Sport i fitness

Czternastoletni Polak jest mistrzem w wyścigach samochodowych. "Największą prędkość jaką rozwinąłem to 220 km/h"

Sport i fitness

Czternastoletni Polak jest mistrzem w wyścigach samochodowych. "Największą prędkość jaką rozwinąłem to 220 km/h"

Maciej Banaś został mistrzem juniorów w Swift Cup Europe w kat. 1.4. Nastolatek ma zaledwie 14 lat, a od 12. roku życia ma już licencję wyścigową. Tytuł zdobył w październiku 2021 r. na torze Hungaroring. O swoim sukcesie młody sportowiec opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Pasją zaraził go tata

Maciej Banaś ściga się od 4. roku życia. Swoją przygodę zaczynał od gokartów. W wieku 5 lat ścigał się już na zawodach w Czechach i na Słowacji. I tak było do 11. roku życia, aż wsiadł do samochodu osobowego. Licencję wyścigową robił na Węgrzech. 

- Nadarzyła się okazja, żeby Maciej w wieku 12 lat mógł zrobić licencję wyścigową i ścigać się na torach, gdzie startuje Formuła 1. W Polsce możemy robić licencję samochodową w wieku 14 lat - usłyszeliśmy od ojca chłopca, Bartosza Banasia.

- Dostałem pierwszego gokarta od taty, gdy w niego wsiadałem, czułem wielką radość i podekscytowanie, ale i stres, taki pozytywny. Dzięki tacie się ścigam - dodał Maciej Banaś w Dzień Dobry TVN. 

Bartosz Banaś sam w młodości się ścigał. Zależało mu, żeby syn poszedł w jego ślady. 

- Takie było założenie od dnia narodzin, Maciek jest najmłodszy w rodzeństwie, jako jedyny chłopak. Ponieważ ja się ścigałem blisko 10 lat, to takie było pytanie - czy uda się go tym zarazić i udało się - dodał pan Bartosz.. 

Najważniejsza jest prędkość

Kierowcy latami uczą się, żeby w odpowiednim momencie złapać wystarczającą prędkość, by wygrać wyścig.

- W samochodzie wyścigowym kierowca jedzie sam. Nasza współpraca polega na tym, żeby znaleźć tę prędkość. Moim zadaniem jest pomóc w tym Maciejowi - powiedział Maciej Kopański, trener Macieja. 

- Sama prędkość na prostej, może one nie szokują tak bardzo, my szukamy największej prędkości na zakrętach - dodał nasz gość.

Maciej Kopański jest dumny ze swojego ucznia. Wróży mu świetlaną przyszłość w świecie sportu. 

- Maciej na pewno ma to coś. Ja kiedyś sam się ścigałem, a na torze jestem od paru ładnych lat, jedni mają większy, drudzy mniejsi talent. Maciej ma tę smykałkę. Plus jest ta pasja poparta ogromną pracą, co przynosi efekty - usłyszeliśmy. 

Jakie cechy musi posiadać kierowca wyścigowy?

- Sport samochodowy, to miejsce gdzie szukamy prędkości. Każdy błąd potrafi kosztować tam bardzo dużo. Musimy mieć bardzo dużą koordynację, czucie samochodu i żelazną konsekwencję. Musimy opanować nerwy, bo staramy się nie popełnić żadnego błędu - zdradził naszym widzom trener Macieja.

- Potrzebne jest przygotowanie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Staramy się cały czas opanować stres i nerwy i dać z siebie wszystko -  podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
50
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0