Pasją zaraził go tata
Maciej Banaś ściga się od 4. roku życia. Swoją przygodę zaczynał od gokartów. W wieku 5 lat ścigał się już na zawodach w Czechach i na Słowacji. I tak było do 11. roku życia, aż wsiadł do samochodu osobowego. Licencję wyścigową robił na Węgrzech.
- Nadarzyła się okazja, żeby Maciej w wieku 12 lat mógł zrobić licencję wyścigową i ścigać się na torach, gdzie startuje Formuła 1. W Polsce możemy robić licencję samochodową w wieku 14 lat - usłyszeliśmy od ojca chłopca, Bartosza Banasia.
- Dostałem pierwszego gokarta od taty, gdy w niego wsiadałem, czułem wielką radość i podekscytowanie, ale i stres, taki pozytywny. Dzięki tacie się ścigam - dodał Maciej Banaś w Dzień Dobry TVN.
Bartosz Banaś sam w młodości się ścigał. Zależało mu, żeby syn poszedł w jego ślady.
- Takie było założenie od dnia narodzin, Maciek jest najmłodszy w rodzeństwie, jako jedyny chłopak. Ponieważ ja się ścigałem blisko 10 lat, to takie było pytanie - czy uda się go tym zarazić i udało się - dodał pan Bartosz..
Najważniejsza jest prędkość
Kierowcy latami uczą się, żeby w odpowiednim momencie złapać wystarczającą prędkość, by wygrać wyścig.
- W samochodzie wyścigowym kierowca jedzie sam. Nasza współpraca polega na tym, żeby znaleźć tę prędkość. Moim zadaniem jest pomóc w tym Maciejowi - powiedział Maciej Kopański, trener Macieja.
- Sama prędkość na prostej, może one nie szokują tak bardzo, my szukamy największej prędkości na zakrętach - dodał nasz gość.
Maciej Kopański jest dumny ze swojego ucznia. Wróży mu świetlaną przyszłość w świecie sportu.
- Maciej na pewno ma to coś. Ja kiedyś sam się ścigałem, a na torze jestem od paru ładnych lat, jedni mają większy, drudzy mniejsi talent. Maciej ma tę smykałkę. Plus jest ta pasja poparta ogromną pracą, co przynosi efekty - usłyszeliśmy.
Jakie cechy musi posiadać kierowca wyścigowy?
- Sport samochodowy, to miejsce gdzie szukamy prędkości. Każdy błąd potrafi kosztować tam bardzo dużo. Musimy mieć bardzo dużą koordynację, czucie samochodu i żelazną konsekwencję. Musimy opanować nerwy, bo staramy się nie popełnić żadnego błędu - zdradził naszym widzom trener Macieja.
- Potrzebne jest przygotowanie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Staramy się cały czas opanować stres i nerwy i dać z siebie wszystko - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
- Kolarskie wyścigi organizowane… w domu. „Adrenalina była jak przed każdymi zawodami”
- Nielegalne wyścigi uliczne
- Zuzia Lewandowska - najszybsza dziesięciolatka na motocyklu "To jest najlepsze, co w życiu można robić"
Autor: Oskar Netkowski