Napletek to część prącia otaczająca jego żołądź. U małych dzieci napletek jest naturalnie nieruchomy, a jego ruchomość wykształca się z czasem.
Zobacz też: Szczepienia obowiązkowe w Polsce – na co trzeba zaszczepić dzieci? >>>
Co zrobić, gdy zaobserwujemy zaczerwieniony napletek? Czy jest to powód do niepokoju? Jak poradzić sobie, gdy podejrzewamy zapalenie napletka u dziecka? Kiedy wskazana jest plastyka napletka? Odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania!
Co to jest napletek?
Napletek (łac. praeputium ) to fałd skórny osłaniający żołądź prącia. Ochrania żołądź oraz wędzidełko prącia, dbając o ich wilgotność i osłaniając przed urazami mechanicznymi. Może być ściągnięty za żołądź, co umożliwia jego odsuwanie i zsuwanie na prącie. Napletek u niemowlaka w większości przypadków jest przyklejony do żołędzi i jest to zjawisko fizjologiczne (tak zwana “fizjologiczna stulejka”). Do pierwszego roku życia w około 50% napletek jest już odprowadzalny, a z biegiem czasu ten procent zwiększa się aż do 90%, aż do pełnej ruchomości napletka, która powinna nastąpić około trzeciego roku życia dziecka. Jest to moment, w którym należy zacząć bacznie obserwować zmiany zachodzące w obrębie prącia dziecka.
Ściąganie napletka ‒ jak ściągnąć napletek?
Do trzeciego roku życia napletek u dziecka powinien być już swobodnie odprowadzalny. Wcześniej, jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie, objawy zapalenia napletka, rany na napletku, popękanie napletka, nie należy podejmować na nim żadnych manipulacji. Niestety, czasem się dzieje tak, że naturze trzeba pomóc. Nie wolno jednak ściągać napletka na siłę, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia i powstania tak zwanego załupka. W niektórych przypadkach proces odklejania się napletka może trwać aż do wczesnych lat dojrzewania, jednak gdy zaobserwujemy u swojego dziecka nieodprowadzalny napletek po ukończeniu 3-4 roku życia, warto udać się do chirurga dziecięcego na konsultację. W większości przypadków, gdy nie występują niepokojące objawy, należy obserwować dziecko i nie zaleca się żadnych manipulacji na napletku. Należy pamiętać, że lepiej nic nie robić, niż próbować forsownie i boleśnie uzyskać retrakcję napletka u małego chłopca. Nad celowością ściągania napletka należy zastanowić się w momencie, kiedy chłopiec będzie bardziej świadomy, to znaczy w wieku szkolnym. Trudności w zsuwaniu napletka w tym wieku mogą świadczyć o chorobie zwanej stulejką. Jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia całkowite lub częściowe ściąganie napletka w stanie wzwodu lub w stanie spoczynku penisa.
Zobacz też: Pomysłowe zabawy dla dzieci na dworze >>>
Choroby napletka ‒ zaczerwieniony napletek, zapalenie napletka u dzieci
Choroby napletka to jedne z najczęstszych chorób prącia, z którymi chłopcy lub mężczyźni zgłaszają się do urologa. Ważna jest profilaktyka ‒ w codziennej pielęgnacji dziecka trzeba pamiętać o regularnym zsuwaniu napletka (jeśli to możliwe), dokładnym myciu i usuwaniu spod niego mastki, która może być źródłem zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Przez zapalenie napletka i żołędzi przechodzi prawie każde dziecko w wieku przedszkolnym. Leczenie polega na utrzymywaniu higieny, stosowaniu maści z antybiotykiem i używaniu środków grzybobójczych. Zrośnięcie napletka może być konsekwencją przewlekłego zapalenia, jest to tak zwana pozapalna (nabyta) stulejka. Zwężenie napletka może powodować problemy z oddawaniem moczu, co wymaga pilnej interwencji u chirurga.
Zobacz też: Jak powinny wyglądać relacje rodzinne? Jak je pielęgnować? >>>
Leczenie ‒ farmakologia, plastyka napletka
W wieku szkolnym, kiedy nadal nie jest możliwe ściągnięcie napletka, z pomocą może przyjść chirurg dziecięcy. Leczenie można rozpocząć stosując maść na zapalenie napletka ‒ preparat glikokortykosteroidowy, stosowany miejscowo przez okres około czterech tygodni, który uelastyczni skórę napletka ‒ stosowany tylko w niezaawansowanych zmianach. Jeżeli jednak proces jest zaawansowany ‒ widoczne jest zwężenie napletka, zrośnięty i popękany napletek , zmieniony bliznowato, a dodatkowo występują zaburzenia w oddawaniu moczu, jedynym wyjściem jest leczenie chirurgiczne ‒ plastyka napletka lub obrzezanie (usuwanie części skóry napletka). Plastyka napletka polega na przecięciu fałdu skórnego w miejscu zwężenia, wycięciu zbliznowaciałego obwodu, tak by jego pozostała część pokryła częściowo lub całkowicie żołądź, co pozwala na swobodne ściągnięcie napletka. Czasami jedyną opcją jest całkowite usunięcie napletka.
Zobacz też: Gdy w rodzinie patchworkowej pojawia się nowe dziecko >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN