Krwawienie w ciąży - przyczyny

Cierpiąca kobieta na łóżku
Fot. skaman306/Getty Images
Krwawienie podczas ciąży dla każdej kobiety powinno być sygnałem, aby udać się do lekarza i dowiedzieć się, jaki jest jego powód. Jednak nie zawsze musi oznaczać coś groźnego, ponieważ jest wiele różnych przyczyn krwawienia.

Krwawienie w ciąży zdarza się często, lecz nie ma powodu, aby od razu wpadać w panikę. Konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie badania ginekologicznego oraz USG. Wyróżniamy dwa rodzaje krwawienia: w pierwszym trymestrze oraz w drugiej połowie ciąży. Istnieje również drugi podział krwawień w zależności od ich przyczyny: fizjologiczne i patologiczne.

Przyczyny krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży

Krwawienie w pierwszych tygodniach ciąży może być jest zjawiskiem fizjologicznym spowodowanym implantacją zarodka w ścianie macicy. Termin zagnieżdżenia się jaja płodowego (w przypadku regularnego 28-dniowego cyklu owulacyjnego) pokrywa się z terminem wystąpienia miesiączki, dlatego wiele kobiet interpretuje krwawienie na początku ciąży jako krwawienie menstruacyjne. Jednak krwawienie podczas implantacji jest niewielkie i trwa znacznie krócej niż miesiączka. Krwawienie może być również spowodowane zmianami gospodarki hormonalnej, do których dochodzi w chwili zapłodnienia. Zwiększa się wówczas wydzielanie m.in. progesteronu, którego zadaniem jest stworzenie takich warunków w macicy, aby zarodek mógł się bezpiecznie rozwijać.

Krwawienie we wczesnej ciąży może być również spowodowane przez:

· niedobór któregoś z hormonów;

· zagrażające poronienie lub poronienie w toku - w tej sytuacji krwawieniu towarzyszy ból lub skurcze w dolnej części brzucha. W przypadku poronienia zagrażającego istnieją szanse na utrzymanie ciąży;

· ciążę ektopową, czyli ciążę pozamaciczną. To sytuacja, w której zapłodniona komórka jajowa zagnieździła się w niewłaściwym miejscu, np. w jajowodzie, jajniku, jamie brzusznej lub szyjce macicy, zamiast w macicy. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, ponieważ bezpośrednio zagraża życiu matki. W takich wypadkach konieczna jest terminacja ciąży.

Krwawienie w drugim i trzecim trymestrze ciąży

Krwawienia w drugim i trzecim trymestrze ciąży zdarzają się znacznie rzadziej niż w przypadku pierwszego trymestru. Przyczynami fizjologicznymi krwawienia (czyli tzw. lekkie krwawienie w ciąży) mogą być:

· stosunek płciowy,

· badanie ginekologiczne.

Najczęściej jednak w wyżej wymienionych sytuacjach krwi jest niewiele i krwawienie w ciąży bardziej przypomina plamienie, trwa krótko i nie towarzyszy mu ból. Jeśli jednak występuje krwawienie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, zazwyczaj zwiastuje to poważne zaburzenia lub powikłania ciąży. Do takich przyczyn zaliczamy:

· Przedwczesne odklejenie się łożyska - ilość krwi z dróg rodnych zależy od miejsca, w którym doszło do odklejenia się łożyska od ściany macicy. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla kobiety ciężarnej, gdyż zdarza się iż, krwawienie jest niewidoczne, natomiast powstaje krwiak pod łożyskiem. Inne symptomy w tym zaburzeniu to ból, który może być przemijający, oraz stałe napięcie macicy. Niebezpieczne jest to również dla dziecka, ponieważ łożysko łączy układ krwionośny matki z układem krwionośnym dziecka.

· Łożysko przodujące - fizjologicznie łożysko umiejscowione jest na ścianie macicy. Natomiast łożysko przodujące znajduje się nad ujściem wewnętrznym kanału szyjki macicy. Może je zasłonić częściowo lub całkowicie. Najczęściej dochodzi do tego ok. 34. tygodnia ciąży. Uniemożliwia to poród naturalny, więc kobieta zostaje skierowana na cesarskie cięcie. Krwawienie na początku jest niewielkie i bezbolesne. Natomiast z czasem ilość krwi się zwiększa. Konieczne jest wówczas wprowadzenie spoczynkowego trybu życia i regularne monitorowanie stanu ogólnego matki, parametrów życiowych płodu oraz wykonywanie regularnego zapisu KTG.

· Choroby szyjki macicy, takie jak nadżerka, infekcje bakteryjne, grzybiczne lub wirusowe oraz stany nowotworowe. Śluzówka szyjki macicy jest wówczas osłabiona i często dochodzi do pękania naczyń krwionośnych.

· Poród przedwczesny - o porodzie przedwczesnym mówimy w momencie, gdy dojdzie do rozwierania się szyjki macicy i regularnej akcji skurczowej macicy między 23. a 37. tygodniem ciąży. Podczas porodu o czasie krwawienie z dróg rodnych może wystąpić. W zależności od dojrzałości płodu lekarze podejmują odpowiednie interwencje. Za pomocą leków tokolitycznych próbują zahamować akcję skurczową, równocześnie podając sterydy, przyspieszające rozwój płuc dziecka. Poród przedwczesny spowodowany może być wieloma czynnikami, m.in. infekcją wewnątrzmaciczną, niewydolnością cieśniowo-szyjkową czy przedwczesnym pęknięciem błon płodowych.

Zobacz film: USG w ciąży - jak szukać specjalisty?. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości