Motoryzacja

Co to jest komputer pokładowy? Komputer pokładowy do każdego samochodu

Młoda kobieta pokazuje dokumenty samochodu

GettyImages / Florida

Motoryzacja

Co to jest komputer pokładowy? Komputer pokładowy do każdego samochodu

Młoda kobieta pokazuje dokumenty samochodu

GettyImages / Florida

Komputer pokładowy – co to jest? Uniwersalny komputer pokładowy jeszcze nie tak dawno temu był montowany jedynie w najdroższych modelach aut. Dzisiaj komputery pokładowe należą do podstawowego wyposażenia prawie każdego samochodu.

  • Komputer pokładowy uniwersalny– co potrafi?
  • Komputery pokładowe – czy są niezawodne?
  • Uniwersalny komputer pokładowy – cena


Zobacz też: Ekonomiczne auta – czym się charakteryzują?


Co to jest komputer pokładowy w samochodzie i jak działa? Komputer pokładowy w samochodzie spełnia wiele funkcji. Do podstawowych zadań urządzenia należy monitorowanie zużycia paliwa, czasu i prędkości jazdy, napięcia instalacji elektrycznej i temperatury silnika. Bardziej zaawansowane modele są również w stanie podpowiadać kierowcom np. zmianę biegu, by zredukować w ten sposób zużycie paliwa.

Komputer pokładowy uniwersalny– co potrafi?

Używanie uniwersalnego komputera pokładowego (UKP) może przynieść każdemu kierowcy wiele korzyści . Dzisiejsze UKP są wyposażone w wiele przydatnych funkcji, które wpływają na komfort jazdy. Uniwersalne komputery pokładowe różnią się dostępnymi funkcjami w zależności od producenta i modelu. Poniżej zostały opisane możliwości UKP ze średniej półki cenowej.

Zobacz film: Jak szybko nagrzewa się samochód? Źródło: Dzień Dobry TVN

Komputer pokładowy pozwala na kontrolowanie najważniejszych parametrów auta, w tym temperatury silnika, oleju i spalin czy ciśnienia oleju. UKP po podłączeniu czujników temperatury mierzy, ile stopni Celsjusza jest w danym momencie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz auta. Uniwersalne komputery pokładowe pozwalają też na dokładny pomiar wartości akumulatora dzięki wbudowanemu woltomierzowi. Urządzenie to pozwala również na dokładną i szczegółową analizę danych zebranych z czujników.

Kolejnym plusem korzystania z UKP jest możliwość kontrolowania krytycznych wartości, które można samemu wprowadzić. Dzięki temu kierowcy mają pełną kontrolę nad pojazdem . W razie przekroczenia maksymalnej wartości UKP da o tym znać kierowcy poprzez alert. Alerty mogą informować na przykład o zbyt wysokiej temperaturze oleju lub za niskim poziomie paliwa.

UKP może również przypominać kierowcy o konieczności włączenia świateł mijania, gdy wykryje, że kierowca zapomniał to zrobić podczas jazdy. Funkcja ta przyda się szczególnie zapominalskim osobom. Dzięki UKP unikną oni mandatów związanych z nieprzestrzeganiem prawa mówiącego o obowiązkowej jeździe z włączonymi światłami.

UKP można też wykorzystać w roli planera. Dzięki temu kierowcy już nigdy nie zapomną o tym, że niedługo należy wymienić olej, umówić się na przegląd pojazdu lub że niedługo mija termin obowiązkowego ubezpieczenia. Zamontowanie UKP w samochodzie podnosi również wartość pojazdu.

Komputery pokładowe – czy są niezawodne?

Komputery pokładowe, które są obecnie instalowane w samochodach to urządzenia, które niezwykle rzadko się psują . Są one również bardzo dokładne. Jednak może zdarzyć się, że niektóre komputery mogą błędnie wskazywać pewne parametry, na przykład temperaturę zewnętrzną. Zazwyczaj w takim przypadku winny jest wadliwy czujnik. Może również zdarzyć się, że komputery błędnie wskazują średnie spalanie paliwa. Często do naprawienia tej usterki potrzebna jest konfiguracja fabrycznego urządzenia.

Najbardziej podatnym na uszkodzenia jest wyświetlacz komputera pokładowego . Kierowcy mogą zauważyć, że z biegiem czasu kontrast na wyświetlaczu jest gorszy lub że pojawiają się tzw. martwe piksele. Czasem dochodzi do sytuacji, że niewiele widać na wyświetlaczu. W takim przypadku powinniśmy udać się do serwisu, który specjalizuje się w samochodowej elektronice.

Uniwersalny komputer pokładowy – cena

Komputery pokładowe nie są szczególnie tanie, jednak nie są również niedostępne cenowo. Najtańsze, nowe urządzenia można kupić za około 200 zł. Bardziej zaawansowane technologicznie modele, które zawierają więcej funkcji, będą kosztować około 500 zł i więcej. Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy również kupić komputer pokładowy z drugiej ręki. Ofert sprzedaży tego typu urządzeń nie brakuje na popularnych aukcjach internetowych. Musimy również pamiętać, że będziemy musieli zapłacić za montaż komputera. Koszt takiej usługi wynosi około 100 zł.

Uniwersalne komputery pokładowe do samochodów są w stanie znacznie zwiększyć komfort podróży dzięki wielu funkcjom, które mogą spełniać. UKP pozwalają na kontrolowanie najważniejszych parametrów auta, jak i na planowanie różnych zadań związanych z eksploatacją pojazdu. Na rynku można również kupić komputer pokładowy do skutera.

Co sądzisz o tym artykule?
63
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0