytyczna wobec własnych umiejętności. Nauka gry na skrzypcach dla dorosłych jest specjalizacją wielu nauczycieli muzyki i szkół gry na instrumentach.

Podejmując decyzję o rozpoczęciu nauki gry na skrzypcach przez dorosłego, warto wziąć pod uwagę, że należy również nauczyć się czytania i zapisywania nut. Dobrze nauczony muzyk będzie potrafił odtworzyć “w pamięci” zapisaną na pięciolinii melodię. Jest to bardzo ważna umiejętność, która nie jest wcale prosta – aby nauczyć się zapisu nutowego, najlepiej skorzystać z pomocy nauczyciela.

Czy nauka gry na skrzypcach jest trudna?

To zależy od wielu czynników. Najprościej będą miały dzieci z dobrym słuchem muzycznym. Osoba dorosła, jeśli ma dobry słuch muzyczny, będzie systematyczna i pilna, również nauczy się grać na skrzypcach bez trudu. Najgorzej będą miały osoby dorosłe, które nie mają zdolności muzycznych – wtedy nauka może być mozolna i nie przynosić radości a frustrację. Najważniejsze jest, aby gra na skrzypcach sprawiała osobie grającej radość i satysfakcję.

Zobacz film: Musicon - instrument do nauki muzyki. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości